Vectra C -05 2,2 dti häiriövalo

Vectra C 2,2 dti aut

Ostin kyseisen autom Vectran vuosi sitten. Moottorin/vaihteiston häiriövalo ( iso kelt auto jossa jakari päällä) ilmestyi ekan kerran mittariston näyttöön joskus kesällä..poistui auto sammutettaessa,mikä ohjekirjan mukaan normaalia eikä aiheuta toimenpiteitä. Syksyllä alkoi palamaan/syttyilemään useammin jolloin vikakoodien lukemisen jälkeen vaihdettiin joku alipainesäädin....Vikahan on todella ärsyttävä koska auto ei vedä ja se pyörii huonosti...Nyt kovilla Tammikuun pakkasilla taas sama vika...ja koodi vikatesterissä herjaa jotain elektroonisen kaasuläpän negatiivisestä jännitteestä....ei kuitenkaan taaskaan mitään korjattavaa kuulemma sanottiin delta-autossa....häiriövalo/vika palailee häiritsevän usein...Pari kertaa auto jopa sammuili muutaman sekunnin pyörittyään useaan otteeseen,poistuu yleensä jos kerkeää antaa kierroksia ennen sammumista....Onko kellään neuvoa tai vinkkiä mitä tehdä muuta kuin auton vaihto?

3

831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.A.

      on viisain teko sama oli minulla.
      Anna vahingon kiertää.
      Osta joku Japanilainen , niin ei tarvitse valojen kanssa pelleillä.

      • pody

        ostappas ihmeessä esim. 05 tai 06 mallinen 177 heppanen diesel Avensis. odotettavissa olevia murheita.
        Kansi ongelmat , ERG- venttiilin ongelmia- tekee juuri saman , siirtää moottorin nk. vikatilaan eikä siis ota kierroksia edes 2000. Lisäksi saatat saada ruiskutusboxi ongelmia. Näitä niissä nyt etupäässä on ollut noissa isotehoisissa, että vaihda vain sellainen kyllä se taivas siitä aukeaa.


      • Autoilija12
        pody kirjoitti:

        ostappas ihmeessä esim. 05 tai 06 mallinen 177 heppanen diesel Avensis. odotettavissa olevia murheita.
        Kansi ongelmat , ERG- venttiilin ongelmia- tekee juuri saman , siirtää moottorin nk. vikatilaan eikä siis ota kierroksia edes 2000. Lisäksi saatat saada ruiskutusboxi ongelmia. Näitä niissä nyt etupäässä on ollut noissa isotehoisissa, että vaihda vain sellainen kyllä se taivas siitä aukeaa.

        Ehkei "Toi Ota", mutta Hondan diisseli on semmonen peli, että tuskin on murheita.

        Ei siinä, mulle se on ihan sama kuka ajaa milläkin. Autoja ne kaikki lopulta vaan on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      132
      3139
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      9
      2985
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      24
      2724
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      48
      2604
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      86
      2486
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      46
      2432
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      10
      2284
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      80
      1942
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      197
      1796
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      134
      1705
    Aihe