Katsoitteko eilen Tv:sta matkaopas ohjelmaa Turkin Alanyasta

Oh my Good

Että oli sitten huonosti tehty.... odotin paljon,koska olemme mahd lähdössä sinne toukokuussa tyttären kanssa. Ehkä ohjelma oli tehty matkaoppaan näkökulmasta mutta täytyy sanoa, että oli ERITTÄIN MASENTAVAA KATSELTAVAA, ohjelma ei ollut alkuunkaan informatiivinen... Suurimman osan ajasta jahdattiin juoppoa ruotsalaista jonka sitten paikalliset poliisisit veivät mennessään. Toiseksi seurattiin savolaista avioparia jotka halusivat ehdottomasti mennä paikalliseen karaokebaariin ja sitä hoilotusta sitten kuvattiin.... Ohjelma alkoi sillä miten bussit keräsivät matkustajat kentällä busseihin ja tiputtivat sitten hotelleihin. EI SIIS MITÄÄN INFORMATIIVISTA, EI MITÄÄN. TYTÄR MELKEIN SANOI, ETTEI HALUA IKINÄ LÄHTEÄ TÄHÄN MAAHAN EIKÄ KOHTEESEEN, PITI IHAN RAUHOITELLA, ETTÄ OHJELMA NYT VAAN OLI TEHTY TÄLLAISEKSI!!!!! Toivottavasti ohjelman seuraavat jaksot eivät ole yhtä masentavia, oikein odotan näitä ma-to-jaksoja!!! Onko muita kommentteja????

92

5251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turkki<319

      jo sattuu olemaan "Matkaoppaat" eli matkaoppaan näkökulma on enemmän kuin ymmärrettävä. Ohjelmaan haettiin mukaan matkustajia, jotka halusivat lomaansa kuvattavan; siksipä sitä parin karaokehoilotustakin kuvattiin. Ohjelma varmaan tulee näyttämään Alanyan maisemia ja kohteita monipuolisemmin jatkossa, luulen ja mitä mainospätkistä olen käsittänyt. Mikään täysi "Alanyadokumenttihan" tuon ei ole mielestäni tarkoituskaan olla. Itsestäni on ainakin hauskaa seurata, millaisia tilanteita oppaat joutuvat työssään selvittämään. Joskus haaveilin itsekin oppaan ammatista mutta eipä tee enää mieli; jahdata ja vahtia humalaisia, aikuisia lomalaisia. Hatunnosto siis oppaille! Ja Deturin oppaat on kivoja tyyppejä! =)

      • hula palo

        Kyllä olen käynyt kymmenillä seuramatkoilla ,Matkaoppaista on harvemmin ollut mitään niin ihania kokemuksia ,ikävä kyllä .En tiedä ovatko he hyysänneet sitten yö kaudet näitä ns juoppoja että päivisin oli hyvin vaikeaa saada yhteyttä.Toiseksi ihmettelen suuresti tätä ohjelmaa annetaan kuva älkää lähtekö matkalle jollette jaksa ryypätä yötä päivää.Itse olen nähnyt ihan mukavia ihmisiä suurin osa.Palveleeko tällainen matkanjärjestäjiä vai yritetäänkö näistä oppaista tehdä jonkun sortin sankareita? En oikein ymmärrä mistä on kysymys.Mutta onneksi telkkarissa on yksi nappi.


    • 6+15

      Minusta ohjelma näyttää kertovan juuri siitä, mistä on tarkoituskin, eli matkaoppaista. Paikka voisi ihan yhtä hyvin olla Kypros tai Kultahiekka tai Torremolinos kuin Alanyakin - sillä asialla ei ohjelman kannalta ole suurtakaa merkitystä. Joka kohteessa oppailla tulee esiin samat asiat (ja asiakkaat) sekä ongelmat. Nyt vaan satutaan oleilemaan Alanyassa, mikä lomakohteena on täysin kiva.
      (P.S. Niin suuri ongelma ei tuo ohjelma voi olla, että täytyisi HUUTAA.)

      • rohkeasti eteenpäin

        ekasta viestistä, että eikö sitä voi ilman tv-ohjelmaa matkustaa? Ohjelmat tehdään miten tehdään ja aina eri ohjelmissa painotetaan eri asioita. On ruokamatkailua, seikkailumatkailua...

        Itse ainakin surffaan netissä tutkimassa tietoa eri palstoilta. Vaikka olen neljästi eräässä maassa käynyt niin silti löytyy aina uutta tietoa netistä ja kaikkeahan ei pysty heti omaksumaan.

        Rohkeasti vaan matkaan ja sitten paikanpäällä seikkailemaan.


      • eipäkös

        Liikaa mainostettu sekavasti kuvattu pätkä kertoi ennemminkin humalasiten turistien töppäilystä kuin oppaiden työstä. Ellei tämä tästä parane niin jäämme edelleen odottamaan matkaoppaiden elämästä kertovaa ohjelmasarjaa...


      • 2+2
        eipäkös kirjoitti:

        Liikaa mainostettu sekavasti kuvattu pätkä kertoi ennemminkin humalasiten turistien töppäilystä kuin oppaiden työstä. Ellei tämä tästä parane niin jäämme edelleen odottamaan matkaoppaiden elämästä kertovaa ohjelmasarjaa...

        sitähän se oli. Sait nähdä kenen tai minkälaisten ihmisten kanssa joutuvat tekemisiin lähes päivittäin.


    • Tillu

      Minusta tuo sarja alkoi lupaavasti, hauskoja kommelluksia odotankin, ja totta tosiaan, tämä kertoo matkaoppaiden elämästä kohteessa, mikä ei todellakaan ole mitään helpointa työtä, näin ainakin uskoisin.
      Itse olen lähdössä mieheni kanssa vapun jälkeen alanyaan ja odotamme innoissamme joka ilta kyseistä ohjelmaa. Minulle tuli ainakin yllätyksenä se että matkaoppaat ovat mukana ´hotellin sisäänkirjautumisvaiheessa, eli kielimuuriakaan ei tarvitse pelätä :D

      Hyvä matkaoppaat, vaikutatte iloisilta tyypeiltä, pian nähdään! :)

    • piiija

      Tämän ohjelman tarkoitus on kertoa tosiaankin matkaoppaista työssään. Olemme jo
      nähneet ohjelman kätilöistä ja poliiseista ja nyt siis matkaoppaista.
      Useita kertoja Turkissa ja varsinkin Alanyassa käyneenä voin kyllä suositella
      Alanyaa.
      Tsemppiä oppaille, täältä tullaan taas :-))

    • Evelina_J

      Hallooo, se sarja jatkuu 4 krt viikossa puolen tunnin ajan noin 40 jakson verran. Turha paikasta on tehdä mitään johtopäätöksiä yhden kaksikymmentäminuuttisen perusteella. Kuulostaa hieman lapselliselta.

      Tosin siitä olen samaa mieltä, että avausjaksoon olisi oikeasti voitu valita jotain vähän tasokkaampaa ja älykkäämpää. Toivottavasti tulevissa jaksoissa näytetään jotain muutakin kuin luusereita ja ongelmatapauksia sillä suurin osa Alanyassa lomailevista suomalaisista (ja ruotsalaisista) on ihan raitista ja asiallista porukkaa.

      • EI Alanya lle !

        Kokemuksesta voin väittää, että YKSIKIN humalainen HÄIRIKKÖ riittää mainiosti pilaamaan loman
        monelta. Katsoitko tosiaan ohjelman 25.1 neloselta ? Kotisohvaltakin nähtynä meno ja meininki,
        vakuutti , ettei takuulla tee mieli matkustaa livenä katselemaan, niin kurjan vaikutuksen teki ,
        naama veressä , sekin , onneksi tällä kertaa ruotsalainen , tyyppi, jolta oli täysin järki pellolla.
        Sellainen ,kun viikonkin , naapurihuoneessa mesoo, niin onpa mukavaa. Kokemusta vastaavasta
        valitettavasti , löytyy. Aika vähän on oppailla mahdollisuuksia vaikuttaa.


      • akkapirulainen

        Aina ovat tarjoilijat Turkissa olleet miehiä. Se on perinteisesti heidän hommansa. Taustaa löytyy historiasta ihan siltä ajalta kun naiset ei kodin ulkopuolella työssä käyneet. Siinä se syy on.


      • akkaåirulainen

        En ole muslimi enkä ole ilolintukaan. Kouluja kyllä käynyt enemmänkin.

        Väitteesi ovat todella outoja. Turkissa naiset ovat edelleenkin paljolti kotirouvia. Työelämästä toki löytyy vähän joka alalta, mutta tarjoilijoina ei heitä juurikaan näy. Ala on perinteisesti ollut miesten olipa ravintola millainen tahansa. Ei miesten työskentely tarjoilijoina tarkoita todellakaan mitään (oletettavasti) olettamaasi.
        Kovin kummallista on sekin, että mietit millaiset miehet matkustavat maahan jossa tarjoilijat ovat miehiä. Kuka matkakohteensa valitsee sen perusteella kuka siellä kohteessa toimii tarjoilijana? Taidat olla ainoa.


    • Huonoa mainosta

      Ehdottomasti samaa mieltä , olemme joskus vuosia sitten montakin kertaa Alanya ssa käyneet.
      MUTTA eilen ohjelman jälkeen totesimme miehen kanssa yht´aikaa: Tuonne EI mennä enää IKINÄ !
      Jollei ole varaa matkustaa muualle , niin pysytäänpä kotona. Kaikenmaailman juopot örvelöt , siis
      nykyään matkustaa Turkkiin, ja halvoille matkoille. Olipa tarkoitus vaikka matkaoppaan työstä kertoa,
      tai mikä lie ollut ohjelmantekijöiden motiivi, niin ei ainakaan hyvää MAINOSTA matkakohteelle.
      Tekivät takuulla " karhunpalveluksen" !!

      • Thats the spirit

        Niin sitä pitää.


      • alannaijjaan

        katso ne loput 40 jaksoa myös... :)


      • ...

        ...vaan se, että matkalaisten enemmistö tuntui enimmäkseen olevan jotain juntteja ja maailmannapoja. Hölmöilevät lentoasemalla ja hotellin vastaanotossa, eivät tietämättömyyttään, vaan piittaamattomuuttaan. Ei malta laukkuja odottaa kun pitää tupakalle päästä, eikä hotellikaavakettakaan ehdi täyttää, kun täytyy päästä terassille juomaan ekat kaljat.

        En tosiaan usko tuon olevan kovinkaan hyvää mainosta Alanyalle. Ellei sitten pure nimenomaan niin junttimatkailijoihin.

        Muistanpa vaan, että kun olimme Kreetalla matkalla, niin oppaiden ja matkatoimiston asenne oli, että Kreetanmatkaajat ovat jotain takametsän juntteja, ja tervetulotilaisuuskin oli suomibaarissa... samoin retket ja muut jutut olivat sellaisia jotka olisivat ehkä kiinnostaneet niitä juntteja. Se seurueemme oli kuitenkin kaikkea muuta, sivistyneitä ja siivoja turisteja, jotka olivat hakemassa Kreetalta jotain ihan muuta kuin suomibaareja ja possujuhlia.


      • SUDOKU1

        matkasi,mutta eivät valittele turhaan matkatoimistoille suihkuverhoista yms.pikkuasiosta niinkuin nämä ns.fiksut matkaajat sanoo örvelö.


      • 1+12
        SUDOKU1 kirjoitti:

        matkasi,mutta eivät valittele turhaan matkatoimistoille suihkuverhoista yms.pikkuasiosta niinkuin nämä ns.fiksut matkaajat sanoo örvelö.

        Tuttavani, joka joskus toimi oppaana eri maissa, kertoi, että suomalainen turisti ei yleensä valita muusta kuin puuttuvasta vessapaperista ja likaisista juomalaseista. Ei huomannut kysyä tarkoittiko örveltäji vai fiksuja vai liekö noilla eroa ollutkaan.


      • en ole roskapostirob
        ... kirjoitti:

        ...vaan se, että matkalaisten enemmistö tuntui enimmäkseen olevan jotain juntteja ja maailmannapoja. Hölmöilevät lentoasemalla ja hotellin vastaanotossa, eivät tietämättömyyttään, vaan piittaamattomuuttaan. Ei malta laukkuja odottaa kun pitää tupakalle päästä, eikä hotellikaavakettakaan ehdi täyttää, kun täytyy päästä terassille juomaan ekat kaljat.

        En tosiaan usko tuon olevan kovinkaan hyvää mainosta Alanyalle. Ellei sitten pure nimenomaan niin junttimatkailijoihin.

        Muistanpa vaan, että kun olimme Kreetalla matkalla, niin oppaiden ja matkatoimiston asenne oli, että Kreetanmatkaajat ovat jotain takametsän juntteja, ja tervetulotilaisuuskin oli suomibaarissa... samoin retket ja muut jutut olivat sellaisia jotka olisivat ehkä kiinnostaneet niitä juntteja. Se seurueemme oli kuitenkin kaikkea muuta, sivistyneitä ja siivoja turisteja, jotka olivat hakemassa Kreetalta jotain ihan muuta kuin suomibaareja ja possujuhlia.

        Ainoa, jolle tämä ei ole hyvää mainosta, ovat suomalaiset itse. En minä ole nähnyt Alanyaa humalassa, enkä yhtään alanyalaistakaan. Olen nähnyt kauniin kaupungin, monikerroksisen historian, mukavat oppaat ja - niin, ne turistit, joita nämä asiat eivät näytä tuon taivaallista kiinnostavan. Alanyan matkojen hinnat pitäisi nostaa sen verran korkealle, että sinne päätyisivät vain sellaiset, jotka osaavat arvostaa maan kulttuuria, tapoja, historiaa ja ihmisiä. Sillä siellä, jos missä on hengen sivistystä. Suomessa se loistaa poissa olollaan.


    • turkki 2010

      no voi hyvänen aika sentään, blaa blaa..kaikenmaailman kitisijöitä, matkaoppaiden elämä voi todellakin olla tuollaista..mää meen ainaki turkkiin ja ihan eka kerta, eikä minkäänlaisia ennakkoluuloja. aurinkoa ootan, ja sitä luulen myöskin saavani.

      • rakentavaa

        joo meidänki lähibaarissa on joskus tapeltu ja silti kotona viihdyn, ja kerran ainakin poliisiauto on mennyt meidän kadulla.vuosi sitten huhtikuussa kyseissä Bonapartissa Joensuun pappojen ja mummujen kanssa meillä oli hubaa sekä rauhaisaa......Kyllä Alanya rulaa...
        lämpöa ja mukavaa jokaiselle siellä biisaa. turvallinen paikka, jos ja mikäli itse siihen haluaa oikealla tavalla vaikuttaa. huhtikuussa taas mennään.


    • MHS2

      Eihän se ole mikään Alanya-info, vaan kertoo nimenomaan matkaoppaiden työstä ja pohjoismaalaisten junttien käytöksestä. Mun mielestä se oli aivan hillitön, nauroin ääneen, suorastaan ulvoin. -Älä kuitenkaan säikähdä, kyllä siellä Turkissa käy ihan tavallisia "siistejä" turistejakin. Itsekin ajattelin, et ehkä en kuitenkaan varaa matkaa Deturin kautta, jos sen kautta matkustavat ovat tuollaisia, hih ;)
      Mut ne oppaathan olivat kerta kaikkiaan loistavia :D

      • make tre

        oppaistahan sarja kertoo.kyl pitää olla tyhmä kuin saapas jos luulee sarjan olevan matkailu ohjelma.jos ohjelman takia ei suostu matkustamaan ko maahan,niin sit varmaankin ei voi matkustaa esim hesaan.perustelu salkkareissahan räjähti se ravintola.varmaankin voi räjähtää muitakin.jenkkeihin ei voi mennä,koska kaikissa jenkkisarjoissa murhataan jatkuvasti ja huumekauppiaita on kaikkialla ja sit mafia. toivottavasti pöljät tajusi jotakin


      • siisti turisti =)

        Kaikki Deturin kautta matkustavat eivät ole vastaavia; itselle ei ole koskaan kyseisellä firmalla osunut kohdalle moista käytöstä. Pahimmat omalle kohdalle osuneet örveltäjät ja kännääjät taisivat olla Finnmatkojen järjestämällä reissulla. Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimistoon, mihin tahansa kohteeseen ja mihin tahansa hotelliin; jos huono tuuri käy. Ei ole pelkästään Deturin "riesa".


      • make tre
        siisti turisti =) kirjoitti:

        Kaikki Deturin kautta matkustavat eivät ole vastaavia; itselle ei ole koskaan kyseisellä firmalla osunut kohdalle moista käytöstä. Pahimmat omalle kohdalle osuneet örveltäjät ja kännääjät taisivat olla Finnmatkojen järjestämällä reissulla. Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimistoon, mihin tahansa kohteeseen ja mihin tahansa hotelliin; jos huono tuuri käy. Ei ole pelkästään Deturin "riesa".

        niitä ölvertäjiä joille ei viina sovi löytyy.ei se ole matkatoimistosta kiinni.jos ei halua hotellilla nähdä kännisiä ihmisiä niin siihen on yksi hyvä keino.varaa seuraava matka lapsiperhe hotellista,on takuu siistiä ja rauhallista lomailua.


      • paskapuhetta
        siisti turisti =) kirjoitti:

        Kaikki Deturin kautta matkustavat eivät ole vastaavia; itselle ei ole koskaan kyseisellä firmalla osunut kohdalle moista käytöstä. Pahimmat omalle kohdalle osuneet örveltäjät ja kännääjät taisivat olla Finnmatkojen järjestämällä reissulla. Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimistoon, mihin tahansa kohteeseen ja mihin tahansa hotelliin; jos huono tuuri käy. Ei ole pelkästään Deturin "riesa".

        "Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimisoon, mihin tahansa kohteeseen"

        Ei pidä paikkansa. Viimeiset kaksi reissua Brasiliaan ja viime kesänä pariisiin,sitä ennen Thaimaahan ja Meksikoon ja Italiaan ja Dominikaaniselle.

        Ei ainuttakaan örvelöä yhdelläkään näistä matkoista enkä muista aikaisemmillakaan (Aurinkomatkat) ainuttakaan kuin joskus 90-luvulla oli hieman väsynyttä porukkaa Portugalin ja Kuuban matkoilla.

        Kyllä nämä turkin, kanarian etc halpamatkat ovat aivan oma lukunsa...


      • make tre
        paskapuhetta kirjoitti:

        "Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimisoon, mihin tahansa kohteeseen"

        Ei pidä paikkansa. Viimeiset kaksi reissua Brasiliaan ja viime kesänä pariisiin,sitä ennen Thaimaahan ja Meksikoon ja Italiaan ja Dominikaaniselle.

        Ei ainuttakaan örvelöä yhdelläkään näistä matkoista enkä muista aikaisemmillakaan (Aurinkomatkat) ainuttakaan kuin joskus 90-luvulla oli hieman väsynyttä porukkaa Portugalin ja Kuuban matkoilla.

        Kyllä nämä turkin, kanarian etc halpamatkat ovat aivan oma lukunsa...

        ole ainakaan tullu mun eteen hotelli örvelöitä,vaikka oon ollu turkissa 5 kertaa,amerikaksessa 3 hammametissa 1 ja hurghadassa 2 kertaa.jos pitää rauhasta niin kannattaa mennä lapsiperhe hotelliin.edelliselle muuten,miten voit yleistää että turkin ja kanarian matkaajat örveltää kun kerta et sil oo käynytkään. ainakin juttusi mukaan oot matkaillu muuaalla.huom.JUTTUSI ts satujesi


      • poazu
        siisti turisti =) kirjoitti:

        Kaikki Deturin kautta matkustavat eivät ole vastaavia; itselle ei ole koskaan kyseisellä firmalla osunut kohdalle moista käytöstä. Pahimmat omalle kohdalle osuneet örveltäjät ja kännääjät taisivat olla Finnmatkojen järjestämällä reissulla. Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimistoon, mihin tahansa kohteeseen ja mihin tahansa hotelliin; jos huono tuuri käy. Ei ole pelkästään Deturin "riesa".

        Olen matkannut Finnmatkoilla jo puolenkymmentä kertaa, enkä luojan kiitos, ole törmännyt noin mäntteihin turisteihin vielä missään, en millään reissulla.
        Ja kuten kaikki edellisetkin vastanneet, ohjelma oli ihan hyvä ja kertoi todellakin vain matkaoppaan työstä. Jos tuosta informatiivista kulmaa haluaa etsiä niin voi ainakin miettiä ettei käyttäydy yhtä typerästi.


      • '''
        paskapuhetta kirjoitti:

        "Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimisoon, mihin tahansa kohteeseen"

        Ei pidä paikkansa. Viimeiset kaksi reissua Brasiliaan ja viime kesänä pariisiin,sitä ennen Thaimaahan ja Meksikoon ja Italiaan ja Dominikaaniselle.

        Ei ainuttakaan örvelöä yhdelläkään näistä matkoista enkä muista aikaisemmillakaan (Aurinkomatkat) ainuttakaan kuin joskus 90-luvulla oli hieman väsynyttä porukkaa Portugalin ja Kuuban matkoilla.

        Kyllä nämä turkin, kanarian etc halpamatkat ovat aivan oma lukunsa...

        sattunut örveltäjiä meidän matkoille eikä hotelleihin. Käyty Kyproksella,Bulgariassa, Portugalissa, Kanarialla ja Turkissa. Aurinkomatkoja, Finnmatkoja, Tjäreborgia ja Deturia käytetty...ei missään moitittavaa. Örveltäjiä löytyy aina varmaan kaukomatkoiltakin.


      • Isot alkukirjaimet
        make tre kirjoitti:

        ole ainakaan tullu mun eteen hotelli örvelöitä,vaikka oon ollu turkissa 5 kertaa,amerikaksessa 3 hammametissa 1 ja hurghadassa 2 kertaa.jos pitää rauhasta niin kannattaa mennä lapsiperhe hotelliin.edelliselle muuten,miten voit yleistää että turkin ja kanarian matkaajat örveltää kun kerta et sil oo käynytkään. ainakin juttusi mukaan oot matkaillu muuaalla.huom.JUTTUSI ts satujesi

        että ko ohjelma on tosi-tv-ohjelma.

        Ei siis fiktiota-

        "Nelosen uusi suursarja Matkaoppaat sai heti aloituspäivänään hurjat katsojalukemat. Ohjelmaa tapitti 378000 katsojaa, mikä on yli puolet enemmän kuin yleensä samalla ohjelmapaikalla.

        Suosio yllätti myös Nelosen kotimaisten ohjelmien päällikön Mikko Silvennoisen. Hän kertoo ohjelmaa tuottavan Susamurun vinkanneen Alanyan mahtavista matkaoppaista.

        - Eihän siihen muuta tarvita, kun löytää hyvät tyypit.

        Silvennoinen pitää Matkaoppaiden parhaimpana puolena sitä, että sarja on niin totta.

        - Yleensä tosi-tv:ssä keksitään ja väännetään totuutta, mutta tässä ei tarvitse.

        Alanyan-lomailijoille vinkattiin jo matkatoimisto Deturin sivuilla kameroiden seuraavan heidän lomaansa. Kiinnostuneet saivat lähettää tietoja itsestään jo etukäteen ohjelman tekijöille.

        - Aika monet ottivat jo ennalta yhteyttä, mikä yllätti meidät, Silvennoinen kehuu.

        Pakettimatkailun katsominen aiheuttaa joillekin myötähäpeää, mutta Silvennoinen on huomannut katsojien palautteen jakautuvan kahtia.

        - Puolet katsoo ohjelmaa siksi, että he muistelevat omaa lomaansa. "


      • Querellekö?
        make tre kirjoitti:

        oppaistahan sarja kertoo.kyl pitää olla tyhmä kuin saapas jos luulee sarjan olevan matkailu ohjelma.jos ohjelman takia ei suostu matkustamaan ko maahan,niin sit varmaankin ei voi matkustaa esim hesaan.perustelu salkkareissahan räjähti se ravintola.varmaankin voi räjähtää muitakin.jenkkeihin ei voi mennä,koska kaikissa jenkkisarjoissa murhataan jatkuvasti ja huumekauppiaita on kaikkialla ja sit mafia. toivottavasti pöljät tajusi jotakin

        Tulihan se sieltä---

        Minkälaiset "miehet" matkustavat maahan jossa on vain miestarjoilijoita?

        "Miehet" jotka katsovat salkkareita.

        Olisihan se pitänyt tietää...


      • vaikos
        Isot alkukirjaimet kirjoitti:

        että ko ohjelma on tosi-tv-ohjelma.

        Ei siis fiktiota-

        "Nelosen uusi suursarja Matkaoppaat sai heti aloituspäivänään hurjat katsojalukemat. Ohjelmaa tapitti 378000 katsojaa, mikä on yli puolet enemmän kuin yleensä samalla ohjelmapaikalla.

        Suosio yllätti myös Nelosen kotimaisten ohjelmien päällikön Mikko Silvennoisen. Hän kertoo ohjelmaa tuottavan Susamurun vinkanneen Alanyan mahtavista matkaoppaista.

        - Eihän siihen muuta tarvita, kun löytää hyvät tyypit.

        Silvennoinen pitää Matkaoppaiden parhaimpana puolena sitä, että sarja on niin totta.

        - Yleensä tosi-tv:ssä keksitään ja väännetään totuutta, mutta tässä ei tarvitse.

        Alanyan-lomailijoille vinkattiin jo matkatoimisto Deturin sivuilla kameroiden seuraavan heidän lomaansa. Kiinnostuneet saivat lähettää tietoja itsestään jo etukäteen ohjelman tekijöille.

        - Aika monet ottivat jo ennalta yhteyttä, mikä yllätti meidät, Silvennoinen kehuu.

        Pakettimatkailun katsominen aiheuttaa joillekin myötähäpeää, mutta Silvennoinen on huomannut katsojien palautteen jakautuvan kahtia.

        - Puolet katsoo ohjelmaa siksi, että he muistelevat omaa lomaansa. "

        Vähenee ne katsojat varmasti jos muutkin jaksot on yhtä surkeita ja sekavia kuin tämä ylimainostettu aloitus mössö.


      • make tre
        Querellekö? kirjoitti:

        Tulihan se sieltä---

        Minkälaiset "miehet" matkustavat maahan jossa on vain miestarjoilijoita?

        "Miehet" jotka katsovat salkkareita.

        Olisihan se pitänyt tietää...

        valitseko joku muka matkakohteen sen mukaan onko tarjoilijat naisia vai miehiä????? haloo... meijän perhe ainakin valitsee kohteen muilla perusteilla.pitääpä kysyä vaimolta että pitääkö se turkista tarjoilijoiden vuoksi.hih...


      • joopa joo...
        paskapuhetta kirjoitti:

        "Näitä örveltäjiä mahtuu jokaiseen matkatoimisoon, mihin tahansa kohteeseen"

        Ei pidä paikkansa. Viimeiset kaksi reissua Brasiliaan ja viime kesänä pariisiin,sitä ennen Thaimaahan ja Meksikoon ja Italiaan ja Dominikaaniselle.

        Ei ainuttakaan örvelöä yhdelläkään näistä matkoista enkä muista aikaisemmillakaan (Aurinkomatkat) ainuttakaan kuin joskus 90-luvulla oli hieman väsynyttä porukkaa Portugalin ja Kuuban matkoilla.

        Kyllä nämä turkin, kanarian etc halpamatkat ovat aivan oma lukunsa...

        Kyllä niitä örveltäjiä riittää joka maahan, viimeksi kun Brasiliaan menin niin yksi suomalaismies palautettiin välittömästi takaisin, ei siis päässyt maahan lentokenttää pidemmälle. Oli käynyt heti kähmimään jotain paikallista naista lentokentällä koneen laskeuduttua. Lentoemo antoi miehelle ohjeita että lähtisi seuraavan kerran Thaimaahan. Ja kyseinen mies humalassa.


      • uskomatonta on
        joopa joo... kirjoitti:

        Kyllä niitä örveltäjiä riittää joka maahan, viimeksi kun Brasiliaan menin niin yksi suomalaismies palautettiin välittömästi takaisin, ei siis päässyt maahan lentokenttää pidemmälle. Oli käynyt heti kähmimään jotain paikallista naista lentokentällä koneen laskeuduttua. Lentoemo antoi miehelle ohjeita että lähtisi seuraavan kerran Thaimaahan. Ja kyseinen mies humalassa.

        Olen käynyt neljä kertaa Brasiliassa ja ainut kerta kun joku palautettiin,se johtui viisumiongelmista (Virolaisia).

        Brasilialaiset naiset pitävät miehistä ja ennen kaikkea Eurooppalaisista miehistä aivan yhtä paljon kuin Thaimaalaiset, joten pienestä nipistelystä eivät varmasti hermostu.

        Minkähän ihmeen takia tämäkin viesti poistettiin. Eikö tässä maassa saa enää kirjoittaa tosiasioita, pelkkiä valheita vaan. Mihin tämämaa on menossa?


    • pöllööööö

      alanyan matkaoppaat!!! ei mikään matkailuohjelma. itse pidin ohjelmasta, patsi että tunnen myötähäpeää suomituristin puolesta, menevät hakemaan ilmaista lahjaa mut '' ei sit osteta sieltä mitään''. just, lähetään ihan ulkomaille asti pihtaamaan rahoja, eikä sit vaan osteta mitään. juodaan kaljaa ja lauletaan suomibaarissa karaokea, omat maksamakkarat mukana ja reissumiehet... MIKSKÖHÄN HELKKARISSA LÄHTEÄ ULKOMAILLE HAKEMAAN SAMAA KUN SUOMESSA!!!

      • poazu

        Turkki on kuuluisa aivan fantastisista ruoistaan, en ole koskaan saanut mitään vatsapöpöä mistään.
        Pesen kyllä käteni aina ennen ruokailua, koska omat kädethän ne ruoan sinne suuhun vie ja ne on yleensä ne "bakteeri pesät".
        Aivan naurettavaa rahdata kotoa omia eväitä ja jättää maan herkut maistelematta.


    • katson kaikki jaksot

      Tyttären kanssa katsottiin, ollaan oltu koko perheen voimin Sidessä lomalla toissa kesänä ja tytär sanoi että haluaa Turkkiin lomalle. Varmasti antaa paljon enemmän ihmiselle, joka on maassa käynyt, se lämmön tuntu (siis 40) ja valon määrä, keskellä tätä kaamosaikaa, on ihmiselle hyväksi. Me vanhemmat olemme olleet kerran lomamatkalla Alanyassa, ihan innolla bongaan, josko sattuisi sama hotelli ja itäpuoli kuviin, ainakin hotelli on ollut Deturin listoilla joskus.
      Muutenhan se on tuota samaa: joku vetää halpaa viinaa, olihan siinä suomalainenkin matkaaja ihan pellit kiinni lentokentältä tullessa. Lisäksi noita alennuskuponkeja ja puoleen hintaan vain suomalaisille kun ne on niin ihania..... Silloin kauan sitten ostettiin nahkatakki ja mattoja, nyt ei ostettaisi mitään, niin se ihminen viisastuu kun matkustelee. Ja eikös se ole engelsmanni, joka riehuu kanarialla, kai ruotsalaiset sitten jossakin muualla, missäs suomalaiset sitten riehuis? Bulgariassa? Ikinä ei ole ryyppäävä naapurikansallisuus lomaani pilannut, eikä kyllä vatsatautikaan.

      • Damlatas

        Haha ohjelmahan on aivan fantastista huumoria täynnä. Näkee kuinka suomijunttteja viedään kun litranmittaa. Tästä sarjasta näkee hyvin, ketkä tuonne turkkiin oikein haluavat= amatöörit!
        Maapallo on täynnä upeita paikkoja, joissa on lämmintä ja aito ilmapiiri, toisin kuin turkissa. Turkissa hinnatkin on lähteneet ihan lapasesta.. mutta kukin tallaa tyylillään :D

        Terveisin 6 kertainen ex-turkin matkaaja!


      • nähneenä
        Damlatas kirjoitti:

        Haha ohjelmahan on aivan fantastista huumoria täynnä. Näkee kuinka suomijunttteja viedään kun litranmittaa. Tästä sarjasta näkee hyvin, ketkä tuonne turkkiin oikein haluavat= amatöörit!
        Maapallo on täynnä upeita paikkoja, joissa on lämmintä ja aito ilmapiiri, toisin kuin turkissa. Turkissa hinnatkin on lähteneet ihan lapasesta.. mutta kukin tallaa tyylillään :D

        Terveisin 6 kertainen ex-turkin matkaaja!

        turkki ei missään nimessä ole enää mikään halpamaa, mihin kannattais mennä sen halpuuden takia.
        mut on alanya myös kehittynyt vuosien varrella. olen käynyt siellä 10 kertaa ja varsinkin hinnat just on kehittyneet ylösoäin, mut niin käy pikku hiljaa kaikissa ns. halpakohteissa. mitä vois turkista viel sanoo plussapuolia, niin ainakin alanya on paljon paljon siistimpi, esim. yleiset wc:t ja katukuva, kuin esim. kreikka. esim. kreetalla jätteet kerättiin kadulle vaan suuriin kasoihin. alanyassa siivotaan esim. katuja päivin öin.
        amatöörejä on joka paikassa. turkin kulttuuri ja ilmapiiri on koko lailla erilainen kuin muualla ei-muslimimaissa. siinä voi enskertalainen olla pienessä sokissa. siihen kaaokseen ja iholle tunkemiseen pitää tottua ja asennoitua rennosti.
        esim. alanyassa meno on kyllä just ihan aitoa, koska se on oikea kaupunki, eikä mikään turisteja varten kesäksi pystytetty kulissikylä. niinkuin esim. bulgariassa kultahietikot sun muut. niille sanon hyi ja ei.


      • JopasJopas

        Onhan se 40 ja aurinko hyväksi ihmiselle. Mutta onpas ilmaston lämpeneminen edennyt pitkin harppauksin sitten viime reissun jos keskellä talvea eli kaamoksen aikaan on Turkissa niin lämmintä.


      • 9+6
        nähneenä kirjoitti:

        turkki ei missään nimessä ole enää mikään halpamaa, mihin kannattais mennä sen halpuuden takia.
        mut on alanya myös kehittynyt vuosien varrella. olen käynyt siellä 10 kertaa ja varsinkin hinnat just on kehittyneet ylösoäin, mut niin käy pikku hiljaa kaikissa ns. halpakohteissa. mitä vois turkista viel sanoo plussapuolia, niin ainakin alanya on paljon paljon siistimpi, esim. yleiset wc:t ja katukuva, kuin esim. kreikka. esim. kreetalla jätteet kerättiin kadulle vaan suuriin kasoihin. alanyassa siivotaan esim. katuja päivin öin.
        amatöörejä on joka paikassa. turkin kulttuuri ja ilmapiiri on koko lailla erilainen kuin muualla ei-muslimimaissa. siinä voi enskertalainen olla pienessä sokissa. siihen kaaokseen ja iholle tunkemiseen pitää tottua ja asennoitua rennosti.
        esim. alanyassa meno on kyllä just ihan aitoa, koska se on oikea kaupunki, eikä mikään turisteja varten kesäksi pystytetty kulissikylä. niinkuin esim. bulgariassa kultahietikot sun muut. niille sanon hyi ja ei.

        Missäpäin Kreetaa jätteet kerätään kadunvarteen kasoihin, itse olen ko. saarella käynyt yli kymmenen kertaa enkä ole moisia kasoja vielä nähnyt, ettei vaan lipsahtanut valkoinen valhe?


      • Great9
        nähneenä kirjoitti:

        turkki ei missään nimessä ole enää mikään halpamaa, mihin kannattais mennä sen halpuuden takia.
        mut on alanya myös kehittynyt vuosien varrella. olen käynyt siellä 10 kertaa ja varsinkin hinnat just on kehittyneet ylösoäin, mut niin käy pikku hiljaa kaikissa ns. halpakohteissa. mitä vois turkista viel sanoo plussapuolia, niin ainakin alanya on paljon paljon siistimpi, esim. yleiset wc:t ja katukuva, kuin esim. kreikka. esim. kreetalla jätteet kerättiin kadulle vaan suuriin kasoihin. alanyassa siivotaan esim. katuja päivin öin.
        amatöörejä on joka paikassa. turkin kulttuuri ja ilmapiiri on koko lailla erilainen kuin muualla ei-muslimimaissa. siinä voi enskertalainen olla pienessä sokissa. siihen kaaokseen ja iholle tunkemiseen pitää tottua ja asennoitua rennosti.
        esim. alanyassa meno on kyllä just ihan aitoa, koska se on oikea kaupunki, eikä mikään turisteja varten kesäksi pystytetty kulissikylä. niinkuin esim. bulgariassa kultahietikot sun muut. niille sanon hyi ja ei.

        Itse olin viime kesänä ekan kerran Alanyassa ja vaikka turisteja tietty riittää ja turismi on kesäisin pääelinkeino (ja on omalta osaltaan varmasti pilannutkin kohdetta), totesin ilokseni, että nimenomaan sitä paikalliselämää ja oikeita turkkilaisia tapaa ihan kaikkialla, jopa rannassa aurinkoa ottamassa vanhoja miehiä ja naisia pitkähihaiset ja -lahkeiset vaatteet yllään... Vielä aidompaa Turkkia näkee, kun lähtee vuorille pikkukyliin. Bulgarian Kultahietikon kesäksi pystytetty "kulissikylä" ym. vastaavat paikat, kuten sanoit, lukuisine sisäänheittäjineen ja porttivartijoineen on jotain ihan muuta kaikessa kauheudessaan. Siellä kevin kerran ja se yksi kerta tasan riitti. Alanyaan voisin lähteä jopa uudelleen. Ensi kesänä suuntaan tosin Kreikan pikkusaarille... Aurinkoa, merta, hyvää ruokaa ja omaa rauhaa = hyvä loma à la moi.


      • niinpä niin
        JopasJopas kirjoitti:

        Onhan se 40 ja aurinko hyväksi ihmiselle. Mutta onpas ilmaston lämpeneminen edennyt pitkin harppauksin sitten viime reissun jos keskellä talvea eli kaamoksen aikaan on Turkissa niin lämmintä.

        Kuka nyt talvella Turkkiin lähtee, en minä ainakaan, eikä perheenikään? Talvella mennään Lappiin laskettelemaan ja hiihtämään, on meinaa ainoa takuuvarma latu. Ei kukaan voi tietää, että ilmaston lämpeneminen tarkoittaa jatkuvaa -25 lämpöä keskisen Suomen korkeudella neljättä viikkoa putkeen. Kolme edellistä talvea on kulunut nurmikkoa katsellessa näillä suomalaisilla leveysasteilla.

        Turkkiin matkustetaan alkukesästä, heinäkuussa on jo liian kuuma. Eipä tuota sarjaakaan ole kuvattu tammikuussa LOL


      • hiihtäjäääääääääääää
        niinpä niin kirjoitti:

        Kuka nyt talvella Turkkiin lähtee, en minä ainakaan, eikä perheenikään? Talvella mennään Lappiin laskettelemaan ja hiihtämään, on meinaa ainoa takuuvarma latu. Ei kukaan voi tietää, että ilmaston lämpeneminen tarkoittaa jatkuvaa -25 lämpöä keskisen Suomen korkeudella neljättä viikkoa putkeen. Kolme edellistä talvea on kulunut nurmikkoa katsellessa näillä suomalaisilla leveysasteilla.

        Turkkiin matkustetaan alkukesästä, heinäkuussa on jo liian kuuma. Eipä tuota sarjaakaan ole kuvattu tammikuussa LOL

        Silloin vain mennään kaupunkilomilla Istanbuliin tai laskettelemaan Bursaan tai Kartalkayaan.


    • 30

      Tietysti tämä keskustelu kiteytyy siihen samaan jo miljoona kertaa käytyyn juupas-eipäs
      asetelmaan niistä aiheista, jotka ennekin ovat esillä olleet. No sillähän ei ole suurta merkitystä lopputulemaan.

      Mutta sääli ja suuri vahinko, että tv-ohjelma alkoi noinkin surkeasti.
      Varmaankin oli uteliaita, jotka ehkäpä salavihkaa olivat halukkaita näkemään menoa
      Alanian suunnalla. Ja ainahan katsojia kiinnostaa uusi sarja, jota on paljon
      mainostettu.
      Varmaankin Turkin vannoutuneet ystävät ja ja vielä kiihkeämmät viholliset jaksavat
      sarjaa katsoa ja hakea sieltä yhteyksiä omiin mielikuviinsa.

      Sarjassa ehkä tulee parempiakin jaksoja, mutta moni tavallinen katsoja sai tarpeekseen
      jo ensimmäisen osan amatöörimaisesta toteutuksesta.

    • Ilona_79

      Saanen muistuttaa keskustelijoista Suomi24:n nettietiketistä. Kirosanojen ja halventavien ilmaisujen käyttäminen tällä palstalla on kiellettyä.

      Kaikki viestit, jotka sisältävät asiattomia ilmaisuja poistetaan välittömästi. Mikäli häirintä jatkuu, siitä ilmoitetaan myös Suomi24:n ylläpitoon.

      Mikäli ihminen ei osaa ilmaista itseänsä asiallisella suomen kielellä hänen on paras olla osallistumatta keskusteluun.

    • ....

      tuli heti mieleen että pitäisi ottaa taas äkkilähtö Alanyaan vaikka tarkoitus olikin mennä Istanbuliin mutta molempi parempi...

      • make tre

        lähtee taas kesäkuun toinen päivä alanyaan kahdeksi viikoksi.nyt jo katseltu toistakin matkaa johonkin syys-lokakuun vaihteeseen


      • ......
        make tre kirjoitti:

        lähtee taas kesäkuun toinen päivä alanyaan kahdeksi viikoksi.nyt jo katseltu toistakin matkaa johonkin syys-lokakuun vaihteeseen

        toukokuu 2 viikkoa ja lokakuu 2 viikkoa. Ohjelma kertoo tosiaan Alanyaa oppaiden silmin. Meillä ei ikinä mitään ongelmia. Oppaita ei ole tarvittu. Onneksi. Kovaa työtä tekevät.


      • asdf.....
        ...... kirjoitti:

        toukokuu 2 viikkoa ja lokakuu 2 viikkoa. Ohjelma kertoo tosiaan Alanyaa oppaiden silmin. Meillä ei ikinä mitään ongelmia. Oppaita ei ole tarvittu. Onneksi. Kovaa työtä tekevät.

        matkaoppaiden työstähän tässä kerrotaan ja totuudemukaisesti mitään kaunistelematta.Onneksi.On niin monet kerrat käynyt sääliksi oppaita jotka parhaansa tekevät.Tekevät ympäripyöreitä päiviä ja palkka huono.Näin jonkun tilaston,kuukausipalkka n. 700 euroa.Vaikka ovat kaikki kielitaitoisia! Miksi suomalaisista kaikki fiksuus katoaa lomamatkalla.Tosin niin käy usein myös muunmaalaisillekkin.Oli jo aika tehdä ohjelma matkaoppaista.


    • Kuoaleppi

      Koittakaa ymmärtää, että eihän tämä mikään Alanyan mainosvideo ole tarkoitus olla. On siellä ja muissakin turistikohteissa varmasti paljon hyvääkin, mutta myös paljon hankalia, humalaisia, turhaan valittavia, jopa suorastaan tyhmiä, ynnä muita ongelmatapauksia turisteina.
      Mahtava ohjelma ja itselleni Deturin toiminta on ollut ihan positiivinen yllätys. Joskus aikoinaan tuollaista palvelua sai kai kaikilta matkanjärjestäjiltä, mutta viimeisen kymmenen vuoden sisään tekemäni paketti matkat Finnmatkoilla ja Britannian kautta Thomas Cookin kautta ovat olleet pikemminkin omatoimimatkoja. Ei turhaa opastusta ole ollut, edes sitä mitä toivoisi, kun pakettimatkalla on. Onneksi pakettimatkailu äkkilähdöillä tai tarjouksilla on sitä nykyajan reppumatkailua.

    • ernestipuu

      Ohjelman nimi:MATKAOPPAAT ja aivan loistavasti nimi vastasi ohjelmaa.Käsittääkseni ei ohjelma ole
      matkakohteen esittelyohjelma,vaan todella kertoo oppaan työstä.
      Tulipahan elävästi mieleen oma matkani Turkkiin ,se eka ja todennäköisesti viimeinen.
      Oppaiden työ kovaa hommaa.

      • ex-opas turkista

        matkaoppaan tyosopimuksessa lukee nain:
        -tyoaikoja ei ole sovittu. (eli paivassa 10-16 h normaalia) tyota on tehtava kun firma sita haluaa..
        -yksi vapaapaiva viikossa PYRITAAN jarjestamaan oppaalle mutta siita ei anneta takuita...
        -Firma voi koska tahansa lahettaa oppaan mihin tahansa muuhun kohteeseen/kaupunkiin ilman mitaan ennakkoilmoitusta
        -jos opas huonontaa firman imagoa voidaan opas heti irtisanoa (lihominen ja akne voivat olla syy erottamiselle ?)

        tama on eraan firman (jossa mina olin oppaana) tyosopimuksesta...

        onko tama normaalia ???


      • Hämmästyttää
        ex-opas turkista kirjoitti:

        matkaoppaan tyosopimuksessa lukee nain:
        -tyoaikoja ei ole sovittu. (eli paivassa 10-16 h normaalia) tyota on tehtava kun firma sita haluaa..
        -yksi vapaapaiva viikossa PYRITAAN jarjestamaan oppaalle mutta siita ei anneta takuita...
        -Firma voi koska tahansa lahettaa oppaan mihin tahansa muuhun kohteeseen/kaupunkiin ilman mitaan ennakkoilmoitusta
        -jos opas huonontaa firman imagoa voidaan opas heti irtisanoa (lihominen ja akne voivat olla syy erottamiselle ?)

        tama on eraan firman (jossa mina olin oppaana) tyosopimuksesta...

        onko tama normaalia ???

        katsoa mihin nimensä pistää. Jos allekirjoitat tuollaisen työsopimuksen, minkäs teet. Laittakaa nyt ihmeessä porukalla hanttiin ja vaatikaa KUNNOLLISIA työehtoja. Vai onko alalle niin kova tunku, ettei pääse remmiin mukaan jos jotain vaatii? Matkaopas-ohjelmassa esiintyneet oppaat (Erja ja joku toinen naisopas) eivät kyllä antaneet itsestään hyvää kuvaa kun ehdottivat miehenkilölle "vedä hanuriin" tai jotain sinne päin eilisessä (keskiviikon) jaksossa. Kyllä kai sitä keskenään voi sadatella vaikka mitä, mutta en lähtisi edes "tosi-tv.ssä" tuollaiselle linjalle. En mielestäni ole pikkusielu, mutta ensimmäiseksi tuli mieleen, ettei kiitos Deturin matkalle.


      • kertokaapa lähemmin
        Hämmästyttää kirjoitti:

        katsoa mihin nimensä pistää. Jos allekirjoitat tuollaisen työsopimuksen, minkäs teet. Laittakaa nyt ihmeessä porukalla hanttiin ja vaatikaa KUNNOLLISIA työehtoja. Vai onko alalle niin kova tunku, ettei pääse remmiin mukaan jos jotain vaatii? Matkaopas-ohjelmassa esiintyneet oppaat (Erja ja joku toinen naisopas) eivät kyllä antaneet itsestään hyvää kuvaa kun ehdottivat miehenkilölle "vedä hanuriin" tai jotain sinne päin eilisessä (keskiviikon) jaksossa. Kyllä kai sitä keskenään voi sadatella vaikka mitä, mutta en lähtisi edes "tosi-tv.ssä" tuollaiselle linjalle. En mielestäni ole pikkusielu, mutta ensimmäiseksi tuli mieleen, ettei kiitos Deturin matkalle.

        Minkälaisia ryhmiä eilisessä ohjelmassa ollut oululainen Vesa Juntunen vie Alanyyn? Edullisempia kuin matkatoimistojen järjestämät? Kuinka usein järjestää? Minne voi ilmoittautua?


      • Tarmo
        Hämmästyttää kirjoitti:

        katsoa mihin nimensä pistää. Jos allekirjoitat tuollaisen työsopimuksen, minkäs teet. Laittakaa nyt ihmeessä porukalla hanttiin ja vaatikaa KUNNOLLISIA työehtoja. Vai onko alalle niin kova tunku, ettei pääse remmiin mukaan jos jotain vaatii? Matkaopas-ohjelmassa esiintyneet oppaat (Erja ja joku toinen naisopas) eivät kyllä antaneet itsestään hyvää kuvaa kun ehdottivat miehenkilölle "vedä hanuriin" tai jotain sinne päin eilisessä (keskiviikon) jaksossa. Kyllä kai sitä keskenään voi sadatella vaikka mitä, mutta en lähtisi edes "tosi-tv.ssä" tuollaiselle linjalle. En mielestäni ole pikkusielu, mutta ensimmäiseksi tuli mieleen, ettei kiitos Deturin matkalle.

        No se lienee sitä aidointa tosi-tv:tä että käyttäydytään aidosti myös kameroiden edessä. Asiakashan oli aivan hysteerinen, ei antanut mitään sananvuoroa....
        Toisaalta pari merkittävää katsettakin olisi riittänyt oppaan kommentiksi kameralle.


      • ex-opas turkista
        Hämmästyttää kirjoitti:

        katsoa mihin nimensä pistää. Jos allekirjoitat tuollaisen työsopimuksen, minkäs teet. Laittakaa nyt ihmeessä porukalla hanttiin ja vaatikaa KUNNOLLISIA työehtoja. Vai onko alalle niin kova tunku, ettei pääse remmiin mukaan jos jotain vaatii? Matkaopas-ohjelmassa esiintyneet oppaat (Erja ja joku toinen naisopas) eivät kyllä antaneet itsestään hyvää kuvaa kun ehdottivat miehenkilölle "vedä hanuriin" tai jotain sinne päin eilisessä (keskiviikon) jaksossa. Kyllä kai sitä keskenään voi sadatella vaikka mitä, mutta en lähtisi edes "tosi-tv.ssä" tuollaiselle linjalle. En mielestäni ole pikkusielu, mutta ensimmäiseksi tuli mieleen, ettei kiitos Deturin matkalle.

        joo en laittanut nimeani tuohon sopimukseen ja lahdin sielta... olin kuulemma sopeutumaton ja laiska, enka lainkaan sopiva oppaaksi. siita huolimatta tuollaisia sopimuksia on alalla!!!!
        eli varokaa!!!!!!!!!!!!!! ja miettikaa mihin suostutte...
        Detur voi olla ok mutta minun firmani yritti vedattaa kaikessa...


      • make tre
        ex-opas turkista kirjoitti:

        joo en laittanut nimeani tuohon sopimukseen ja lahdin sielta... olin kuulemma sopeutumaton ja laiska, enka lainkaan sopiva oppaaksi. siita huolimatta tuollaisia sopimuksia on alalla!!!!
        eli varokaa!!!!!!!!!!!!!! ja miettikaa mihin suostutte...
        Detur voi olla ok mutta minun firmani yritti vedattaa kaikessa...

        nelonen osui kultasuoneen.ei oo aikoihin ollut tälläistä ohjelmaa.joka ikisellä keskustelu foorumilla paasataan ohjelmasta.toiset puolesta toiset vastaan ja osa myötähäpeää suomalaisia.eli taitaapi olla pirusti katsojia.koko meijän perhe tapitta ohjelmaa ja mukavaa keskusteluakin saadaan aikaiseksi.ei enää kuin 4 kuukautta ja taas alanya kutsuu


      • turkki<3
        make tre kirjoitti:

        nelonen osui kultasuoneen.ei oo aikoihin ollut tälläistä ohjelmaa.joka ikisellä keskustelu foorumilla paasataan ohjelmasta.toiset puolesta toiset vastaan ja osa myötähäpeää suomalaisia.eli taitaapi olla pirusti katsojia.koko meijän perhe tapitta ohjelmaa ja mukavaa keskusteluakin saadaan aikaiseksi.ei enää kuin 4 kuukautta ja taas alanya kutsuu

        Yhdyn täysin make treen mielipiteisiin; ohjelma on aivan loistava! Mutta pistän paremmaksi, vain 4 viikkoa ja Alanya kutsuu =)


      • make tre
        turkki<3 kirjoitti:

        Yhdyn täysin make treen mielipiteisiin; ohjelma on aivan loistava! Mutta pistän paremmaksi, vain 4 viikkoa ja Alanya kutsuu =)

        kyl harmittaa ku joutuu odottaan kesäkuuhun asti.sit vaan kaksi viikkoa alanyassa.pitää yrittää toista reissua sit syksymmällä.


      • huuuujjje
        kertokaapa lähemmin kirjoitti:

        Minkälaisia ryhmiä eilisessä ohjelmassa ollut oululainen Vesa Juntunen vie Alanyyn? Edullisempia kuin matkatoimistojen järjestämät? Kuinka usein järjestää? Minne voi ilmoittautua?

        Googlettamisella (Vesa Juntunen Oulu) löytyi, että on järjestänyt jonkun yritysmatkan Alanyaan. Jotain luentoja näytti olevan ja tietty kiinteistöjen myyntiä.
        Oli samassa hinnassa kuin Deturin matkat eli edullisemmalla et taida päästä.


      • Ex-Kainuulainen
        huuuujjje kirjoitti:

        Googlettamisella (Vesa Juntunen Oulu) löytyi, että on järjestänyt jonkun yritysmatkan Alanyaan. Jotain luentoja näytti olevan ja tietty kiinteistöjen myyntiä.
        Oli samassa hinnassa kuin Deturin matkat eli edullisemmalla et taida päästä.

        Googletin minäkin kun oli tutun näköinen mies 90-luvun alusta. Se Vesahan on entinen Hyrynsalmen nimismies jolle tuli virasta lähtö, taisi olla laskettelukeskuksen maa-alueista tai jostain sellaisesta kyse.
        Nyt luki lakia sitten oppaille, hyvähyvä.
        Hyrynsalmella varmaan katsottiin mielenkiinnolla, että tuohan on vielä voimissaan.


      • Ex-rehber
        ex-opas turkista kirjoitti:

        joo en laittanut nimeani tuohon sopimukseen ja lahdin sielta... olin kuulemma sopeutumaton ja laiska, enka lainkaan sopiva oppaaksi. siita huolimatta tuollaisia sopimuksia on alalla!!!!
        eli varokaa!!!!!!!!!!!!!! ja miettikaa mihin suostutte...
        Detur voi olla ok mutta minun firmani yritti vedattaa kaikessa...

        Siis perusasia oppaudessa on että 6-päiväinen työviikko, ei varsinaisia työaikoja, päivät pitkiä ja monesti menee yökin lentokentällä tai matkalla sinne tai sieltä takaisin.
        Jos ei kelpaa, niin on sinne muitakin hakijoita.
        Olen tuota työtä tehnyt 90- luvulla Portugalissa, Espanjassa ja Turkissa (Alanyassa nimenomaan). Pari vuotta kaiken kaikkiaan, sitten teki mieli jo tehdä muuta.
        tuollaista se työ on ollut, eli välillä melkein yötä päivää duunia. Entäs sitten? Kuului asiaan.
        Kyse on elämäntapa-ammatista, ei työstä. Mutta ei sinne lekottelemaan mennä. Oppaan työ on työtä,
        on siinä hyvätkin puolensa vaikka välillä rankkaa onkin.
        Suosittelen, kunhan vaan menee oikealla asenteella.


    • raksaväkeä

      Seuraavaksi voisi tehdä ammattiohjelman raksatyöntekijöistä, tuommoinen 8 tuntia piikkausta nauhoitettuna telkkarista on varmasti tosi mielenkiintoista, ei näy örveltäjiä.
      Ehkä on silti paras katsoa tätä tai sitten jotain ihan muuta

      • Juntinalku

        Juntti kun olen niin kävin kreikassa pari vuotta sitten. Matkaoppaan näin bussissa, joka paimensi meitä ulos bussissa oikeassa kohtaa. Käteen lyötiin muistaakseni numero, mistä oppaan saa kiinni tiettynä päivänä, tiettyyn aikaan..ja oli joku päivä oppaan ´vastaanotto´ hotellin aulassa jos oli jotain kysyttävää..Ei kyllä opas tiellä pyörinyt, ja ei kai sitä nyt tarvinnutkaan kun pyörittiin aika pienellä alueella..
        Jos pakettimatkalle menee suomalaisten suosimaan kohteeseen, voi olla varma että siellä on joukossa näitä ´Matkaoppaan´ riemastuttavia asiakkaita. Ei tarvi jäädä käsikynkkää hotellille, samaan baariin vaan painuu ostoksille, rannalle tms.


      • Mustasuut
        Juntinalku kirjoitti:

        Juntti kun olen niin kävin kreikassa pari vuotta sitten. Matkaoppaan näin bussissa, joka paimensi meitä ulos bussissa oikeassa kohtaa. Käteen lyötiin muistaakseni numero, mistä oppaan saa kiinni tiettynä päivänä, tiettyyn aikaan..ja oli joku päivä oppaan ´vastaanotto´ hotellin aulassa jos oli jotain kysyttävää..Ei kyllä opas tiellä pyörinyt, ja ei kai sitä nyt tarvinnutkaan kun pyörittiin aika pienellä alueella..
        Jos pakettimatkalle menee suomalaisten suosimaan kohteeseen, voi olla varma että siellä on joukossa näitä ´Matkaoppaan´ riemastuttavia asiakkaita. Ei tarvi jäädä käsikynkkää hotellille, samaan baariin vaan painuu ostoksille, rannalle tms.

        Ei voi kuin ihmetellä miten palveluammatissa on tuollaisia jotka päästää suustaa mitä sattuu! Ei kyllä tulisi lähteä noiden oppaiden matkaan. Mutta arvot ja moraali kun ovat hukassa niin minkä sitten sille voi ?


      • Huh huh Detur
        Mustasuut kirjoitti:

        Ei voi kuin ihmetellä miten palveluammatissa on tuollaisia jotka päästää suustaa mitä sattuu! Ei kyllä tulisi lähteä noiden oppaiden matkaan. Mutta arvot ja moraali kun ovat hukassa niin minkä sitten sille voi ?

        hyvinkin. Eilisessä jaksossa oli kyse mm. siitä, lähteekö opas retkelle vai järjesteleekö tavaravarastoa. Kyseessä oli käsittääkseni ruotsalainen ryhmä , jossa muutama norjalainenkin mukana. Terhi totesi esimiehenä, laittaessaan opas-Mattia matkaan, jotain sen tapaista, ettei se nyt niin väliä oo jos ei hallitse kieltä, ei ne varmaan sitä huomaa!!!!! Jos Deturin pääoppaan asenne on tätä luokkaa niin minä olen varma, että kierrän kaukaa ko. matkatoimiston matkat. Onneksi kohdalleni ei ole sattunut vastaavalla asenteella toimivaa opasta!


      • make tre
        Huh huh Detur kirjoitti:

        hyvinkin. Eilisessä jaksossa oli kyse mm. siitä, lähteekö opas retkelle vai järjesteleekö tavaravarastoa. Kyseessä oli käsittääkseni ruotsalainen ryhmä , jossa muutama norjalainenkin mukana. Terhi totesi esimiehenä, laittaessaan opas-Mattia matkaan, jotain sen tapaista, ettei se nyt niin väliä oo jos ei hallitse kieltä, ei ne varmaan sitä huomaa!!!!! Jos Deturin pääoppaan asenne on tätä luokkaa niin minä olen varma, että kierrän kaukaa ko. matkatoimiston matkat. Onneksi kohdalleni ei ole sattunut vastaavalla asenteella toimivaa opasta!

        oli kaveri joka puhui täyttä ruotsia ja englantia. eli ei ainakaan kielitaidottomasta ollut kyse.yleensä retkillä on opas joka osaa englantia ja ryhmän pääkieltä. onhan se tyhmää ja mahdotontakin jos ryhmässä on yksi islantilainen,1 japanilainen,20 ruotsalaista ja 10 suomalaista että löytyisi opas joka puhuu kaikkia kieliä.yleensä myös retki ilmoituksessa sanotta opastus kieli.minun mielestäni ko asia ei ainakaan huonontanut deturin moraalia tai arvoa.ainakin ohjelmassa esiintyneet oppaat ovat olleet asiallisia ja ammattitaitoisia.


      • Oppaan asenne
        make tre kirjoitti:

        oli kaveri joka puhui täyttä ruotsia ja englantia. eli ei ainakaan kielitaidottomasta ollut kyse.yleensä retkillä on opas joka osaa englantia ja ryhmän pääkieltä. onhan se tyhmää ja mahdotontakin jos ryhmässä on yksi islantilainen,1 japanilainen,20 ruotsalaista ja 10 suomalaista että löytyisi opas joka puhuu kaikkia kieliä.yleensä myös retki ilmoituksessa sanotta opastus kieli.minun mielestäni ko asia ei ainakaan huonontanut deturin moraalia tai arvoa.ainakin ohjelmassa esiintyneet oppaat ovat olleet asiallisia ja ammattitaitoisia.

        väärän käsityksen, mutta tuli sellainen olo, ettei ko. opas oikein handlannut ruotsia. En epäile, etteikö olisi tullut sillä tai englannin kielellä toimeen, mutta se Terhin välinpitämättämyys herätti huomiota. "Ei ne varmaan huomaa" -tyyli. Itse asiakaspalvelussa työskentelevänä en voisi ajatellakaan suhtautuvani asiakkaisiin otteela "hällä väliä" mennään mistä on aita matalin.


      • asiaa palvelusta
        Oppaan asenne kirjoitti:

        väärän käsityksen, mutta tuli sellainen olo, ettei ko. opas oikein handlannut ruotsia. En epäile, etteikö olisi tullut sillä tai englannin kielellä toimeen, mutta se Terhin välinpitämättämyys herätti huomiota. "Ei ne varmaan huomaa" -tyyli. Itse asiakaspalvelussa työskentelevänä en voisi ajatellakaan suhtautuvani asiakkaisiin otteela "hällä väliä" mennään mistä on aita matalin.

        tästä " kohdepäälliköstä" kyllä huokuu niin ammattitaidottumuus. Juuri tuo asenne asiakkaita kohtaan...ei ne mitään huomaa. Kovasti tuntuu tyttö haahuilevan sinne tänne mutta mitään näkyvää ei kyllä ole saanut aikaan. Ensimmäisessä jaksossa ollut tilanne ruotsalaisen häirikön kanssa niin mitä teki Terhi, seisoi sivummalla, vältti katsomasta edes häirikköön päin ja puhui lastensa kanssa puhelimessa.

        Eräässä jaksossa ollut " työnnä hanuriis" kommentti oppaalta oli kyllä osoitus siitä,että Deturilla taida olla kovinkaan suuria vaatimuksia oppaiden suhteen. Asiakas ei ollut millään tavalla puhelimessa asiaton... kiihtynyt kylläkin. Jokainen joka on hiemankaan tehnyt asiakaspalvelua niin tietää ettei asiakasta kannata mennä keskeyttään vaan pitää antaa sanoa asiansa ja sitten vasta alkaa keskustelemaan hyvityksistä sun muista. Kannattaisi tosiaan harkita tälläisten oppaiden työsuhteen jatkoa. Sinänsä myös aivan uskomattomia nämä tarjottavat hyvitykset... hamam tuntuu olevan kova sana.


      • (&()&)(
        asiaa palvelusta kirjoitti:

        tästä " kohdepäälliköstä" kyllä huokuu niin ammattitaidottumuus. Juuri tuo asenne asiakkaita kohtaan...ei ne mitään huomaa. Kovasti tuntuu tyttö haahuilevan sinne tänne mutta mitään näkyvää ei kyllä ole saanut aikaan. Ensimmäisessä jaksossa ollut tilanne ruotsalaisen häirikön kanssa niin mitä teki Terhi, seisoi sivummalla, vältti katsomasta edes häirikköön päin ja puhui lastensa kanssa puhelimessa.

        Eräässä jaksossa ollut " työnnä hanuriis" kommentti oppaalta oli kyllä osoitus siitä,että Deturilla taida olla kovinkaan suuria vaatimuksia oppaiden suhteen. Asiakas ei ollut millään tavalla puhelimessa asiaton... kiihtynyt kylläkin. Jokainen joka on hiemankaan tehnyt asiakaspalvelua niin tietää ettei asiakasta kannata mennä keskeyttään vaan pitää antaa sanoa asiansa ja sitten vasta alkaa keskustelemaan hyvityksistä sun muista. Kannattaisi tosiaan harkita tälläisten oppaiden työsuhteen jatkoa. Sinänsä myös aivan uskomattomia nämä tarjottavat hyvitykset... hamam tuntuu olevan kova sana.

        Jos tilanne on ollut päällä jo jonkin aikaa mitä kohdepäällikkö ja naispuolinen voi mitenkään vaikuttaa keskustelemalla.Tuollainen ringebyn raggari ei tottele kuin voimaa tuossa tilanteessa ja mistä ihmeestä yleensä löytyy varaa matkustaa? Kävi myös vaimoa surku taas kerran savolaisen piällysmiehen pätemisen tarve hotellisähläyksessä.


      • MinnamaaritPks
        asiaa palvelusta kirjoitti:

        tästä " kohdepäälliköstä" kyllä huokuu niin ammattitaidottumuus. Juuri tuo asenne asiakkaita kohtaan...ei ne mitään huomaa. Kovasti tuntuu tyttö haahuilevan sinne tänne mutta mitään näkyvää ei kyllä ole saanut aikaan. Ensimmäisessä jaksossa ollut tilanne ruotsalaisen häirikön kanssa niin mitä teki Terhi, seisoi sivummalla, vältti katsomasta edes häirikköön päin ja puhui lastensa kanssa puhelimessa.

        Eräässä jaksossa ollut " työnnä hanuriis" kommentti oppaalta oli kyllä osoitus siitä,että Deturilla taida olla kovinkaan suuria vaatimuksia oppaiden suhteen. Asiakas ei ollut millään tavalla puhelimessa asiaton... kiihtynyt kylläkin. Jokainen joka on hiemankaan tehnyt asiakaspalvelua niin tietää ettei asiakasta kannata mennä keskeyttään vaan pitää antaa sanoa asiansa ja sitten vasta alkaa keskustelemaan hyvityksistä sun muista. Kannattaisi tosiaan harkita tälläisten oppaiden työsuhteen jatkoa. Sinänsä myös aivan uskomattomia nämä tarjottavat hyvitykset... hamam tuntuu olevan kova sana.

        Eihän pikkuisten pätkien perusteella voi päätellä, miten jokin tilanne meni alusta loppuun. Materiaalia on paljon ja niistä leikellään esitettäväksi pätkiä. Terhi on todella ammattitaitoinen, näiden 4 jakson perusteella kukaan ei voi joidenkin minuuttien perusteella muuta väittää! Oppaiden olisi ollut parempi teeskennellä näköjään, mutta kuinka kivaa katsottavaa se olisi. Asiakaspavelussa olleet tietävät kyllä, että hanakalan puhelun tai visiitin loputtua saatetaan päästää suusta omat kommentit. Ja asiakas on törkeä, ei antanut suunvuoroa ollenkaan ja lopuksi paiskasi luurin kiinni. Joillekin asiakkaille ei kelpaa mikään.

        Tätä sarjaa ei pitäisi kyylätä ja vahdata kuin piru raamanttua. Ei ne oppaat ole saaneet itse valita telkussa näytettäviä pätkiä. Hatunnosto oppaille, ei ole herkkua heidän työnsä.


      • pitää myös ymmärtää
        asiaa palvelusta kirjoitti:

        tästä " kohdepäälliköstä" kyllä huokuu niin ammattitaidottumuus. Juuri tuo asenne asiakkaita kohtaan...ei ne mitään huomaa. Kovasti tuntuu tyttö haahuilevan sinne tänne mutta mitään näkyvää ei kyllä ole saanut aikaan. Ensimmäisessä jaksossa ollut tilanne ruotsalaisen häirikön kanssa niin mitä teki Terhi, seisoi sivummalla, vältti katsomasta edes häirikköön päin ja puhui lastensa kanssa puhelimessa.

        Eräässä jaksossa ollut " työnnä hanuriis" kommentti oppaalta oli kyllä osoitus siitä,että Deturilla taida olla kovinkaan suuria vaatimuksia oppaiden suhteen. Asiakas ei ollut millään tavalla puhelimessa asiaton... kiihtynyt kylläkin. Jokainen joka on hiemankaan tehnyt asiakaspalvelua niin tietää ettei asiakasta kannata mennä keskeyttään vaan pitää antaa sanoa asiansa ja sitten vasta alkaa keskustelemaan hyvityksistä sun muista. Kannattaisi tosiaan harkita tälläisten oppaiden työsuhteen jatkoa. Sinänsä myös aivan uskomattomia nämä tarjottavat hyvitykset... hamam tuntuu olevan kova sana.

        Terhi yritti selvitellä asiaa ruåtsalaisen deekun kanssa, sinulle jäi mielikuva vain lasten puhelusta.......asiat eivät toenneet, niin paikalle kutsuttiin poliisi.

        Tiedätkö edes mikä hamam on?
        LISÄKSI tarjottiin Detourin 50 e lahjakorttia, minkä jätit myöskin mainitsematta.

        Se työnnä hanuriis sanottiin KUN PUHELU OLI JO OHI.

        Joten, asiakkaalle se ei mennyt ollenkaan ja olisin itsekin sanonut aivan samoin.
        Tuollaiset asiakkaat ovat AASEJA, päällepäsmäreitä ja besserwissereitä.
        Ja KYLLÄ, KYLLÄ se AASIAKAS oli asiaton......Puhelimeen ei huudeta ja räyhätä, vaikka mikä olisi. Piste.
        Saati laiteta luuria korvaan toiselle ilman, että annetaan edes puheenvuoroa.

        Sun kannattaisi harjoittaa ihan oikeasti sitä kuullun ja katsomisen yhdistävää tekemistä...eli ymmärtämistä.
        Eipä olisi niin puolivillaisia kommentit ollenkaan.
        Sinähän jätät puolet kertomatta ja kerrot vain negatiivisista puolista.
        Ilmeisesti olet negatiivinen ihminen sitten itsekin.
        Ei voi muuta kuin valittaa.


      • Efes2
        pitää myös ymmärtää kirjoitti:

        Terhi yritti selvitellä asiaa ruåtsalaisen deekun kanssa, sinulle jäi mielikuva vain lasten puhelusta.......asiat eivät toenneet, niin paikalle kutsuttiin poliisi.

        Tiedätkö edes mikä hamam on?
        LISÄKSI tarjottiin Detourin 50 e lahjakorttia, minkä jätit myöskin mainitsematta.

        Se työnnä hanuriis sanottiin KUN PUHELU OLI JO OHI.

        Joten, asiakkaalle se ei mennyt ollenkaan ja olisin itsekin sanonut aivan samoin.
        Tuollaiset asiakkaat ovat AASEJA, päällepäsmäreitä ja besserwissereitä.
        Ja KYLLÄ, KYLLÄ se AASIAKAS oli asiaton......Puhelimeen ei huudeta ja räyhätä, vaikka mikä olisi. Piste.
        Saati laiteta luuria korvaan toiselle ilman, että annetaan edes puheenvuoroa.

        Sun kannattaisi harjoittaa ihan oikeasti sitä kuullun ja katsomisen yhdistävää tekemistä...eli ymmärtämistä.
        Eipä olisi niin puolivillaisia kommentit ollenkaan.
        Sinähän jätät puolet kertomatta ja kerrot vain negatiivisista puolista.
        Ilmeisesti olet negatiivinen ihminen sitten itsekin.
        Ei voi muuta kuin valittaa.

        Juuri näin!


      • make tre
        Efes2 kirjoitti:

        Juuri näin!

        oli täyttä asiaa


      • Ihmekö tuo
        (&()&)( kirjoitti:

        Jos tilanne on ollut päällä jo jonkin aikaa mitä kohdepäällikkö ja naispuolinen voi mitenkään vaikuttaa keskustelemalla.Tuollainen ringebyn raggari ei tottele kuin voimaa tuossa tilanteessa ja mistä ihmeestä yleensä löytyy varaa matkustaa? Kävi myös vaimoa surku taas kerran savolaisen piällysmiehen pätemisen tarve hotellisähläyksessä.

        Ei tainnut olla savolainen piällysmies, vaan oululainen Vesa Juntunen. Juttua enemmän keskustelupalstalla Kaupungit ja kunnat - Suomussalmi otsikolla "TV sarjassa Matkaoppaat tuttu mies". Oli ollut Hyrynsalmen nimismies ja joutunut eroamaan virastaan epäselvyyksien takia.


      • Totta kai
        Ihmekö tuo kirjoitti:

        Ei tainnut olla savolainen piällysmies, vaan oululainen Vesa Juntunen. Juttua enemmän keskustelupalstalla Kaupungit ja kunnat - Suomussalmi otsikolla "TV sarjassa Matkaoppaat tuttu mies". Oli ollut Hyrynsalmen nimismies ja joutunut eroamaan virastaan epäselvyyksien takia.

        Miksi onkin niin suuri todennäköisyys siihen, että ko urpot tulevat Oulusta?


      • ex-opas
        asiaa palvelusta kirjoitti:

        tästä " kohdepäälliköstä" kyllä huokuu niin ammattitaidottumuus. Juuri tuo asenne asiakkaita kohtaan...ei ne mitään huomaa. Kovasti tuntuu tyttö haahuilevan sinne tänne mutta mitään näkyvää ei kyllä ole saanut aikaan. Ensimmäisessä jaksossa ollut tilanne ruotsalaisen häirikön kanssa niin mitä teki Terhi, seisoi sivummalla, vältti katsomasta edes häirikköön päin ja puhui lastensa kanssa puhelimessa.

        Eräässä jaksossa ollut " työnnä hanuriis" kommentti oppaalta oli kyllä osoitus siitä,että Deturilla taida olla kovinkaan suuria vaatimuksia oppaiden suhteen. Asiakas ei ollut millään tavalla puhelimessa asiaton... kiihtynyt kylläkin. Jokainen joka on hiemankaan tehnyt asiakaspalvelua niin tietää ettei asiakasta kannata mennä keskeyttään vaan pitää antaa sanoa asiansa ja sitten vasta alkaa keskustelemaan hyvityksistä sun muista. Kannattaisi tosiaan harkita tälläisten oppaiden työsuhteen jatkoa. Sinänsä myös aivan uskomattomia nämä tarjottavat hyvitykset... hamam tuntuu olevan kova sana.

        Luuletteko te, että tuo oppaiden kielenkäyttö asiakkaiden selän takana olisi jotenkin poikkeuksellista? Että samanlaista ei olisi muilla matkanjärjestäjillä? Voin kertoa, että kaikki oppaat haukkuvat typeriä asiakkaitaan. Niin kuin kai kaikki asiakaspalvelussa työskentelevät. Eihän tuollaista työtä jaksaisi, jos ei saisi purkaa paineita työkavereiden kesken.

        Myöskään tuota, että laitetaan suomalainen myös ruotsalaisten oppaaksi, ei tapahdu pelkästään Deturilla. Sitä tapahtuu myös muilla "yhteispohjoismaisilla", eli ainakin Finnmatkoilla ja Tjäreborgilla. Itsekin olen vaatimattomalla suomenruotsilla opastanut ruotsalaisia.


      • halojaata
        ex-opas kirjoitti:

        Luuletteko te, että tuo oppaiden kielenkäyttö asiakkaiden selän takana olisi jotenkin poikkeuksellista? Että samanlaista ei olisi muilla matkanjärjestäjillä? Voin kertoa, että kaikki oppaat haukkuvat typeriä asiakkaitaan. Niin kuin kai kaikki asiakaspalvelussa työskentelevät. Eihän tuollaista työtä jaksaisi, jos ei saisi purkaa paineita työkavereiden kesken.

        Myöskään tuota, että laitetaan suomalainen myös ruotsalaisten oppaaksi, ei tapahdu pelkästään Deturilla. Sitä tapahtuu myös muilla "yhteispohjoismaisilla", eli ainakin Finnmatkoilla ja Tjäreborgilla. Itsekin olen vaatimattomalla suomenruotsilla opastanut ruotsalaisia.

        mutta olisko sinulla käynyt mielessäkään mennä kameran eteen laukomaan asiakkaasta? Ei oikeesti kukaan varmasti ajattele etteikö asiakkaat olisi välillä haastavia mutta pitäisi kuitenkin miettiä miten itse aspana käyttäytyy. Nämä oppaathan ovat Deturin edustajia.


      • Näin se vaan on
        Oppaan asenne kirjoitti:

        väärän käsityksen, mutta tuli sellainen olo, ettei ko. opas oikein handlannut ruotsia. En epäile, etteikö olisi tullut sillä tai englannin kielellä toimeen, mutta se Terhin välinpitämättämyys herätti huomiota. "Ei ne varmaan huomaa" -tyyli. Itse asiakaspalvelussa työskentelevänä en voisi ajatellakaan suhtautuvani asiakkaisiin otteela "hällä väliä" mennään mistä on aita matalin.

        huomaamatta, että opas EI SELVINNYT RUOTSIN KIELELLÄ, vaan joutui soittamaan toisen oppaan (Sini) paikalle selvittelemään, sinänsä uskomattoman turistin, Börjen, tilannetta. Onhan se nyt totaalista ajan hukkaa alun alkaenkin lähteä katsomaan pärjääkö Börje jos tietää, ettei hän puhu suomen suomea eikä itse osaa ruotsia. Haloo, se järjen käyttö on edelleenkin sallittua, mutta... Ihmetyttää, miten Börje on päässyt ylipäänsä yksin matkaan ja pyörii milloin missäkin. Hotellivirkailija teki ainoan, tähän hätään, oikean ratkaisun laittamalla Börjelle rannekkeen henkilö/hotellitietoineen. Kovin fiksua kuvaa tilanne ei anna oppaista ja heidän reaktioistaan urpona pyörivään börjeen, mutta ehkä tilanteessa oli tehty kaikki voitava, mutta sitä ei ole kommentoitu eikä näytetty ohjelmassa. Mielestäni Börje vie turhan paljon ohjelmaaikaa sillä uskon, että jotain mielenkiintoisempaakin seurattavaa olisi ollut.


    • misukki

      Olin itse viimesyksynä tuon kuvauksen aikaan Alanyassa, ja täytyy sanoa että ohjelma ei todellakan kerro totuuttaa. Turkki on ihana maa, ystävälliset ihmiset, lämmintä piisaa.
      Ja ihania retkiä on myös tarjolla. Ei kannata tuon ohjelman perusteella jättää matkaa väliin. Olen nimittäin lähdössä uudelleen tänä syksynäkin , ja samaan paikkaan eli Alanyaan. Ja paikalliset ravintoloiden pitäjät ovat nähneet vaivaa kun ovat opetelleet Suomen kieltä puhumaan. Menkää ihmeessä, varmasti ihastutte maahan.

      • ällöä

        Asiallinen kommentti, ei kenenkään kannata matkaa jättää sen takia että jotku suomi-urpot örveltää jne. Sinä olet ilmeisesti ollut niin fiksu ettei ole tarvinnut mennä esittelemään karaoketaitoja ja suomieväitä.En yleensäkään ymmärrä miksi raahata ruokaa mukana suomesta. sairasta. turismillahan siellä eletään ja se on meidän tehtävä tukea turismia eli syödä ostaa paikanpäältä.itse pidän valtavasti turkkilaisesta ruuasta ja hedelmät ja vihannekset on aivan mahtavia.ihanaa on myös aamulla hakea tuoreet sämpylät paikallisesta pikkumarketista. ei tarvi älyttömyyiä tuhlailla ja turhaa ostaa mutta jotakin voi jos sinne mennään. tää yksi opas nyt tuntuu olevan vähän rääväsuinen, itteens täynnä, tuollaset tekstit vois jättää pois ja manailla asiakkaat alimpaan ...n sit kun kamerat ei ole päällä, vaikka on asiatonta käytöstä asiakkailtakin, tämä oululainenkin nyt oli minäminäminä tyyppi, tosi inhottavaa käytöstä. Onhan se just tuollasta monella onneksi se fiksumpi porukka ei mene mukaanja toivotaan että ohjelma paranee loppuakohti ja saamme myös nähdä jotakin asiallista asiaakin, oppaiden työ on ihan oikeasti haastavaa ja raskasta mutta jotenkin tässä nyt annetaan vähän inhottava kuva kaikesta, turkista, oppaista, asiakkaista.


    • Fyi fan

      Klo 1900 Nelosella.

      Paljosta vetoja,että Ruotsalainen Börje on Suomalaisten siirtolaisten jälkeläinen? Aikoinaan kun tein örvelömatkoja välimerelle, kaikki Ruotsalaishäiriköt paljastuivat jossain vaiheessa suomensukuisiksi.

      • junttipuavo savo

        Tulikin mieleen ,että Tukholmassa eräänä kesänä satamabussiin nousi kaksi humaista ruotsalaista miestä,jotka kiroilivat ja meuhkasivat Ruotsiksi.Sitten kohta toinen havahtuikin ja tuli kohta selvällä Suomella "perkele,mentiin pysäkistä ohi"..et silleen.Oltiin viime kesänä Alanyassa Aurinkomatkojen reissulla ja ainakin se porukka oli varsin rauhallista ja hyvätapaista.Lienee tuuriakin..Lähinnä perheitä ja yksi nuori kihlapari.

        Matkaoppaat on sarja, johon jäätiin koukkuun ja vaikka se ei itse Alanyaa paljoakaan esittele,niin suunnitteilla on jälleen reissu sinne ensi kesäksi.Deturille ehkä..Olkaamme iloisesti juntteja..)Ei Suomalaisten tarvitse hävetä missään.Alanyassa esim Ruotsalaiset(taas) ja Venäläiset taitaa olla meluisammasta päästä,,etenkin kännissä.


      • jauu
        junttipuavo savo kirjoitti:

        Tulikin mieleen ,että Tukholmassa eräänä kesänä satamabussiin nousi kaksi humaista ruotsalaista miestä,jotka kiroilivat ja meuhkasivat Ruotsiksi.Sitten kohta toinen havahtuikin ja tuli kohta selvällä Suomella "perkele,mentiin pysäkistä ohi"..et silleen.Oltiin viime kesänä Alanyassa Aurinkomatkojen reissulla ja ainakin se porukka oli varsin rauhallista ja hyvätapaista.Lienee tuuriakin..Lähinnä perheitä ja yksi nuori kihlapari.

        Matkaoppaat on sarja, johon jäätiin koukkuun ja vaikka se ei itse Alanyaa paljoakaan esittele,niin suunnitteilla on jälleen reissu sinne ensi kesäksi.Deturille ehkä..Olkaamme iloisesti juntteja..)Ei Suomalaisten tarvitse hävetä missään.Alanyassa esim Ruotsalaiset(taas) ja Venäläiset taitaa olla meluisammasta päästä,,etenkin kännissä.

        On se vaan sillä lailla, että on ennemmin sääntö kuin poikkeus, että mihinkä tahansa Beverly Hillsiin tai muualle viisikymmentä turistia kerralla viedään, on joukossa takuuvarmasti vähintään yksi häirikkö tai muuten vaan hörväke.
        En tuossa Alanyan meiningissä ole mitään merkillistä verattuna muihin kohteisiin. Olen kerran Alanyassa käynyt Lomamatkojen järjestämällä pakettimatkalla. Heillä oli aivan ihanat ja upeat oppaat. Samoin näkyy olevan myös Deturillakin. Me asiakkaat joskus vaan olemme aika pölvästejä ja kännissä. Eikös nimittäin lomalla tule vähän irroitella :)


      • jauu

        Osataan sitä kuule muuallakin nämä porsashommat, älä epäile. Ihan minun ja Sinun lailla. Tässäkin juttusarjassa ovat näkyvimmät olleet jostain muualta kuin Suomesta ;)


      • maketre
        jauu kirjoitti:

        Osataan sitä kuule muuallakin nämä porsashommat, älä epäile. Ihan minun ja Sinun lailla. Tässäkin juttusarjassa ovat näkyvimmät olleet jostain muualta kuin Suomesta ;)

        joku "viisas" taas kertoo että ovat varmuudella suomen sukuisia.kannattaa kuitenkin muistaa että yli 90% meistä suomalaisista omaa joko venäläistä tai ruotsalaista sukujuurta.


      • täysin varma
        jauu kirjoitti:

        Osataan sitä kuule muuallakin nämä porsashommat, älä epäile. Ihan minun ja Sinun lailla. Tässäkin juttusarjassa ovat näkyvimmät olleet jostain muualta kuin Suomesta ;)

        että se eka jakson verinen-svedu oli 70-luvulla Ruotsiin Volvon tehtaille muuttaneiden suo-maalaisten jälkeläinen.

        Muitten maalaisuuksien sikailuja näkee harvoin...ellei nyt kulje Englantilaisten jalkapallohuligaanien perässä tai työväenluokkaisten Saksalaisten seksituristien (italialaiset vastaavat eivät muuten edelleenkään ryyppää kuin vettä) perässä ja harvat niin tekevät.

        Veritas.


      • :))
        maketre kirjoitti:

        joku "viisas" taas kertoo että ovat varmuudella suomen sukuisia.kannattaa kuitenkin muistaa että yli 90% meistä suomalaisista omaa joko venäläistä tai ruotsalaista sukujuurta.

        Eihän siihen mennyt kuin viisi minuuttia!


      • Finsk
        täysin varma kirjoitti:

        että se eka jakson verinen-svedu oli 70-luvulla Ruotsiin Volvon tehtaille muuttaneiden suo-maalaisten jälkeläinen.

        Muitten maalaisuuksien sikailuja näkee harvoin...ellei nyt kulje Englantilaisten jalkapallohuligaanien perässä tai työväenluokkaisten Saksalaisten seksituristien (italialaiset vastaavat eivät muuten edelleenkään ryyppää kuin vettä) perässä ja harvat niin tekevät.

        Veritas.

        Kansallisuudet kirjoitetaan pienellä kirjaimella, et sitä tiennyt, sinä sivistynyt suo-maalainen :) Mars äidinkieltä oppimaan.


    • rehellisyyttä

    Ketjusta on poistettu 30 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      195
      1486
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      123
      1248
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      50
      988
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      930
    5. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      853
    6. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      830
    7. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      56
      822
    8. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      102
      804
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      800
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      32
      745
    Aihe