Varsinais-suomessa, Pyhärannassa on levitetty tielle jotain ihme ainetta. Pakkasta on -15 ja kura lentää. Kyse on asfaltti tiestä. Mitä ihme ainetta tollanen on mikä ei jäädy 15:sta pakkasasteessakaan ?? Luulisi autokin jo kärsivän moisesta myrkystä.
Ihme "suolaa"
9
612
Vastaukset
- tienhoitaja
kyllä se varmaan ihan tavallista talvisuolaa on, kun tarpeeksi laittaa niin kyllä paska lentää!
kokeiltu juttu.- ja vittuuntunut sell
Kivasti se kiinnittyy pelteihin ja tuulilasiin. Kaikki liuottimet eivät edes irroita sitä paskaa.
- sdf2345ytr
ja vittuuntunut sell kirjoitti:
Kivasti se kiinnittyy pelteihin ja tuulilasiin. Kaikki liuottimet eivät edes irroita sitä paskaa.
sitä liikenneturvallisuutta, paska lentää vitutuskäyrä nousee tuulilasista ei läpi näe kun lasinpesuneste ei irrota salvisuolan ja muun paskan seosta muutakun tekee kivan kalvon...
- ihmetellä täytyy
sdf2345ytr kirjoitti:
sitä liikenneturvallisuutta, paska lentää vitutuskäyrä nousee tuulilasista ei läpi näe kun lasinpesuneste ei irrota salvisuolan ja muun paskan seosta muutakun tekee kivan kalvon...
Espoonväylä/Finnoontie: Tien pinta kostea, kevyttä kurasumua nousi ilmaan, auto kuraantui. Pakkasta -18. Mukavaa pestä tuulilasia näillä pakkasilla. On varmaan melkoiset liuokset levitelty.
- Seppo Teppo
Tämä aine ruostuttaa metallin todella nopeasti, kielletty korroosio-ominaisuuksiensa takia monissa euroopan maissa (siltojen rakenteet). Aine valmistetaan kalkkikivimurskeesta suolahapon avulla Kokkolassa, koska aineen maailmanmarkkina hinta on pohjissa, kun muualla ei saa käyttää, niin Suomessa sen käyttöä on lisätty huomattavasti. Aine mikä syö siltojen rakenteet tekee autoille hyvää?
- ihmetellä täytyy
jotain tämmöistä ajattelinkin. Eihän normaali tiesuolaliuos enää toimi noin kylmässä.
www.tetrachemicals.fi/esite/Tetra_kalsiumkloridi.pdf
tuossa on tietoa aineesta. Toimii näköjään viellä alle -20 lämpötilassa. - asdggb
aika takapajula...Suomihan on ympäristörikollinen...Saiskohan EU asialle mitään, jos valittas asiasta?
- Sohvatiikeri
Onhan se vastenmielinen aine. Normaalisti käytetty NaCl (Ruokasuola, vuorisuola) kuivuu nopeammin.
Kalsiumkloridia käytetään, koska
1. se on halpaa
2. sitä saa valmiina liuoksena. NaCL liuoksen joutuu itse "keittelemään".
3. se tehoaa vähän kylmemmässä, tai on ainakin tehoavinaan.
4.kalsiumkloridi on hieman tehokkaampaa kuin NaCl, kiloja tarvitaan vähemmän.
5. Tiehallinto rajoittaa suolankäyttöä kiloina. Kalsiumkloridikilo on Tiehallinnolle yhtä "arvokas" kuin natriumkloridikilo.
Mitä siltoihin tulee... voi vaikkapa verrata siltoja Venäjällä ja Suomessa. Venäjällä raudat ovat näkyvissä ja ruosteessa, Suomessa betonin sisällä ja ehjiä. Olisikohan siltojen tekemisessä ja ylläpidossa jotain eroa? Siltojen kannen vesieristys on ykkösasia, ja reunapalkkien ajoittainen kunnostus tärkeää.
- musta valkoinen
kun paska lentää...Pakkanen puolentoista viikon aikana huidellut yöllä -20 asteen kahta puolen ja päivälläkin korkeimmillaan n.-12- 15 astetta ja silti auto on tullut kivan valkoseksi suolasta...Idioottimaista toimintaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait913528Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51779Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51572- 291351
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es53936Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70872Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35872Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47820Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4777Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60774