asuinpaikoista ja vuokrista

Hei! Olemme lapsiperhe joka suunnittelee muuttoa kuopioon taikka siilinjärvelle. Mitkä alueet Kuopiossa olisivat rauhallisia ja asunnoiltaan edullisia? Hirveän korkeilta vaikuttivat vuokrat joka paikassa, varsinkin kun itse ei ole joutunut maksamaan kuin 400-600 e kolmiosta kuussa, onko kuopiossa normaalistikin vuokrat yli 600e?
5242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kuopiossa vuokrat pilvissä. Niiralankulmalla halvimmat hinnat. Tosin voi olla naapuritkin hyviä.
Asuinpaikan rauhallisuus on vaikea sanoa, se joko on tai ei ole. Yksikin naapuri voi tehdä kaikkien elämän vaikeaksi.

Äänestä
  • Muutin pääkaupunkiseudulle Kuopiosta ja täytyy todeta, että melkein on sama vuokra. Kuopiossa on siis yhtä kallit vuokrat kuin pääkaupunkiseudulla. Mikähän Kuopiossa maksaa? Ei se kuitenkaan mikään Helsinki ole!

    Äänestä

  • alennus arvoon kirjoitti:

    Muutin pääkaupunkiseudulle Kuopiosta ja täytyy todeta, että melkein on sama vuokra. Kuopiossa on siis yhtä kallit vuokrat kuin pääkaupunkiseudulla. Mikähän Kuopiossa maksaa? Ei se kuitenkaan mikään Helsinki ole!

    Itse taas olen Tampereella kokenut vuokratason olevan hieman korkeampi, aivan kuten oli odotettavissa. No jokainen voi tehdä vertailuja vaikka vuokraovi.comin kautta. Jossain oli myös keskimääräisiä vuokratasoja tilastoitu (en tosin nyt sitä jouda etsimään) eikä Kuopion vuokrataso poikennut mitenkään merkittävästi saman kokoluokan kaupungeista.

    Äänestä

Joo, kaupungeissa on kallista asua. Kuopio ei ole tuossa suhteessa poikkeus.

Äänestä

Kuopiossa omistusasuntojenkin hinnat ovat pilvissä.
no, pitäähän vuokranantajien yms. päästä Etelään lesoilemaan rahoillaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


reppureissu kirjoitti:

Hei! Olemme lapsiperhe joka suunnittelee muuttoa kuopioon taikka siilinjärvelle. Mitkä alueet Kuopiossa olisivat rauhallisia ja asunnoiltaan edullisia? Hirveän korkeilta vaikuttivat vuokrat joka paikassa, varsinkin kun itse ei ole joutunut maksamaan kuin 400-600 e kolmiosta kuussa, onko kuopiossa normaalistikin vuokrat yli 600e?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu