Konnan terraario

Konnatar

Millainen multa-turveseos on käytössä konnan alustana? Tarkoitan miten työlästä siivoaminen on? Meillä Kreikan maakilpikonnan alustana on ollut ihan sanomalehdet, joten siivoaminen on helppoa. Ihan tyytyväiselle konna on aina vaikuttanut, vaikka ei olekaan multaa tai turvetta.
Kevättä ja heräämistä ajatellen ajattelin uudistaa konnan "kotia", ehkä jopa itse tehdä sille isomman terraarion. (Onko hyviä ideoita?) Riittäisikö johonkin nurkkaan "laatikko", jonne laittaisi turvetta ja multaa, jonne konna saisi kaivautua?

1

434

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Konnuus

      Hei!

      Konna ei hyödy minkäänlaisesta pienestä kaivelulaatikosta vaan konnan elämä täytyisi järjestää terraarioon jossa sen koko elinpinta-ala on katettu luonnonmateriaalilla; Kreikankonnalle turve-hiekkaseos. Mikäli pidät konnaasi ajoittain lattialla, tilapäiseen jaloitteluun lattialla ei lisähankintoja tarvitse, kun konna viettää ehkä tunnin päivässä lattialla oleillen.

      Maakonnien perustarpeisiin kuuluu riittävän luonnonmukainen hengitysilma, joka ainakin näin talvisin meillä Suomessa on aivan liian kuiva. Näin ollen sanomalehtipohjainen terraario on ja pysyy liian kuivana. Em. turvehiekkapohja sen sijaan antaa konnalle mahdollisuuden kaivautua kuivuutta piiloon, sekä sitä voi kastella tarpeen mukaan. Kreikankonnalla tulee olla mahdollisuus KOSTEAAN/märkään pohjamateriaaliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      142
      5621
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2092
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      141
      1535
    4. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      105
      1376
    5. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      112
      1376
    6. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      31
      1173
    7. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      196
      1168
    8. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1137
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      67
      1038
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      871
    Aihe