Itsenäisyyspuolue on käymistilassa. Toiminnot ovat melko lailla pysähtyneet, mm. uusia jäseniä ei toistaiseksi oteta ja osan vanhoista jäsenistä taustoja tarkistetaan. Puolue ei tee poliittisia kannanottoja ennen kuin selvitystila on ohi. Puoluejohdolla on erimielisyyksiä ja ne ovat saatujen tietojen mukaan kohtuullisen merkittäviä. Sopuun kuitenkin uskotaan päästävän. Myöskin puolueen saama kielteinen julkisuus Euroopan Unionin vaaleihin osallistumisen jälkimainingeissa sekä puolueen sisällä tulehtuneet henkilösuhteet eri linjojen kannattajien välillä pyritään selvittämään nopeasti. Koko puolueen voimavarat halutaan keskittää jäsenistön keskinäisen luottamuksen palauttamiseksi. Siksi muu toiminta on tilapäisesti jäädytettynä. Itsenäisyyspuolue vetoaa kaikkiin jäseniinsä sekä jäseniksi pyrkiviin, jotta nämä olisivat kärsivällisiä, välttäisivät provokatiivista toimintaa etenkin julkisuudessa (mm. tällä foorumilla) sekä panostaisivat voimansa puolueen tilan tervehdyttämiseen. Puolueen toiminnan uskotaan normalisoituvan helmikuun aikana jolloin käynnistellään eduskuntavaalikampanjaa. Vaalityössä on äärimmäisen tärkeää, että kaikki erimielisyydet on selvitetty ja sovittu ja sotakirveet haudattu, että voimme puhaltaa yhteen hiileen. Ipu nimittäin aikoo VOITTAA!
Puoluetta tervehdytetään
Ipu VOITTAA
3193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olisi parempi,että tätä asiaa et käsittelisi täällä.Täällä on niin paljon häiriköitä ja hajottajia liikkellä,ettei ole syytä antaa heidän myllyyn yhtään lisää vettä.Puolue selviytyy kyllä,vaikka häiriköt räkyttäisivätkin,mutta se teettää meille kuitenkin lisätyötä,että saadaan kilpi kiillotettua loanheiton jäljiltä.
Lopettakaa ensi alkuun sen junttaaminen ja toisten selkäänpuukotus. Pyytäkää Jukkolalta anteeksi ja kutsukaa takaisin. Katukaa eu-vaalisekoiluanne. Noilla saisittekin jo melko lailla tervehdytettyä.
Voisit jo lopettaa Jukkolan nimen toistelemisen mutta ethän sinä sitä tee, sen verran hyvin jo tunnemme sinut. Tapaus Jukkola on mennyttä aikaa eikä millään lailla enää esillä IPUssa. Yrität ilmeisesti lietsoa Jukkolan nimen kautta jotain epäluuloa IPUa kohtaan erityisesti tiettyjen kepulaisten suunnalla. Ei Jukkola ole mikään kepulaisten idoli vaikka hänellä on omat keputaustaiset kannattajansa. Jukkola sai paljon hyvää aikaan aiempina vuosina, ennen kuin homma meni överiksi. Juttu on niin, että Jukkola ylitti toiminnallaan sopivaisuuden rajat eikä hänen tyyliään ole hyväksytty laajemmin edes hänen oman kannattajakuntansa piirissä vaikka tästä ei isommin kukaan huutele. Se on korrektia Jukkolaa kohtaan, mutta hänen (ex-)kannattajansa osaavat ajatella omilla aivoillaan ja muodostaa omat mielipiteensä. He ovat lämpimästi tervetulleita IPUun. Tapahtuneesta huolimatta IPUssa ei ole mitään katkeruutta Jukkolaa kohtaan, käsittämättömiä asioita ei vaan voi käsittää. Nyt keskitytään muihin ihmisiin ja asioihin, mm. Suomen pelastamiseen tästä konkurssista.
Jukkolalle tarjottiin sovintoa niin moneen kertaan ja niin monella tavalla, että asiaan on turha enää palata. Sellaista 'sopua' ei voi tarjota, että annettaisiin vähemmistön kannan ratkaista. Sovinnon tekeminen on sitä, että sovitaan etteivät henkilöt enää riitele ja että suunnataan yksissä tuumin tulevaan, vaikka joskus onkin oltu eri mieltä ja vähemmistö on hävinnyt. Tälläkin foorumilla sitä toistettiin moneen kertaan. Jukkola ei asiaan tarttunut. Päinvastoin, tällekin saitille tippui tämän tästä viestejä, joilla pyrittiin puukottamaan IPUa ja IPUn johtoa selkään. Jokainen taaplaa tyylillään. Aikuinen mies tekee itse omat päätöksensä. Asiaa on turha loputtomiin veivata.