Olen umpikujassa. Yritän selittää vuodesta 2007 asti jatkuneen kierteen mahd. lyhyesti. Kaipailen apua ja neuvoja kuinka päästä tilanteesta, jossa olen. Epäilen, että kilpirauhasessa jtn. vikaa, vaikka kilpparikokeet otettu: P- tsh 2,1 viitearvoilla 0,35-5,0 ja P- t4-V 14, 3 viitearvoilla 9-19. Kokeet otettu 2008 ja edellisen kilpparikokeen tuloksia en ole nähnyt paperilla vaan lääkäri vain sanoi, että kunnossa on.
Oireet:
- Väsymys
- tunne, etten saa happea vaikka kuinka hengitän
- sumuinen olo
- käsien tärinä
- paniikkihäiriön kaltaisia oireita
- ajattelun hitaus
- kylmät/nihkeät kädet ja jalat
- kuumia aaltoja
- sydämessä kammioperäisiä lisälyöntejä ja pulssi hipoi sataa EKG:ssä
- heikkous
- äklö olo usein
- keskittyminen vaikeaa
- näön kanssa ongelmia-> tunne etten näe kunnolla vaikka näenkin kunnolla (Hmm)
- hutera olo, tasapaino heittää
- koko ajan nälkä ja napostelun tarve
- viime aikoina olen laihtunut, mutta voi johtua siitä, että muutin ruokatottumuksiani vähän
Lääkärit ovat alusta saakka väittäneet oireitani psykosomaattisiksi, ja kyllähän minulla on ongelmia ollut, mutta en nyt kuitenkaan menisi sanomaan, että mulla ihan niin vahva psyyke on, että se voisi aiheuttaa mulle neljäksi vuodeksi tälläiset oireet jatkuvasti ja pahentuen varsinkin nyt kun olen mielenterveystoimistossa asiakkaana ja asiani ovat kunnossa. Minulla on kavereita, kiva asunto, kiva koira ja vietän suht. leppoista elämää. Suurimmaksi osaksi sen takia, että mun on ikävä tehdä mtn kun olen koko ajan kuin sumussa.
Mitä mun pitäisi tehdä? Olenko vain luulotautinen hullu niinkuin tk-lääkärit tuntuvat ajattelevan? Voiko kilpirauhanen oireilla piilevästi? Mitä kokeita kannattaa pyytää, että tulee varmasti kunnon tutkimukset? Minkälainen on esim. ohutneula- näyte?
Olisin kiitollinen kaikista tiedonmurusista, sillä olen todella ikävässä tilanteessa. Koko elämäni on pysähtynyt kun en pysty ajattelemaan muuta kuin ikävää olotilaani.
viallinen kilppari??
2
289
Vastaukset
- 527
Oletko jo saanut apua vaivaasi?
Itselläni suht samanlainen tilanne. Olen kohta kakskymppinen nainen ja oirelista pitkälti samanlainen kuin sulla, tosin erityisen väsynyt en ole ollut. Lisäyksenä kuukautishäiriöt (jotka tosin voivat johtua laihtumisesta ja joka puolestaan juurikin omista syömis- ja liikuntatottumusten muutoksista). Sydänkin temppuilee mutten tiedä mistä rytmihäiriöt ovat peräisin, vaarattomiksi kuitenkin on todettu. Näössä ei varsinaisa ongelmia, mutta joskus huomaan katseen harhailevan esim. hampaita pestessä ja joudun koko ajan korjaamaan/kohdistamaan katsetta tarkemmin, muuten tuntuu kuin katsoisin kieroon. Optikon mukaan silmät kuitenkin terveet. Uusimpana ja kaikkein häiritsevimpänä on tullut käsien vapina ja "hallitsemattomuus" jotakin tarkkaa hommaa tehdessä. Käsien liikkeet ovat äkkinäisiä ja nykiviä mikä todellakin jo pelottaa minua.
Ensimmäiset oireet ilmaantuivat n. vuosi sitten, kävin lääkärissä ja kilpparikokeissa ei mitään toimintahäiriöihin viittaavaa. Tuloksia en ole itse siis nähnyt mutta näin lääkäri puhelimessa kertoi. Mietinkin että voiko kilpirauhanen oireilla ns. piilevästi, ettei verikokeissa näykään mitään? Tai jos mulla tuolloin vuosi sitten mahdollinen kilpirauhasen toimintahäiriö oli niin tuore ettei vielä silloin näkynyt (?) Varmaan olisi uusintakokeiden paikka. Luulotautiseksi minut on varmaan jo leimattu ja viimeistään sitten myönnän sen itsekin jos ei uusissa verikokeissa näy mitään viitteita viallisesta kilpirauhasesta. Muuta selitystä en näille oireille keksi.- .......
Kokeet voivat olla "normaalit eli "viiterajoissa", vaikka vikaa itse asiassa jo onkin - viiterajojen äärireunat viittaavat usein jo lievään häröön. Eli ei kannata tyytyä tulokseen "normaalit" vaan kysyä tarkat lukemat ja verrata niitä labran käyttämiin viiterajoihin. Terveillä ei yleensä TSH nouse yli 2,5.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2703354Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211843Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281517- 821379
- 1371038
- 811004
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.64839Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86766Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61697Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51676