ilmoituksia selaillessani törmäsin Finn 26 myynti ilmoitukseen jossa hinnaksi on laitettu 4000 euroa. pienen googletuksen jälkeen alkoi tuntua että tuo hinta on "liian" edullinen. onko kenelläkään tarkempaa tietoa kyseisen veneen historiasta ja nykytilasta, voiko se olla missään määrin edes purjehduskelpoisessa kunnossa?. voiko tuon ikäiset ja malliset veneet olla nykyään noin edullisia?
linkki kyseisen veneen myynti ilmoitukseen:
http://www.nettivene.com/viewBoat.php?id_boat=354664&PN[0]=your_favorite&PL[0]=listFavoriteBoat.php
linkki kyseisen veneen myynti ilmoitukseen:
http://www.nettivene.com/viewBoat.php?id_boat=354664&PN[0]=your_favorite&PL[0]=listFavoriteBoat.php
Vastaukset 4
Vanhimmat
Luitkos sen ilmoituksen ihan kokonaan? Entäs sen ilmoituksessa olleen linkin takaa muut tiedot?
Kun kyseessä on projekti, joka on melkoisen "vaiheessa"....
Ei siinä valmista venettä oltu myymässäkään.
itseasiassa luin koko rakennusblogin läpi, mutta oletan että siinä on jotain edistystä tapahtunut koska viimeisin merkintä on vuodelta 2006.
parasta lienee ottaa myyjään suoraan yhteyttä ja tiedustella todellista tilannetta. jos joku osaisi arvioida että paljonko tuohon joutuu vielä tekemään päälle että sen saa vesikelpoiseksi niin se olisi suuri apu.
Onhan siinä ilmoituksessa aika selkeästi sanottu, että kyseessä on runko kasa osia. Ei siis valmis vene.
Kesken jääneitä itserakennusprojekteja on suomessa paljon. Toisinaan niitä myydään ja tässä tapauksessa vieläpä ilmoituksen ja sen "edellisen omistajan" sivujen mukaan tämä näyttäisi olevan vaihtamassa omistajaa jo kolmatta kertaa osakasana.
Ei tuollainen projekti yleensä enää sitten ole kovinkaan edullinen kun on saavuttanut vesille kelpaavan valmiusasteen. Aikaa ja rahaa se vaatii paljon.
Tätä Finn 26:ta ei siis voi pitää mitenkään liian edullisena.
Sellaisiakin kyllä on ollut tuolla netti*.com-palveluissa. Mm. nettikone.com:ssa joku on ilmoitellut kaikenlaisia koneita, hinta yleensä tasan 6000 euroa ja kuvat poimittu jostakin ulkomailta. Systeemi menee kai niin, että vaativat etukäteen "varausrahaa koska kysyntää on niin paljon" ja sen maksamisen jälkeen menee puhelin kiinni ja myyjä ja rahat katoavat pysyvästi.
Kannattaa siis olla epäluuloinen. Jos joku tuntuu liian halvalta, niin se yleensä on sitä. Jos kyseessä tosiaan olisi kokonainen Finn 26, niin 4000 euroa olisi ihan liian vähän.
huomiokyky kateissa?
http://www.kotinet.com/telakka/