Voiko masennus aiheuttaa kuumetta??

Niin. Siinä kysymys lyhykäisyydessään. Kun mulla on pientä lämpöä ollut jo pitemmän aikaa. Nytkin 37,3. Ja olen masentunut. Ja olen miettinyt voisiko se lämpöily johtua masennuksesta..?

14

3824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exx-kofeinisti

      Lämpöily voi johtua samasta tekijästä, joka aiheuttaa masennusta, kehon väärästä happamuusasteesta. Itselläni oli kausia, jolloin sain jumalattomat flunssaoireet ilman yskää ja räkätautia, mutta holtittomalla horkalla. Nuo "flunssat" saattoivat ilmaantua aivan yht'äkkiä ja kestää muutamsta tunnista muutamaan vuorokauteen.

      Älä juo mitään muuta, kuin 2-3 litraa VETTÄ vuorokaudessa ja juotua vesilitraa kohden noin 1/4 tl meri- tai vuorisuolaa, ruokasuola ei kelpaa. Ryhdy hedelmä- ja vihannesdieetille. Masennus lähtee tällä hoidolla 2-4 vrk:n kuluessa. Jos haluat nopeaa helpotusta, ota lasillinen kehonlämpöistä vettä ja siihen teelusikallinen ruokasoodaa.

      • Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.


      • exx-kofeinisti kirjoitti:

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.

        Sehän selviää kokeilemalla, jos lämpöily lähtee tuolla käsittelyllä masennuksen kanssa, ne aiheutuvat samasta tekijästä. Asiahan selviää vuorokaudessa tai parissa kun kokeilee. Täällä saa kysellä vastausta vaikka maailman tappiin, eikä vastauksen todenperäisyydesta ole mitään varmuutta.


      • Pääsi on hapan

        Johtuukohan Haitin maanjäristyskin kofeiinista ja kehon väärästä happamuusasteesta?

        Hitto sinä olet häiriintynyt tapaus. Tuputat tuota samaa paskaa täällä jokaiselle.


    • dvsadvsdvsvsv

      Voi olla syöpäkin???

      • Mikä syöpä?


    • masistäti

      Pientä lämpöä sinulla on mikä voi nousta ihan muistakin psykosomaattisista syistä.

      Masennus vähentää immuunipuolustusta, joten voi se siitäkin johtua.

      Masennukseen liittyy usein monia oireita.

      Yksi oire on myös omien oireiden tolkuton seuraaminen...

      • Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.


      • --
        amiga kirjoitti:

        Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.

        Jos on selvät fyysiset oireet, niin ei niitä pidä masennuksen piikkiin panna, vaan mentävä lääkäriin.

        Ja ei, masennus ei aiheuta kuumetta. Ainoa masennukseen liittyvä, joka voisi aiheuttaa, on lääkkeiden hengenvaarallinen haittavaikutus serotoniinisyndrooma, johon voi liittyä korkea kuume. Liika serotoniini elimistössä voi aiheuttaa syndrooman lievänä, jota ei tunnisteta.


    • Labrat

      Onko tullut mieleen mennä lääkäriin. Pyydä ottamaan verikokeet. Ne selvittäisivät aika monta seikkaa, jotka eivät selviä tällä palstalla.

      • On kuule tullu mieleen mennä, ja sielä olen jo ravannutkin monet kerrat kaikenmaailman tutkimuksissa mutta mitään ei ole selvinnyt. Viimeksi tänään olin paksunsuolentähystyksessä....


    • Malice

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      120
      2372
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      40
      1962
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1897
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1887
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1886
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1169
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1085
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      953
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      890
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe