Voiko masennus aiheuttaa kuumetta??

Niin. Siinä kysymys lyhykäisyydessään. Kun mulla on pientä lämpöä ollut jo pitemmän aikaa. Nytkin 37,3. Ja olen masentunut. Ja olen miettinyt voisiko se lämpöily johtua masennuksesta..?

14

3698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exx-kofeinisti

      Lämpöily voi johtua samasta tekijästä, joka aiheuttaa masennusta, kehon väärästä happamuusasteesta. Itselläni oli kausia, jolloin sain jumalattomat flunssaoireet ilman yskää ja räkätautia, mutta holtittomalla horkalla. Nuo "flunssat" saattoivat ilmaantua aivan yht'äkkiä ja kestää muutamsta tunnista muutamaan vuorokauteen.

      Älä juo mitään muuta, kuin 2-3 litraa VETTÄ vuorokaudessa ja juotua vesilitraa kohden noin 1/4 tl meri- tai vuorisuolaa, ruokasuola ei kelpaa. Ryhdy hedelmä- ja vihannesdieetille. Masennus lähtee tällä hoidolla 2-4 vrk:n kuluessa. Jos haluat nopeaa helpotusta, ota lasillinen kehonlämpöistä vettä ja siihen teelusikallinen ruokasoodaa.

      • Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Väärä happamuusaste? Onko se sitä johon pitäisi auttaa sellainen kuin Valmarin??
        Mulla kans usein flunssaa ym.

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.


      • exx-kofeinisti kirjoitti:

        En ole tutustunut siihen. Mielestäni on järkevintä puuttua asiaan perustasolla, eikä yrittää korjailla vääristynyttä tilannetta poistamatta sen aiheuttajaa, väärää ruokavaliota.

        Jos sinulla on ruokasoodaa kotona, kokeile sitä. Tai merisuolaa ja vettä. On myös tärkeää olla nauttimatta happamoittavia aineita. Terveyteen ei ole mitään pilleri- tai luontaistuoteoikotietä, se vaatii hiukan vaivaa itseltä.

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.


      • exx-kofeinisti
        amiga kirjoitti:

        Joo, mutta jospa se ei nyt johdukaan siitä. Kiinnostaisi vaan nyt lähinnä tietää että voiko masennun aiheuttaa lämpöilyä.

        Sehän selviää kokeilemalla, jos lämpöily lähtee tuolla käsittelyllä masennuksen kanssa, ne aiheutuvat samasta tekijästä. Asiahan selviää vuorokaudessa tai parissa kun kokeilee. Täällä saa kysellä vastausta vaikka maailman tappiin, eikä vastauksen todenperäisyydesta ole mitään varmuutta.


      • Pääsi on hapan

        Johtuukohan Haitin maanjäristyskin kofeiinista ja kehon väärästä happamuusasteesta?

        Hitto sinä olet häiriintynyt tapaus. Tuputat tuota samaa paskaa täällä jokaiselle.


    • dvsadvsdvsvsv

      Voi olla syöpäkin???

      • Mikä syöpä?


    • masistäti

      Pientä lämpöä sinulla on mikä voi nousta ihan muistakin psykosomaattisista syistä.

      Masennus vähentää immuunipuolustusta, joten voi se siitäkin johtua.

      Masennukseen liittyy usein monia oireita.

      Yksi oire on myös omien oireiden tolkuton seuraaminen...

      • Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.


      • --
        amiga kirjoitti:

        Häiritsevin oire tällä hetkellä on jarkyttävän huono olo, etova ja heikottava, oksettavakin. Ei ruokahalua, ja ripulia on. Rajoittaa elämää tosi pahasti. Mitään ei jaksa tehdä eikä oikein mihinkään pysty menemään, kun on niin huono olo.

        Jos on selvät fyysiset oireet, niin ei niitä pidä masennuksen piikkiin panna, vaan mentävä lääkäriin.

        Ja ei, masennus ei aiheuta kuumetta. Ainoa masennukseen liittyvä, joka voisi aiheuttaa, on lääkkeiden hengenvaarallinen haittavaikutus serotoniinisyndrooma, johon voi liittyä korkea kuume. Liika serotoniini elimistössä voi aiheuttaa syndrooman lievänä, jota ei tunnisteta.


    • Labrat

      Onko tullut mieleen mennä lääkäriin. Pyydä ottamaan verikokeet. Ne selvittäisivät aika monta seikkaa, jotka eivät selviä tällä palstalla.

      • On kuule tullu mieleen mennä, ja sielä olen jo ravannutkin monet kerrat kaikenmaailman tutkimuksissa mutta mitään ei ole selvinnyt. Viimeksi tänään olin paksunsuolentähystyksessä....


    • Malice

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      106
      3148
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      236
      1969
    3. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      61
      1879
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1849
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1362
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      96
      1245
    7. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      61
      1165
    8. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1164
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1147
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      68
      997
    Aihe