Voiko masennus aiheuttaa kuumetta??

Niin. Siinä kysymys lyhykäisyydessään. Kun mulla on pientä lämpöä ollut jo pitemmän aikaa. Nytkin 37,3. Ja olen masentunut. Ja olen miettinyt voisiko se lämpöily johtua masennuksesta..?

14

3881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exx-kofeinisti

      Lämpöily voi johtua samasta tekijästä, joka aiheuttaa masennusta, kehon väärästä happamuusasteesta. Itselläni oli kausia, jolloin sain jumalattomat flunssaoireet ilman yskää ja räkätautia, mutta holtittomalla horkalla. Nuo "flunssat" saattoivat ilmaantua aivan yht'äkkiä ja kestää muutamsta tunnista muutamaan vuorokauteen.

      Älä juo mitään muuta, kuin 2-3 litraa VETTÄ vuorokaudessa ja juotua vesilitraa kohden noin 1/4 tl meri- tai vuorisuolaa, ruokasuola ei kelpaa. Ryhdy hedelmä- ja vihannesdieetille. Masennus lähtee tällä hoidolla 2-4 vrk:n kuluessa. Jos haluat nopeaa helpotusta, ota lasillinen kehonlämpöistä vettä ja siihen teelusikallinen ruokasoodaa.

      • Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.


      • exx-kofeinisti kirjoitti:

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.

        Sehän selviää kokeilemalla, jos lämpöily lähtee tuolla käsittelyllä masennuksen kanssa, ne aiheutuvat samasta tekijästä. Asiahan selviää vuorokaudessa tai parissa kun kokeilee. Täällä saa kysellä vastausta vaikka maailman tappiin, eikä vastauksen todenperäisyydesta ole mitään varmuutta.


      • Pääsi on hapan

        Johtuukohan Haitin maanjäristyskin kofeiinista ja kehon väärästä happamuusasteesta?

        Hitto sinä olet häiriintynyt tapaus. Tuputat tuota samaa paskaa täällä jokaiselle.


    • dvsadvsdvsvsv

      Voi olla syöpäkin???

      • Mikä syöpä?


    • masistäti

      Pientä lämpöä sinulla on mikä voi nousta ihan muistakin psykosomaattisista syistä.

      Masennus vähentää immuunipuolustusta, joten voi se siitäkin johtua.

      Masennukseen liittyy usein monia oireita.

      Yksi oire on myös omien oireiden tolkuton seuraaminen...

      • Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.


      • --
        amiga kirjoitti:

        Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.

        Jos on selvät fyysiset oireet, niin ei niitä pidä masennuksen piikkiin panna, vaan mentävä lääkäriin.

        Ja ei, masennus ei aiheuta kuumetta. Ainoa masennukseen liittyvä, joka voisi aiheuttaa, on lääkkeiden hengenvaarallinen haittavaikutus serotoniinisyndrooma, johon voi liittyä korkea kuume. Liika serotoniini elimistössä voi aiheuttaa syndrooman lievänä, jota ei tunnisteta.


    • Labrat

      Onko tullut mieleen mennä lääkäriin. Pyydä ottamaan verikokeet. Ne selvittäisivät aika monta seikkaa, jotka eivät selviä tällä palstalla.

      • On kuule tullu mieleen mennä, ja sielä olen jo ravannutkin monet kerrat kaikenmaailman tutkimuksissa mutta mitään ei ole selvinnyt. Viimeksi tänään olin paksunsuolentähystyksessä....


    • Malice

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      58
      2187
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      8
      1417
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      80
      1408
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1133
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1000
    Aihe