Haluaisin ottaa punakorvakilpikonnan (mielellään poikasen). Onko sellaista mahdollista saada alle 300e, 100e olisi ihan kohtuullinen hinta. Tarvikkeita on jo valmiina, omistan 313 litraisen akvaarion ja pari pienempää(noin 100 litraisia), sekä suodattimen yms. Olen Jyväskylän seudulta ja eläinkauppojen hinnat tuntuvat vähän kohtuuttomilta. Jos joku tahtoisi tehdä tarjoiksen olisin valmis ottamaan vähän vanhemmankin kilpparin, maksimissaan noin 10 vuoden ikäisen.
Mistä punakorvakilpikonna?
1
533
Vastaukset
- pluplöplä
No useimmiten punakorvat, joita on tarjolla, ovat päälle kymmenen vuotiaita. Itselleni muutti tänä talvena 19v. punakorva, on oikein virkeä tapaus ja olen saanut sen parempaan kuntoon.
Meillä on n. 400l akvaario, josta koko allas uimakäytössä ja lämmittelytaso akvan päälle rakennettuna. Oman konnan sain ilmaiseksi tarvikkeineen.
Esim. apula, konnamaa ja herppi.net ovat hyviä paikkoja, josta voi käydä katselemassa tai tehdä oman ilmoituksen. :) Punakorvia on kuitenkin tosi paljon kotia vailla. Mielestäni tämä parikymppinen konnakaan ei ole mitenkään vanha, joten suosittelen harkitsemaan myös vanhemman ottamista. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2524548Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551314
- 931235
- 471085
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083