ABC-huoltoasemilla mainostetaan tilaa lämmitysöljyä saat S-bonusta!!!!
Ja kun tilaat S-kaupasta(Agrimarket) pellettiä et saakaan S-bonusta,ja maksetaan ihan samanlaisesti kun öljykin laskulla jälkikäteen, säiliöön menevän määrän mukaan! S-Kortti on sama ja kauppa on S-kauppa mutta ei Bonusta miksi? On se puukin lämmitysainetta!
Syrjintääkö Vai eriarvoiset S-kortit?
3
899
Vastaukset
- ei ymmärrä
Mitä höpötät?
- Ei pala öljy
Polttoöljystä saa S- bonusta
Pelletistä ei, miksi ei molemmat ostetaan S-kaupasta ja S-kortilla!
- agrilainen
Kaksi eri yritystä, kaksi eri käytäntöä.
ABC-asemat omistaa osuuskaupat (kukin omalla alueella). Esim Kainuussa Osuuskauppa Maakunta. He myös hallinnoivat S-Etukortti järjestelmää. Agrimarketit omistaa taas Hankkija Maatalous, joka on samaa konsernia kuin osuuskaupatkin, mutta kuitenkin oma yrityksensä. Hankkijalla ja osuuskaupoilla on yhteistyösopimus S-Etukortista, samoin kuin esim. joillakin teattereilla jotka antavat S-etukortilla alennusta tietystä näytöksistä (Agrin sopimus on vain kattavampi).
Kullakin toimijalla on sopimuksen rajoissa oikeus päättää itse mistä tuotteista antavat bonusta. Agrimarketit ovat tehnyt linjavedon, että antavat S-Bonusta myymälästä ostetuista kuluttajatuotteista, kun taas toimitusmyyntikaupasta ja laskutuskaupasta (esim. poltoöljy) ei saa bonusta. Agrimarketeista bonusta ei saa myöskään yrityskaupan artikkeleiksi määritellyistä tuotteista, riippumatta onko ostaja yrittäjä vai yksityinen. Yrityskaupan tuotteita joihin ns. taviskuluttaja voi ostaa on esim. peltolannoitteet ja -kalkit (käyvät usein myös puutarhaan.) ja kotieläinten rehut (monia voi syöttää myös hevosille). Linjanveto tehdään pääkonttorilla, mutta on useiden tuoteiden osalta vähän häilyvä, esim. 1l Glyfonova Bio (rinnakkaisvalmiste Round Up:lle) pullosta saa bonusta, mutta 10l ja 20l kanistereista ei.
Mitään hämärää tässä ei ole eri yritykset vain antavat eri etuja asiakkailleen. Eihän Plussakortillakaan saa samoja tarjouksia kaikista k-ryhmän kaupoista, van jokaisella kaupalla on omansa. Vastaavasti Pelletti tai öljy voi olla edullisempaa Agrimarketissa, kuin Prismassa tai ABC:llä, jotka siis taas antavat bonuksen. Asiakas sitten valitsee itselleen sovivimman ostopaikan, joko S-Ketjun toimipaikoista tai vaikka jonkun muun ketjun toimijoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun594064KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar942459Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452112- 221803
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?261646- 281546
- 161255
- 311148
- 1101145
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale791072