-98 1,6, onko luotettava? muita kokemuksia?

Onko tuollainen avensis 1,6 -98 reilu satatuhatta ajettuna hyvä ostos? Onko ollut paljon vikoja? Onko joitain tyyppivikoja? Olen lukenut, että se on vaivaton kaupunkiauto mutta kai sillä pysyy viivojen välissä maantielläkin? Harkitsen myös passattia mutta sen vikaisuus mietityttää. Haussa siis luotettava auto ja tuollainen avensis olisi kooltaan juuri sopiva. Hyvän näköinenkin minun silmään. Mitä mietteitä teillä käyttäjillä/ ex-käyttäjillä on?
3455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minulla on 00-malli ilmastoinnilla, joka on käytännössä sama auto. Pidin kirjaa kaikista kuluista, huolloista ja vioista 2/2003-2/2008. Ostaessani autolla oli ajettu n. 65 tkm ja v. 2008 n. 190 tkm. Tällä hetkellä mittarissa on n. 230 tkm. Ja käy ja kukkuu iloisesti. Ohessa hieman kulunkitietoa:

- kilometrejä kirjanpidossa 122 294
- bensaa meni 8821 l, eli 7,21 l/100 km
- huollot: 75 tkm 111€, 90 tkm 191€, 105 tkm (jakohihna pyyhkijänsulat pesu) 312€, 120 tkm 184£

- muuta korjattavaa:
- lampunpesin (87 tkm, emäntä potkaisi liukastuessaan) 62 euroa vaihdettuna
- etuiskarit (127 tkm), 366 euroa vaihdettuna
- lokilämmittimen vastus (138 tkm), 115 euroa vaihdettuna

Alkuperäisen akun vaihdoin toissa viikolla. Jarruremontin (levyt palat eteen ,kengät taakse ja käsijarruvaijeriston kokonaisuudessaan), hinta vähän alle 500 euroa teetin alkuvuodesta. Olisipa muistakin autoista samanlaisia kirjanpitoja, niin mikäpä olisi vaikka merkkiäkin vaihdella. Mutta ei, arviokaupalla joutuu vaihtamaan.

Äänestä

Jos ehjän, siistin ja huolletun -98 mallin 1,6 aven löydät jostakin, niin se kyllä tohtii varmasti ostaa. Se on yksinkertainen hyvin tehty perusauto, sen vuoksi se pelaakin ja sen vuoksi se myös säilyttää arvonsa hyvin. Eli siitä helposti pyydetään enemmän rahaa kuin monesta muusta samanikäisestä. Jos siinä jotakin ongelmia ilmenee, niin avaran ja yksinkertaisen rakenteensa vuoksi se on kohtuu edullinen korjata.

Moottori siinä on varmaan yksi tojotan lujimpia koneita. Alakierroksilla laiska, herää henkiin vasta 4000 kierroksen yläpuolella. Sähköviat ovat harvinaisia. Pakoputki (vai oliko se takapönttö?) on rosteria - kestää isältä pojalle... Korin ruosteenkesto on saanut Vibilägare-lehden asiantuntijoilta arvosanan 3 (asteikko 1 - 5, jossa 5 on paras), eli ave ruostuu, mutta kuuluu japanilaistaustaisten autojen parhaimmistoon. Alusta siis kannattaa tutkia tarkkaan, kun ikääkin on autolla toista kymmentä vuotta.

Parempiakin ajettavia varmasti löytyy. Jos kuitenkin iskarit, alatukivarsien puslat ja muutkin nivelet ovat kunnossa ja pyöränkulmat kohdallaan niin aivan siedettävä kampe se on ajaa, jos vielä alla on rekisteriotteessa mainittua kokoa olevat misukat tai continentalit.

Passatti kannattaa unohtaa, se tuplaa hintansa ensimmäisen vuoden aikana - arvohan sillä ei kuitenkaan siinä nouse...

Äänestä

ei lähde ilman kuljettajaa yksikseen mihinkään, vaikka jättäisi pihalle ja avaimet virtalukkoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostaisko? kirjoitti:

Onko tuollainen avensis 1,6 -98 reilu satatuhatta ajettuna hyvä ostos? Onko ollut paljon vikoja? Onko joitain tyyppivikoja? Olen lukenut, että se on vaivaton kaupunkiauto mutta kai sillä pysyy viivojen välissä maantielläkin? Harkitsen myös passattia mutta sen vikaisuus mietityttää. Haussa siis luotettava auto ja tuollainen avensis olisi kooltaan juuri sopiva. Hyvän näköinenkin minun silmään. Mitä mietteitä teillä käyttäjillä/ ex-käyttäjillä on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu