Varsinais-suomessa, Pyhärannassa on levitetty tielle jotain ihme ainetta. Pakkasta on -15 ja kura lentää. Kyse on asfaltti tiestä. Mitä ihme ainetta tollanen on mikä ei jäädy 15:sta pakkasasteessakaan ?? Luulisi autokin jo kärsivän moisesta myrkystä.
Ihme "suolaa"
9
626
Vastaukset
- tienhoitaja
kyllä se varmaan ihan tavallista talvisuolaa on, kun tarpeeksi laittaa niin kyllä paska lentää!
kokeiltu juttu.- ja vittuuntunut sell
Kivasti se kiinnittyy pelteihin ja tuulilasiin. Kaikki liuottimet eivät edes irroita sitä paskaa.
- sdf2345ytr
ja vittuuntunut sell kirjoitti:
Kivasti se kiinnittyy pelteihin ja tuulilasiin. Kaikki liuottimet eivät edes irroita sitä paskaa.
sitä liikenneturvallisuutta, paska lentää vitutuskäyrä nousee tuulilasista ei läpi näe kun lasinpesuneste ei irrota salvisuolan ja muun paskan seosta muutakun tekee kivan kalvon...
- ihmetellä täytyy
sdf2345ytr kirjoitti:
sitä liikenneturvallisuutta, paska lentää vitutuskäyrä nousee tuulilasista ei läpi näe kun lasinpesuneste ei irrota salvisuolan ja muun paskan seosta muutakun tekee kivan kalvon...
Espoonväylä/Finnoontie: Tien pinta kostea, kevyttä kurasumua nousi ilmaan, auto kuraantui. Pakkasta -18. Mukavaa pestä tuulilasia näillä pakkasilla. On varmaan melkoiset liuokset levitelty.
- Seppo Teppo
Tämä aine ruostuttaa metallin todella nopeasti, kielletty korroosio-ominaisuuksiensa takia monissa euroopan maissa (siltojen rakenteet). Aine valmistetaan kalkkikivimurskeesta suolahapon avulla Kokkolassa, koska aineen maailmanmarkkina hinta on pohjissa, kun muualla ei saa käyttää, niin Suomessa sen käyttöä on lisätty huomattavasti. Aine mikä syö siltojen rakenteet tekee autoille hyvää?
- ihmetellä täytyy
jotain tämmöistä ajattelinkin. Eihän normaali tiesuolaliuos enää toimi noin kylmässä.
www.tetrachemicals.fi/esite/Tetra_kalsiumkloridi.pdf
tuossa on tietoa aineesta. Toimii näköjään viellä alle -20 lämpötilassa. - asdggb
aika takapajula...Suomihan on ympäristörikollinen...Saiskohan EU asialle mitään, jos valittas asiasta?
- Sohvatiikeri
Onhan se vastenmielinen aine. Normaalisti käytetty NaCl (Ruokasuola, vuorisuola) kuivuu nopeammin.
Kalsiumkloridia käytetään, koska
1. se on halpaa
2. sitä saa valmiina liuoksena. NaCL liuoksen joutuu itse "keittelemään".
3. se tehoaa vähän kylmemmässä, tai on ainakin tehoavinaan.
4.kalsiumkloridi on hieman tehokkaampaa kuin NaCl, kiloja tarvitaan vähemmän.
5. Tiehallinto rajoittaa suolankäyttöä kiloina. Kalsiumkloridikilo on Tiehallinnolle yhtä "arvokas" kuin natriumkloridikilo.
Mitä siltoihin tulee... voi vaikkapa verrata siltoja Venäjällä ja Suomessa. Venäjällä raudat ovat näkyvissä ja ruosteessa, Suomessa betonin sisällä ja ehjiä. Olisikohan siltojen tekemisessä ja ylläpidossa jotain eroa? Siltojen kannen vesieristys on ykkösasia, ja reunapalkkien ajoittainen kunnostus tärkeää.
- musta valkoinen
kun paska lentää...Pakkanen puolentoista viikon aikana huidellut yöllä -20 asteen kahta puolen ja päivälläkin korkeimmillaan n.-12- 15 astetta ja silti auto on tullut kivan valkoseksi suolasta...Idioottimaista toimintaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363251Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk712870Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362249Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1082164Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322023Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva471991Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121376Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville151164Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 119952