Voiko masennus aiheuttaa kuumetta??

Niin. Siinä kysymys lyhykäisyydessään. Kun mulla on pientä lämpöä ollut jo pitemmän aikaa. Nytkin 37,3. Ja olen masentunut. Ja olen miettinyt voisiko se lämpöily johtua masennuksesta..?

14

3811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exx-kofeinisti

      Lämpöily voi johtua samasta tekijästä, joka aiheuttaa masennusta, kehon väärästä happamuusasteesta. Itselläni oli kausia, jolloin sain jumalattomat flunssaoireet ilman yskää ja räkätautia, mutta holtittomalla horkalla. Nuo "flunssat" saattoivat ilmaantua aivan yht'äkkiä ja kestää muutamsta tunnista muutamaan vuorokauteen.

      Älä juo mitään muuta, kuin 2-3 litraa VETTÄ vuorokaudessa ja juotua vesilitraa kohden noin 1/4 tl meri- tai vuorisuolaa, ruokasuola ei kelpaa. Ryhdy hedelmä- ja vihannesdieetille. Masennus lähtee tällä hoidolla 2-4 vrk:n kuluessa. Jos haluat nopeaa helpotusta, ota lasillinen kehonlämpöistä vettä ja siihen teelusikallinen ruokasoodaa.

      • Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.


      • exx-kofeinisti kirjoitti:

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.

        Sehän selviää kokeilemalla, jos lämpöily lähtee tuolla käsittelyllä masennuksen kanssa, ne aiheutuvat samasta tekijästä. Asiahan selviää vuorokaudessa tai parissa kun kokeilee. Täällä saa kysellä vastausta vaikka maailman tappiin, eikä vastauksen todenperäisyydesta ole mitään varmuutta.


      • Pääsi on hapan

        Johtuukohan Haitin maanjäristyskin kofeiinista ja kehon väärästä happamuusasteesta?

        Hitto sinä olet häiriintynyt tapaus. Tuputat tuota samaa paskaa täällä jokaiselle.


    • dvsadvsdvsvsv

      Voi olla syöpäkin???

      • Mikä syöpä?


    • masistäti

      Pientä lämpöä sinulla on mikä voi nousta ihan muistakin psykosomaattisista syistä.

      Masennus vähentää immuunipuolustusta, joten voi se siitäkin johtua.

      Masennukseen liittyy usein monia oireita.

      Yksi oire on myös omien oireiden tolkuton seuraaminen...

      • Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.


      • --
        amiga kirjoitti:

        Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.

        Jos on selvät fyysiset oireet, niin ei niitä pidä masennuksen piikkiin panna, vaan mentävä lääkäriin.

        Ja ei, masennus ei aiheuta kuumetta. Ainoa masennukseen liittyvä, joka voisi aiheuttaa, on lääkkeiden hengenvaarallinen haittavaikutus serotoniinisyndrooma, johon voi liittyä korkea kuume. Liika serotoniini elimistössä voi aiheuttaa syndrooman lievänä, jota ei tunnisteta.


    • Labrat

      Onko tullut mieleen mennä lääkäriin. Pyydä ottamaan verikokeet. Ne selvittäisivät aika monta seikkaa, jotka eivät selviä tällä palstalla.

      • On kuule tullu mieleen mennä, ja sielä olen jo ravannutkin monet kerrat kaikenmaailman tutkimuksissa mutta mitään ei ole selvinnyt. Viimeksi tänään olin paksunsuolentähystyksessä....


    • Malice

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      77
      9220
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      5515
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      38
      4050
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      78
      3832
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2859
    Aihe