Nuorta miestä pelännyt nainen sai

syytteen?

Ähtärissä sattui viime yönä harvinaislaatuinen onnettomuussarja, kun epäonninen 70-vuotias nainen törmäsi autollaan lyhyen ajan sisällä kaksi kertaa samaan mieheen.
Tapahtumat saivat alkunsa ähtäriläisellä huoltoasemalla. Nainen oli tullut paikalle tankkaamaan autoaan, mutta joutui pysähtymään vähän matkan päähän bensamittareista, koska bensamittarille oli juuri hetkeä aikaisemmin tullut paikallinen nuorisoporukka.

Porukkaan kuulunut noin 20-vuotias ähtäriläismies tuli koputtelemaan naisen auton ikkunalle. Mies oli liikkeellä pullo kädessä ja vaikutti selkeästi humaltuneelta. Nainen koki miehen lähestymisen pelottavaksi. Kun mies ei useista pyynnöistä huolimatta suostunut poistumaan, nainen lähti ajamaan pakoon. Paetessaan nainen ajoi miehen jalkaterän yli.

Nuorisoporukka seurasi naista lähistöllä sijainneen S-marketin pihaan. Sama nuori mies meni taas naisen auton luo ja kertoi tämän ajaneen miehen jalan yli. Mies sanoi myös soittaneensa paikalle poliisin. Nainen oli kokenut tilanteen edelleen pelottavaksi ja lähtenyt uudelleen liikkeelle. Tällä kertaa miehen edellisessä tilanteessa säästynyt jalkaterä jäi auton takapyörän alle.

- Mies ei saanut tilanteessa vakavia vammoja, ylikonstaapeli Jyri Petäjämäki Etelä-Pohjanmaan poliisista kertoo.

Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena, vamman tuottamuksena ja vapauden riistona.

Ihme hiippari kun vanhuksia pelottelee.


http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010012410987285_uu.shtml

5

394

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hymy herkässä

      pidätellä naurua, en nauranut kummallekkaan osapuolelle vaan tuolle tilanteelle. :)

    • tilanteesta

      kannattaa poistua.
      Maakunnan yössä saattaa sattua uhkaavaksi koettuja tilanteita. Poliisin kelpo perusohje on, että kansalaisen kannattaa yrittää väistyä omille teilleen, ja tarkemmat selvittelyt kuuluvat viranomaisten tehtäviin.

      Poliisi jatkaa Ähtärissä huoltoaseman pihamaalla sunnuntain vastaisena yönä sattuneen tapauksen selvittelyä. Koska esitutkinta on kesken, vielä ei julkisuuteen voi kertoa tietoja tai edes arviointeja vaikkapa siitä, kuinka uhkaava tilanne todellisuudessa oli huoltoasemalla ja kaupan pihalla ollut.

      http://www.ilkka.fi/Article.jsp?article=477949&Title=

      • ahdistelu sallittua?

        Mutta eikös se nainen juuri sitä yrittänytkin.


    • ??????

      "Poliisi tutkii asiaa liikenneturvallisuuden vaarantamisena, vamman tuottamuksena ja vapauden riistona." Ketähän nyt epäillään ja mistä? Liikenneturvallisuuden vaarantaminen?? Autoilijaako joka pelkäsi. Vamman tuottaminen, autoilijaako, joka yritti poistua paikalta, koska pelkäsi henkilöä, jonka jalka sattui olemaan auton pyörän alla??? Vapauden riisto???? Kuka riisti kenenkin vapautta?????

    • Noin siinä voi käydä :D Kyllähän siinä mummeli voi saada rapsut, mutta olis nyt pieruissa ollut poika sen verran fiksu, että pyytäisi asiassa armoa mummelille. Kännipäissä sattuu sellasia tilanteita mitä normaalisti ei sattuisi ja toi olisi hyvä opetus poitsulle, että vittujako menee rynnimään sekaan, jos huomaa toisen pelkäävän..bensaa kun ei saa ilman jonkinlaista maksua ja tilannetta ei varmasti paranna, jos siinä pullo käsissä joku vierellä yrittää hakea tasapainoa...Ellei poika ole fiksu selvinpäinkään, niin toivottavasti syyttäjä olisi niin paljon fiksu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      122
      832
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      24
      797
    3. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      705
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      35
      700
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      46
      616
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      558
    7. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      53
      549
    8. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      537
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      506
    Aihe