PORVAREITTEN PALSTASABOTOINTIA?

Miksi porvarit täyttävät palstan pornolla ja muilla provoilla? Miksi porvarit eivät perustele puheitaan? Miksi porvarit jatkuvasti nimittelevät alatyylisesti muita keskustelijoita?

SIKSI, KOSKA PORVARIT EIVÄT PÄRJÄÄ ASIAKESKUSTELUISSA: EIVÄT TUNNE EIVÄTKÄ TIEDÄ EIVÄTKÄ VÄLITÄ OTTAA SELVÄÄ. PORVARIT OVAT PALSTASABOTÖÖREJÄ.
15208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Porvarin pöksyt tutajavat nyt tosissaan.Kapitalismi on hapannutta paskaa,joka kaatui omaan mahdottomuuteensa ja vaihtoehtona käytetään sosialismia,jota ei millään haluta myöntää! Nyt on paha pelko porvarin repsukoilla että kansa tajuaa kusetuksen ja äänestää oman etunsa mukaisesti,kaataen oikeistolaisen hegemonian pois yhteiskuntaa tuhoamasta!

Äänestä
  • että seuraavaksi tulee sellainen maailmanlaajuinen lama ja kriisi, ettei elvytyksellä selvitä. Rikä porvareitten huoli ole aiheeton. sellainen kaiken romahduttava lama kun tulee. se on vain ajan kysymys.

    Äänestä

  • Mikähän se kaatuikaan omaan mahdottomuuteensa?
    Sitäpaitsi luulen, että tuossa sabotoinnassa alkomahoolilla saattaa olla pienenpieni osuus...

    Äänestä

  • helaaa ja hei vaan kirjoitti:

    että seuraavaksi tulee sellainen maailmanlaajuinen lama ja kriisi, ettei elvytyksellä selvitä. Rikä porvareitten huoli ole aiheeton. sellainen kaiken romahduttava lama kun tulee. se on vain ajan kysymys.

    meidän järjestelmämme ei tule koskaan romahtamaan kommunismin lailla koska tämä suurimmaksi osaksi perustuu todellisuuteen kun taas viime vuosituhannella ollut kommunistinen maailma perustui pelkästään toiveille joita niitäkään ei voitu noudattaa. Porvarillinen yhteiskunta on selvinnyt suuristakin kriiseistään koska se on uudistuskykyinen ja pystyy siten sopeutumaan.

    Onko koskaan ollut Budapestin tai Prahan kaltaisia marsseja naapuriin pelkästään sen vuoksi, että joku haluaa parannuksia järjestelmään? En muista yhtäkään, miten on sinun laitasi?

    Äänestä

  • niittyar kirjoitti:

    meidän järjestelmämme ei tule koskaan romahtamaan kommunismin lailla koska tämä suurimmaksi osaksi perustuu todellisuuteen kun taas viime vuosituhannella ollut kommunistinen maailma perustui pelkästään toiveille joita niitäkään ei voitu noudattaa. Porvarillinen yhteiskunta on selvinnyt suuristakin kriiseistään koska se on uudistuskykyinen ja pystyy siten sopeutumaan.

    Onko koskaan ollut Budapestin tai Prahan kaltaisia marsseja naapuriin pelkästään sen vuoksi, että joku haluaa parannuksia järjestelmään? En muista yhtäkään, miten on sinun laitasi?

    Kapitalismi romahti jo heti syntyessään. Kapitalismi ei tule toimeen ilman riistoa, sosialismi tulee. kapitalismi ei pysy pystyssä ilman julkista taloutta. se taas on sosialismin perustaa, siinä vaan käännetään omistussuhteet päälaelleen - riistottomaksi.

    Äänestä

  • voemahoton kirjoitti:

    Mikähän se kaatuikaan omaan mahdottomuuteensa?
    Sitäpaitsi luulen, että tuossa sabotoinnassa alkomahoolilla saattaa olla pienenpieni osuus...

    se kaatui stalinismin paskaan. sosialismi on varmaa kamaa, se pysyy pystyssä.

    Äänestä

  • kapitalismi on paska kirjoitti:

    Kapitalismi romahti jo heti syntyessään. Kapitalismi ei tule toimeen ilman riistoa, sosialismi tulee. kapitalismi ei pysy pystyssä ilman julkista taloutta. se taas on sosialismin perustaa, siinä vaan käännetään omistussuhteet päälaelleen - riistottomaksi.

    jo paljon pidempään kuin sosialismin testausta. Kapitalismi tai tällä hetkellä sosiaalinen kapitalismi on edelleen voimissaan ja hakee taas hieman korjattua suuntaa. Korjaantuvuus on juuri se etu sosialismiin tai kommunismiin nähden, sosialismi/kommunismi ei siihen pystynyt.

    Romahduksesta puheen ollen se on juuri sosialismi/kommunismi joka on romahtanut ja komeasti, parikymmentä vuotta on jälkiä korjailtu ja vieläkin on hommia edessä.

    Äänestä

  • kapitalismi on paska kirjoitti:

    Kapitalismi romahti jo heti syntyessään. Kapitalismi ei tule toimeen ilman riistoa, sosialismi tulee. kapitalismi ei pysy pystyssä ilman julkista taloutta. se taas on sosialismin perustaa, siinä vaan käännetään omistussuhteet päälaelleen - riistottomaksi.

    Kommunismi ja kapitalismi on niin lähellä toisiaan, ettei eroja juurikaan ole!
    Kummassakin järjestelmässä on herra ja orjaluokka.

    Äänestä

Tämä tyhmyyden voittokulku ei vaivaa vain palstalla kuikuilevia oikeistolaisia sanansekottajia, vaan koko yhteiskuntaa! Ei muuten kukaan olisi äänestänyt porvarihallitusta kehiin silloin kun kansan huoli on työttömyys,yhteiskuntarauha ja perusturva!! Muta tieto ja tajunta on asioista niin rempallaan että se mikä näky palstalla on äänestäjienkin aivoissa. Typeillä ei ole mitään käsitystä kommunismista, ei edes alkeellista perusfaktaa,joka löytyy jo wikipediasta ja silti on hirveesti asiaa "kommunismista" ????? Voi aikoja voi ihmisiä!

Äänestä

että asia on päinvastoin. Me tavikset emme tarvitse tuota kuonaa jota tänne lähetetään ja mieleemme tuleekin komujen viimeinen puolustus koska kaikki muu on mennyt mönkään.

Muutamassa kymmenessä vuodessa noin neljänneksen kannatus, jos ei nyt SKP:lle niin sen lähiryhmille kuitenkin SKDL:lle, on valunut kahteen ja puoleen tuhannesosaan eli yhteen prosenttiin vuoden 1945 kannatuksesta. Missä vika? Tuohon on helppoa vastata, kaikki mitä komut ovat yrittäneet vallankumouksista alkaen on mennyt persiilleen. Aate elää jonkinlaista elämää jossain toisen tai kolmannen luokan kehitysmaissa joissa vielä on tarpeeksi tyhmyyttä koulutustason ollessa meidän 1800 luvun luokkaa.

Kommunismi ei ole koskaan pystynyt seuraamaan aikaansa vaan on jämähtänyt lähtöruutuun 1800 luvun lopun olosuhteisiin vaikka siitä on jo kulunut ainakin 4 - 5 sukupolvea, kapitalistinen/porvarillinen maailma sen sijaan on muuttunut sosiaalisempaan suuntaan demokratian ansiosta. Demokratian jota komut eivät puheistaan huolimatta ole koskaan voineet hyväksyä, he kun eivät kestä aatteiden ja järjestelmien kilpailua kuten kapitalistinen maailma.

Kun mietit noita niin onko meillä tarvetta sotkeentua noihin alapääjuttuihin? EI ole, ja siksi epäilemmekin komujen loanheittoporukkaa, he yrittävät vieroittaa meitä jotta pääsette takaisin keskinäisen kehumisen kerhoonne.

Äänestä
  • Porvarit ovat ahtaalla, kun kapitalismi murtuu ympärillä ja julkisella vallalla, verovaroin pelastetaan pörssiyhtiöitä ja pankkeja. miten luulet tämänkin kriisin tulleen muuten pelastetuksi. mitä se kertoo? Että ainoa järkevä tapa tuottaa ja uusintaa on suunnitelmallinen tuotanto ja talous - sosialismi.

    Äänestä

  • HEIPPA!

    Muistaakseni kysyin Teiltä Herra Työeläkeläinen sitä, että miten Te ymmärrätte Sosialismi ja Kommunismi rp:llä. Onhan ollut, on ja on oleva tulevaisuudessa jossain muodossa Kansallissosialismi, Kansalliskommunismi ja Kansallisdemokratismi eli HEGELISMI, STALINISMI ja FASISMI. Niin KOMMUNISMI on selkokielellä KUNTALAISUUS ja SOSIALISMI tarkoittaa selkokielellä samaa asiaa kuin KAVERUUS ja TOVERUUS. Minä haluan vielä lisätä, että Sosialismi-sana ei tarkoita talous- ja yhteiskuntajärjestystä vaan sosiaalipolitiikkaa ja sosiaalipoliittisia rahastoja, kun taas Kommunismi-sana takoittaa paikallishallintoa kuten myös valtiopolitiikkaa sekä kansainvälistä yhteistoimintaa. Sekä Kommunismi että Sosialismi korostavat sitä, että Talous- ja Yhteiskuntajärjestystä ei voi muuttaa laadullisesti toiseksi poliittisin keinoin vaan Taloudellisten ja Teknisten liikevoimien ja liikelakien toiminnan tuloksena. Vallankumouksen avulla voimme muuttaa vain korkeimpien pomojen pärstän kuvat toiseksi; kaikki muu pysyy ainakin lyhyellä tähtäyksellä teknologia-kuviossa entisenlaisena.

    On hyvä huomata sekin asia, että on olemassa sellainen Yhteiskuntatieteen osa-alue kuin POLITOLOGIA SCHOLASTICA eli Koulupolitologia, ja joka myös pitää sisällään seuraavat kuviot: AVOIN RENGAS, PUOLIAVOIN RENGAS ja SULJETTU RENGAS. Mitähän edellä luetellut voisivat tarkoittaa tässä ja nyt?

    Niin Avoin Rengas tarkoittaa sellaista talous- ja yhteiskuntaelämää, johon ei ole kehittynyt minkäänlaisia Alamaailman perhejärjestöjä, joten politiikkakuvio ja myös liikemaailman toiminta voi olla selalista, että poliitikkoremmi ja yrittäjäkasti voivat toimia parhaaksi katsomallaan tavalla Valtiojärjestelmän jäsenten eduksi, sillä ei mikään Alamaailman yhteisö voi sanella sitä, että miten pitää toimia ja miten taas ei, koska rikollisyhteisöt puuttuvat täysin. On myös pakko todeta se asia, että Avoin Rengas ei voi olla arkipäivää, jos me emme pysty todistamaan Täydellisen Kilpailun Malli rp:tä realistiseksi ja loogisesti päteväksi, ja jossa keskeisenä on ns. IDENTTISYYSOLETUS eli kaikkien yritysten C ja Q pitää olla täsmälleen sama.

    Puoliavoin Rengas on jo sellainen, että nyt on Talous- ja Yhteiskuntaelämään muotoutunut Rikollisperheyhteisö eli on syntynyt Alamaailma Rikollisperheineen. Kuitenkin on syytä korostaa sitä, että eri rikollisperheiden pomot eli Kummisedät eivät ole vielä pystyneet löytämään Pomojen POMO rp:tä etujaan keskittetysti ajamaan. On myös pakko todeta, että ei enää sen paremmin Politiikkoremmi kuin myöskään Yrittäjäkaarti pysty toimimaan täysin vapaasti, vaan on pakko ottaa huomioon Alamaailman jonkin Rikollisperheen pomoremmin käskytyksen ja toivelistan.

    Suljettu Rengas on sellainen, että siihen ovat Rikollisjohtajat pystyneet löytämmän Pomojen POMO rp:n; nyt rikollisjärjestö pystyy turvaamaan täysin keskitetysti omat etunsa valtiovaltaa kohtaan. Suljettu Rengas voidaan jakaa kahteen osaan eli SÄRÖINEN RENGAS ja SÄRÖTÖN RENGAS. Säröinen Rengas on sellainen, että alamaailman Pomojen POMO ei kykene täysin hallitsemaan käskytysympäristöään, vaan joutuu joistakin asiaryppäistä neuvottelemaan valtiovallan edushenkilöiden kanssa ja sopimaan asioistaan. Kun taas Särötön Rengas on sellainen, että rikollisjärjestö pystyy täysivoimaisesti käskyttämään kaikkea ympäristössään olevaa myös valtiovaltaa.

    Nyt meillä Tutkijaremmin jäsenillä on edessäämme sen selvittäminen, että mikä Koulupolitologian renkaista on vallitsevan ja mikä taas ei. Niin nyt kysyisinkin Teiltä SINIMUSTAT-yhteisö sitä, että mikä rengaskuvio on vallitsevana Suomessa. Mikä taas on vallitsevana esimerkiksi Venäjällä, USA:ssa, EU:ssa, Ruotsissa, Norjassa jne? Jos arvaan asioita, niin esimerkiksi Herra Työeläkeläinen on sitä mieltä, että SUOMI on täydellisen kilpailun mallin kansantalous ja yhteiskunta. Niin onko Suomen elinkeinoelämä sellainen, että Klassikkomallin oletukset ovat reaalisia?

    Äänestä

  • mieti sinäkin kirjoitti:

    Porvarit ovat ahtaalla, kun kapitalismi murtuu ympärillä ja julkisella vallalla, verovaroin pelastetaan pörssiyhtiöitä ja pankkeja. miten luulet tämänkin kriisin tulleen muuten pelastetuksi. mitä se kertoo? Että ainoa järkevä tapa tuottaa ja uusintaa on suunnitelmallinen tuotanto ja talous - sosialismi.

    tukisi joitain firmoja ja pankkeja tarpeen niin vaatiessa niin ei kapitalismi siihen kuolisi, se ainoastaan saisi teidät saamattomat pulaan. Jos valtio antaa pääomatukea niin se rahastaa ne myöhemmin takaisin korkoineen edellyttäen, että tuki ole riittävä. Luulitko valtion toimivan raha-automaattina? Siinä erehdyt pahasti, avustus on bisnestä.

    Neukkujen suunnitelmatalous ei menestynyt mutta läntisen puolen menestyi paremmin, sillä onhan meilläkin suunnitelmatalous koska joka vuosi tehdään budjetit ja niiden mukaan pyritään ainakin menopuolella pysymään, lisätulothan eivät budjettia kaada.

    Äänestä

tottuutta puhut toveri!

Äänestä

Kommunisteja vituttaa palstalla se, että Kallen perustelut rakentuvat tunnetuille tai muuten helposti tarkastettavalle todelliselle faktalle kuten esimerkiksi kansainvälisille sopimuksille.
Kun taas toveri "setäkertoojaselostaakuva" ei ole tiettävästi aikuisten oikeasti perustellut täällä koskaan mitään.

Miksi toveri ei vastannut tähän viestiin jos kerran katsoo joskus jotakin aikuisten oikeasti perustelleensa
http://keskustelu.suomi24.fi/listmessage/8740975/41830409
"Jos katsot joskus jotakin aikuisten oikeasti perustelleesi niin nyt linkkiä kehiin sekä lainaus perustellusta väitteestä sekä perustelusta mukaan. Sitä viestiä Kalle ei ole huomannut aikaisemmin."

Miksi hän ei pysty vastaamaan siihen vieläkään?

...................

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus palstasta kirjoitti:

Miksi porvarit täyttävät palstan pornolla ja muilla provoilla? Miksi porvarit eivät perustele puheitaan? Miksi porvarit jatkuvasti nimittelevät alatyylisesti muita keskustelijoita?

SIKSI, KOSKA PORVARIT EIVÄT PÄRJÄÄ ASIAKESKUSTELUISSA: EIVÄT TUNNE EIVÄTKÄ TIEDÄ EIVÄTKÄ VÄLITÄ OTTAA SELVÄÄ. PORVARIT OVAT PALSTASABOTÖÖREJÄ.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu