Eli mulla on nyt kuukauden verran ollut tämmöinen ongelma,että päänsärky on aina vasemmalla puolella ja tämä on alkanut oleman joka päiväistä. Ohimossa,välillä takaraivossa,missä milloinkin,mutta yleensä keskellä päätä (vasemmalla puolella siis). Olen myös huomannut,että vasen silmä sumenee ja näkö heittää välillä ja silmä on kipeä. Tunne on kiristävä ja joskus se on koko päivän. Voiko migreeniin liittyä myös huimausta? Välillä huimaa niin,että hyvä jos pystyssä pysyy! Kaikki oireet ovat nimenomaan vasemmalla puolella ja välillä myös vasemman puolen jalka on heikompi kuin oikea? Voiko migreenin vaikutus olla niin suuri,että se tulee jalkohin asti? Myös vasemman puolen naama on välillä puutunut? Ulkona ollessa tämä yleensä helpottaa.
Olisi hienoa,jos joku osaisi auttaa! Olen miettinyt kovasti,voiko tämä olla migreeniä,koska eihän migreeni silti ole jokapäiväistä??
PS. Oletteko huomanneet jotain oireita migreenin ja alkoholin kanssa? Itsellä tasapaino heittää silloin ja pahasti, enemmän kuin ennen humalassa ollessani.
Osaisko joku migreeniä sairastava auttaa?
4
447
Vastaukset 4
- Kokemuksesta puhun
voi ilman tarkkoja tutkimuksia tehdä.
Onhan niitä neurologeja, jotka ovat erikoistuneet migreeniin, mutta en edes heidän tutkimuksiinsa luottaisi ilman magneettikuvausta.
Minulla on ollut lähisukulaisten piirissä useampia, joita vuosikausia hoidettiin migreenipotilaina, kunnes sitten tietokonetomografia (nyk. useimmiten magneettikuvaus) paljasti paljon vakavampia juttuja.
Onhan migreenikin tuskallinen, mutta pahempiakin mahdollisuuksia on.
Jo se vasemman jalan heikkous on mielestäni epäilyttävä, samoin kuin huimaus. Sitten vielä silmäoireeet ja naaman puutuminen.
Kyllä mielestäni ehdottomasti olisi syytä tilata aika neurologille ja yrittää päästä magneettikuvaukseen.
Sairaalaan voidaan määrätä kuvaukseen, jolloin tulee halvaksi, mutta kestää melko kauan.
Yksityisesti pääsisi nopeasti. - 10 vuotta takana
Ai oireita alkoholin kanssa ?? Mulla tulee viskistä ja viineistä aika helpolla migreeni ja sit ei pysty v***llakaan enää jatkamaan, vaan heti laattauksen ja lääkkeen kautta nukkumaan. Siinä meni se ilta.
Jos toi puutuminen jatkuu niin suosittelen erittäin lämpimästi et käy lääkärissä. - migrendude
Juu joskus on useampia päiviä kestävä migreeni, johtunee tressistä, jännitteistä yms. Tuttua myös että naama puutuu tunnottomaks, ikenet turpoo ja minulla myös vasen puoli tuntuu olevan aina se kipee puoli, pahimillaan tuntuu kuin aivot turpois pulssin mukana ja se vasta nannaa tekee kipu kynnykselle, yleensä tuossa vaiheessa alkaa oksettaminen ja todella herkkä liikkeelle, valolle, äänille jne ärsykkeille. Ennaltahan tätä ois parasta ehkästä, eli päivittäinen ulkoilu raittiissa ilmassa, terve ruokavalio, kevyt kuntoilu ja jokapäiväistä rentoo venyttelyä, nämä auttais varmasti pitkälle mutta se vaatiikin sen verran keskittymistä että usein jää tekemättä ja sitten taas kärsii. Pitää vain löytää oikee rytmi niin sillä se lähtee taas.
- migreeniä sairastava
Itse menisin tuonkaltaisten oireiden vuoksi heti lääkärille. Päivittäisestä migreenistä en ole edes kuullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1852991- 911325
Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois2471100- 1241045
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä84936- 93790
Kissan kuolema
https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun104677Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan
Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa55665Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid104599- 38582