Vectra C -05 2,2 dti häiriövalo

Vectra C 2,2 dti aut

Ostin kyseisen autom Vectran vuosi sitten. Moottorin/vaihteiston häiriövalo ( iso kelt auto jossa jakari päällä) ilmestyi ekan kerran mittariston näyttöön joskus kesällä..poistui auto sammutettaessa,mikä ohjekirjan mukaan normaalia eikä aiheuta toimenpiteitä. Syksyllä alkoi palamaan/syttyilemään useammin jolloin vikakoodien lukemisen jälkeen vaihdettiin joku alipainesäädin....Vikahan on todella ärsyttävä koska auto ei vedä ja se pyörii huonosti...Nyt kovilla Tammikuun pakkasilla taas sama vika...ja koodi vikatesterissä herjaa jotain elektroonisen kaasuläpän negatiivisestä jännitteestä....ei kuitenkaan taaskaan mitään korjattavaa kuulemma sanottiin delta-autossa....häiriövalo/vika palailee häiritsevän usein...Pari kertaa auto jopa sammuili muutaman sekunnin pyörittyään useaan otteeseen,poistuu yleensä jos kerkeää antaa kierroksia ennen sammumista....Onko kellään neuvoa tai vinkkiä mitä tehdä muuta kuin auton vaihto?

3

841

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.A.

      on viisain teko sama oli minulla.
      Anna vahingon kiertää.
      Osta joku Japanilainen , niin ei tarvitse valojen kanssa pelleillä.

      • pody

        ostappas ihmeessä esim. 05 tai 06 mallinen 177 heppanen diesel Avensis. odotettavissa olevia murheita.
        Kansi ongelmat , ERG- venttiilin ongelmia- tekee juuri saman , siirtää moottorin nk. vikatilaan eikä siis ota kierroksia edes 2000. Lisäksi saatat saada ruiskutusboxi ongelmia. Näitä niissä nyt etupäässä on ollut noissa isotehoisissa, että vaihda vain sellainen kyllä se taivas siitä aukeaa.


      • Autoilija12
        pody kirjoitti:

        ostappas ihmeessä esim. 05 tai 06 mallinen 177 heppanen diesel Avensis. odotettavissa olevia murheita.
        Kansi ongelmat , ERG- venttiilin ongelmia- tekee juuri saman , siirtää moottorin nk. vikatilaan eikä siis ota kierroksia edes 2000. Lisäksi saatat saada ruiskutusboxi ongelmia. Näitä niissä nyt etupäässä on ollut noissa isotehoisissa, että vaihda vain sellainen kyllä se taivas siitä aukeaa.

        Ehkei "Toi Ota", mutta Hondan diisseli on semmonen peli, että tuskin on murheita.

        Ei siinä, mulle se on ihan sama kuka ajaa milläkin. Autoja ne kaikki lopulta vaan on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4348
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      122
      2802
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2562
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      86
      1546
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      117
      1488
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1209
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1154
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      179
      984
    Aihe