Onkohan noita kolmannen sukupolven (FD) Rx-7 malleja tuotu Suomeen ja jos on niin millaisia veroja niistä on joutunut maksamaan?
rx-7 suomessa?
scuro
31023
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se pyöreä muotoinen rx-7, tosin taitaa olla jälkituontina tuotuja jos löytyy.
Itsekin ihmetellyt, ettei niitä ole maahan tuotu.
Itse en ole ainakaan Suomessa nähnyt.
Sanoisin yhdeksi kauneimmista urheiluautoista.
Ruotsin ja Norjan Mazda kerhojen sivuilta niitä joitakin löytyy. Tullin sivuilta voi katsoa, onko niitä tuotu.
Tullin sivut ja pdf dokumentit ovat aika heppoista luettavaa, enkä sieltä onnistunut yhtään ko. mallia löytämään.
Auto on todellakin hieno ja aivan unelma ajaa, en vain haluaisi alkaa mitään sen suurempaa rumbaa pyörittämään yhden auton vuoksi, edessähän saattaisi olla tyyppihyväksynnän hakemista yms. verot on aivan varmasti "kohdallaan".
On kuulemma -92 vuoden jälkeen tuotu ainoastaan yksityisten toimesta. Mutta tuotu kuitenkin. Itseänikin kiinnostaisi ko. auto ja haku onkin jo päällä saksasta, kaverilla saattaisi olla tietoa siittä enemmänkin...laita tänne maili osoite niin ollaan yhteyksisä.