kysta vai kohdun ulkoinen raskaus?

kummallista_

Onkohan kenelläkään kokemusta tällaisesta. Eli viime viikolla loppui kuukautiset, jotka alkoivat muutaman päivän liian aikaisin ja olivat muutenkin jotenkin epätavalliset. Vuoto oli niukempaa ja kipuja ei ollut lainkaan, toisin kuin yleensä. Nyt sitten toissa päivänä illalla tuli punertavan ruskeaa limaista vuotoa. Ajattelin että se oli vain jotain epämääräistä tiputtelua. Vuoto jatkui vielä eilenkin ja jatkuu edellenki. Tein eilen raskaustestin ihan vain varmistukseksi, että raskauden mahdollisuus olisi ainakin sitten pois suljettu. Noh, raskaustesti näytti positiivista. Menin tietysti aivan sekaisin kun en tiennyt olinko oikeasti raskaana vai olinko saanut keskenmenon.

Meni heti eilen gynelle, joka ultrasi kohdun ja munasarjat. Kohtu oli tyhjä, mutta oikealla puolella munajohtimessa oli nestettä. Lääkäri epäili puhjennutta kystaa, mutta heitti ilmoille mahdollisuuden myös kohdun ulkoisesta raskaudesta. Lääkäri siis sanoi, että puhjennut kysta voi muuttaa hormonitasoja ja aiheuttaa testissä positiivisen tuloksen. Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa?. Minulta otettiin vielä verikokeella raskaustesti ja vastaus pitäisi tulla huomenna.

Mietityttää hirveästi että mikä minua vaivaa...

2

1144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äiti viimein

      Lopulta, neljän viikon ultrien jälkeen, selvisi että olen kuin olenkin raskaana. Kohtu näytti tyhjältä, mutta raskaus oli saanut alkunsa vaan paljon myöhemmin kuin kuviteltiin. Lääkäri olisi halunnut kaavintaan jo aiemmin, mutta koska takana lapsettomuus, antoi vielä 1 1/2 viikkoa armonaikaa ja vannotti että lääkäriin sitten heti pienimmästäkin ambulanssilla. Ei kuulemma olisi saanut enää toimia niin vaan kaavintaan olisi ehdottomasti pitänyt jo siinä kohtaa laittaa.

      Munasarjassa oli iso kysta. Nyt se raskaus vetelee tuolla yöuniaan, ikää 4kk. Onnellisempi en voisi olla! Enkä yhtään kiitollisempi sille lääkärille, harmi vaan etten saa nimeä enää mistään selville. Periaatteessa kuka tahansa toinen olisi pilannut tän meiltä, kymmenen vuoden odotuksen! :) Se on välillä pienestä kiinni! Älä anna kaapia ennen kuin on 110 prosenttisen varmaa!!

      • jäin_miettimään

        Miten kävi verikokeissa? Jatkotutkimuksia?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4330
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      138
      4079
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3736
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      106
      3619
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3547
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3357
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2636
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2344
    Aihe