Portti irtisanoo

Toivottavasti Portti osaa irtisanomiset tehdä järkevästi, eikä irtisano niitä pitkäaikaisia työntekijöitä, joilla olisi eläkkeellelähto noin kolmen -viiden lvuoden päästä. Armahtaisi heidät ja sääsätisi heidän eläkkeensä.
Muuten nuo vanhat työntekjät menetää eläkkeestään ison siivun työttömänä odotellessaan varsinaista eläkkeelle pääsyään. He eivät työllisty enää mihinkään.
Nuoremmille aisa on hieman helpompi. He työllistyvät vaikka niihin pätkätöihin, voivat opiskella uuden ammatin (klisee) jne.

Helppoa työttömäksi jääminen ei ole kenellekään.
3330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

pääset irtisanomaisen jälkeen eläkeputkeen, niin menentät eläkkeestäsi noin 1,5 kk. joka ikinen vuosi-.
Eli saat 12 kk sijaan vain 10.5 kk eläkettä per vuosi. Suurin piireten sen verran eläkkeesi pienenee putkessa olessasi.

Jos odottelet eläkkeelle siirtymistä putken ulkopuolella muutamia vuosia niin eläkkestäsi ei ole jäljellä juuri mitään.

Näin tässä maassa tehdään hyville vahoille kunnon työntekijöille, joilla on vielä jonkinlainen työmoraali,
ja jotka ovat olleet ns. tunnollisia hyviä työmiehiä ja -naisia. Kasvattaneet lapsia tähän raukkamaiseen yhteiskuntaan, olleet hyviä asiakkaita pankille, ja hyviä kuluttajia paikallisille kauppiaille.

Äänestä
  • ..syöty ja syödään vastakin. Ruoan tekeminen kannattaa ja tulee kannattamaan. Paskan tekeminen ei kannata eikä tule pitemmän päälle kannattamaan. Eli halvalla ei voi tehdä hyvää ja kuranttia tavaraa. Portin suurin tragedia on varmaankin ollut taitamaton johtoporras, joka olisi pitänyt putsata heti ongelmien alkaessa sössöttäjistä ja selittäjistä. Vielä kerkiää homman hoitaa kun töpinäksi pistää!!!!

    Terveisin Grilli Makkara

    Äänestä

  • 0__-- kirjoitti:

    ..syöty ja syödään vastakin. Ruoan tekeminen kannattaa ja tulee kannattamaan. Paskan tekeminen ei kannata eikä tule pitemmän päälle kannattamaan. Eli halvalla ei voi tehdä hyvää ja kuranttia tavaraa. Portin suurin tragedia on varmaankin ollut taitamaton johtoporras, joka olisi pitänyt putsata heti ongelmien alkaessa sössöttäjistä ja selittäjistä. Vielä kerkiää homman hoitaa kun töpinäksi pistää!!!!

    Terveisin Grilli Makkara

    Olen sinun kanssa samaa mieltä, jos "johtoporsas" on mätä niin mikään ei talossa toimi..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


työtön vm 58 kirjoitti:

Toivottavasti Portti osaa irtisanomiset tehdä järkevästi, eikä irtisano niitä pitkäaikaisia työntekijöitä, joilla olisi eläkkeellelähto noin kolmen -viiden lvuoden päästä. Armahtaisi heidät ja sääsätisi heidän eläkkeensä.
Muuten nuo vanhat työntekjät menetää eläkkeestään ison siivun työttömänä odotellessaan varsinaista eläkkeelle pääsyään. He eivät työllisty enää mihinkään.
Nuoremmille aisa on hieman helpompi. He työllistyvät vaikka niihin pätkätöihin, voivat opiskella uuden ammatin (klisee) jne.

Helppoa työttömäksi jääminen ei ole kenellekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu