pakkoruotsista.Onko jokin viimeaikainen juttu lamauttanut teidät
On niin hiljaista ollu teillä nyt.
On niin hiljaista ollu teillä nyt.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Että kommentoimalla tälle palstalle ja lisäämällä näin sijoitusta suomi24.fi:n etusivulla Tapio Rautalapio & multinikkikumppanit itseasiassa edesauttavat, että yhä useampi suomenkielinen Suomalainen eksyy tälle palstalle ja rupeaa ihmettelemään Rkp:n politiikan oikeutusta ja kokee valaistumisen asioiden todellisesta laidasta.
Siksi lapio on saattanut tulla toisiin aatoksiin, kannattaako tänne kirjoitella...
Ei auta jonkun Lapion tai muun palkkasvekon passivoituminen. Suomen kansa on herännyt kielkeskusteluun ja se jatkuu valtoimenaan kunnes kielivapaus koittaa.
Ilmeisesti puolueen edustajat kirjoittelevat provoja, ketjuja joihin emme vastaa.
Kun ei voida keskustella asialliesti, provoillaan.
Täällä keskustellaan ja ihmetellään asioita, joita hurrit eivät halua kommentoida, koska on heille edullisempaa vaieta. Esim. keskustelu Itä-Suomen kouluista, joissa on valinnainen ruotsinkieli, on säätiön omistama kielikoulu eli sitä ei koske samat lait kuin valtion kouluja tai Kansallisbaletti, joka on samoin säätiön omistama, siis sinne voi valita suomea tai ruotsia ósaamattoman johtajan. Kiasma samoin, jos se olisi säätiön omistama, sinne voisi valita saksalaisen johtajan jne.
provosoida suomenkielisiä väittelyyn mutta ei löydy minkäänlaista argumenttia tai sen poikastakaan niiden joukosta.