Ihmetyttää

Täällä on paljon kirjoituksia siitä miten maataloustukiaisten avulla vuollaan kultaa.

Jos niin on totta, eihän tarvitse muuta kun alkaa maata viljelemään tai sikoja kasvattamaan niin tulevaisuus on taattu!

Miksi niin harva sitten alkaa!

Eikös esim. köyhä kaupunkilainen ratkaisisi ongelmansa kertaheitolla muuttamalla maalle ja ostamalla pari sikaa?

Miksi ei tee niin vaan kadehtii täällä netissä?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Naulan kantaan, tiloja on myytävänä pilvin pimen mutta missä on tosi ostajat noihin kultakaivoksiin ?
Saa vielä luontaisetuna räkänokkien herjaamiset.
Vielä koittaa aika että ruuallakin on oikea hinta !

Äänestä

Taitaa tilat olla sellaisia, joissa tila on siirtynyt sukupolvelta toiselle.
Ei niitä niin vaan aleta pystymetsästä tulleena ostelemaan.
Ja parilla sialla ei taida tulla toimeen, vaikka niitä ei rääkkäisikään.
Kuka sitä paitsi kadehtii?
Minusta aihe on painottunut juuri siihen, kuinka veronmaksaja on pakotettu ylläpitämään tukijärjestelmällä maataloutta.
Viljelijän tuloista on melkein puolet erilaisia tukia.
Ja Suomen kansalliset tuet jopa niin suuret, että niihin on kiinnitetty erityistä huomiota.
Ja syytä onkin, kun maksamme tukea niin paljon ja silti maksamme myös kalliista ruoasta, jos haluamme syödä kotimaista.
Etkö näe ristiriitaa siinä, että Suomessa tuet on suuret, mutta suurella osalla kansaa ei silti ole varaa ostaa sitä tuettua kotimaista?

30% elintarvikkeista, joita suomalainen ostaa, tulee ulkomailta.
Ne ovat halvempia kuin kotimainen.
Turha sanoa senttejä laskevalle nälkäiselle ihmiselle, etä ostapa tuoatsa terveellistä kotimaista, vaikka se onkin kalliimpaa kuin se vastaava ulkomainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yx juttu kirjoitti:

Täällä on paljon kirjoituksia siitä miten maataloustukiaisten avulla vuollaan kultaa.

Jos niin on totta, eihän tarvitse muuta kun alkaa maata viljelemään tai sikoja kasvattamaan niin tulevaisuus on taattu!

Miksi niin harva sitten alkaa!

Eikös esim. köyhä kaupunkilainen ratkaisisi ongelmansa kertaheitolla muuttamalla maalle ja ostamalla pari sikaa?

Miksi ei tee niin vaan kadehtii täällä netissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu