Halla-Aho Helsingissä, Lahtinen ja Nieminen Uudellamaalla, Immonen Oulussa, Lohela Varsinais-Suomessa. Ottaako Peruss Suomen Sisun valtuutettuja ehdokkaiksi eduskuntavaaleissa? Viime kuntavaaleissa tekivät läpimurron ja marssivat ryminällä esiin!
Sisulaiset eduskuntavaaleihin
JukkaKo.
30448
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
vaalien kuuma peruna jota media seuraa silmä tarkkana.
Mitä ihmeellistä suomen sisussa on?
olemaan piikkipaikoilla vaalituloksissa kautta maan. Seuraava peruSS eduskuntaryhmä saattaa koostua pelkistä Sisulaisista? YESS!
Muutoksen pojilla on hyviä tavoitteita mutta poliittinen kokemus puuttuu. Sisulaisilta sitä löytyy, esim. Lahtinen on yksi PS:n kovimpia ja kokeneimpia nimiä ja oli 2007 lähellä jo päästä läpi Soinin imussa.
Puolueessa on tasan yksi "kova". Muista ei ole uuden puolueen luojiksi ellette saa Vistbackaa takaisin eläkkeeltä.
Jos kovin tyyppi on joku joka melkein pääsi Soinin imussa, niin eipä ole hääppöstä. Onko teill ministeri-, pouluejohtaja-, eduskuntaryhmän- tai edes kansanedustajatason jätkiä remnmissä? Eikö ensimmäsitäkään? mitä te oikein haaveilette. Perustakaa lätkäjengi ja pyrkikää NHL:ään. Se on suurin piirtein yhtä todennäköistä.
Seuraavissa vaaleissa Soinin äänimäärä romahtaa ja imu ei riitä nostamaan rasismirämeikössä räpiköivää pullasorsaa ja poppota Eduskuntaan asti.
Eduskuntavaalit näyttää yltävätkö tyypit vielä pitemmälle. Noilla alueilla ovat kyllä tunnettuja ja siksi vahvoilla.
Teemu Lahtinenhan on jo nykyisin varakansanedustaja! Varsinais-Suomessa äänet jakautuu Maria Lohelan ja Jiri Kerosen kesken mikä saattaa estää Lohelan pääsyn eduskuntaan. Halsingissä Jussi Halla-aho saa kaikki äänet, samoin Olli Immonen Oulussa.
"Varsinais-Suomessa äänet jakautuu Maria Lohelan ja Jiri Kerosen kesken mikä saattaa estää Lohelan pääsyn eduskuntaan."
Tällaisten tilanteiden takia olisi parasta molemmille osapuolille tehdä vaaliliitto. Mäki-Ketelä ei sitä vastustane, joten se on Soinista kiinni.
Eikö se nyt ole jo sinullekin valjennut että Muutos hajosi ennen sen syntymistä?
Millä ihmeellisellä järjen juoksemattomuudella oletat Soinin edes harkitsevan vaaliliittoa jos Muutos vastoin kaikkia ennakkokäsityksiä sittenkin jotenkin räpeltelisi puolueeksi?
Ainoa kysymys nyt on se missä määrin Soini kelpuutta noita skinimielisä ehdolle. Sekään ei ole kysymys että miten politiikka muuttuu jos hän kelpuuttaa ne mukaan, koska poliittiseksi toimiaksi Soini ei kuitenkaan ryhdy. Ja kukaan ei edes pyytäisi häntä hallitusneuvotteluihin jos hän vielä toisenkin kerran ottaa listalleen hakaristilippuja parvekkeellan heiluttavia. Höänen siis ei edes tarvitsisi kieltäytyä hallitukseen menemisestä.
Soini tietää, että puolet PS:n kannatuksesta tulee maahanmuuttokriittisiltä ja kansallismielisiltä äänestäjiltä. Ei Soini tee poliittista itsemurhaa ja sabotoi ensi vuoden suurta vaalivoittoaan vain siksi, että haluaisi näyttää hyvältä "antirasistilta" RKP:n ja punavihreiden silmissä. Juuri Sisun jäseniä Suomen eduskunta nyt tarvitsee nostamaan esille nykyisen maahanmuuttokatastrofin aiheuttamat ongelmat ja suomalaisuuden mädättäjien toiminnan. Suurissa puolueissa on kyllä realisteja, jotka ovat persujen ja Sisun kanssa maahanmuutosta samoilla linjoilla, mutta eivät vain uskalla sitä vielä sanoa.
Soini tietää että hänelle riittä hyvin jos PS saa sellaiset 3-4% äänistä. Kaikki ylimenevä vain tuotta hänelle päänvaivaa. Minä oletan että hän "suuriekleisesti" ilmoittaa että hän ei propellipäitä hyysää vaan että puolue palaa perusduunarijuurilleen. Se riittä hänelle, ja se on paljon kunniallisempaa kuin hyysätä kaiken maailman ongelmajätettä.
Minä luulen että hän pitää oven raollaan Hallikselle ja kumppaneille ja sulkee sen suuren mediatapahtumalla höystettynä juuri ennen viimeistä päivää. Näin minä olettaisin. En välttämättä kuitenkaan toivo sitä.
Halla-Aho lupautui lähtemään persujen listalle jos vaan huolivat. Eiköhän kaikki sisulaiset joltaki vaalilistalta taas löydy ja niitä päästä äänestämään.
Jos Soini jo tässä vaiheessa sanoo, että Halla-aho on ehdolla PS:n listalla, media ja punavihreät nostavat suuren älämölön ja yrittävät saada Soinin perumaan päätöksensä. Ilmoitus tulee aikanaan, sopivasti vaalien alla.
Se on selvää että hän panttaa päätöstä. Ei hänen kannata tehdä mitään ennenkuin vaalit lähstyvät. Silloin hän tarvitsee otsikoita. Minä vain veikkaan että hän ilmoittaakin että PS EI enään hyysää äärioikeistolaisia propellipäitä vaan palaa puneraville perusduunarijuurilleen. Soinille riittää mainiosti 3,5-5% äänistä. Hän menee läpi eikä hänen tarvitse jousta sammuttamassa tulipaloja yhtenään.
Mamukysymys on herttasinen yhdentekevä Soinille.
Halla-aho se Soinille viestittää: "Petä minut taas kuten petit eurovaaleissakin".
Soini tulee lupauksensa mukaan jättämään Halla-ahon rannalle ruikuttelemaan. Halla-ahon tuomio kiihottamisesta kansanryhmään vastaan tulee hovin päätöksen jälkeen lainvoimainen. Soini ei voi pettää antamaansa lupausta. Näin Soini vahvistaa asemaansa poliittisen eliitin silmissä: "Minä sentään puhdistin listan rasista vaikka se maksoikin yhden edustajan paikan". Ja ministerin paikka taikka muu hyvä virka odottaa Soinia. Sitten Perussuomalainen-puolue onkin jo tehtävänsä tehnyt ja Soini häipyy takavasemmalle.
"Missä EU siellä ongelma Missä Soini siellä petos"
Noin siinä käy, koska Soini ei toista kertaa ota tuota nasseriesaa ja kanssapoliitikkojen nailailun. Ja vaalien jälkeen hän palaa Brysseliin, ja antaa jonkun epäpätevän varamiehen hoitaa paikkaa eduskunnassa.
En usko hänen siirtyvän mihinkään virkaan ellei sitten jossain vaaleissa käy niin että duunit loppuu. Virat pitää näet hoitaa, siinä ei auta pelkkä fraasien levittäminen.
Ei Soini petä, hän pelaa. Vaalipeliä. Itsensä takia.
Halla-ahon jälkeen varmin sisulainen läpimenijä on Juho Eerola Kymin vaalipiiristä. Kuntavaaleissa hän nappasi kotkasta melkein 1000 ääntä ja voitti mm. puolustusministeri Häkämiehen. Eerola ei ole mikään julkisisulainen mutta myöntää kysyttäessä olevansa Sisun jäsen.
Ainakin Halla-ahoa mainostaa paidassaan.
http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.kymensanomat.fi/files/panorama_Kysa_7272098.jpg&imgrefurl=http://www.kymensanom...
Soini ei ryhdy sisulaisten takia taas naurunalaiseksi ja muutenkin liemeen. 5% perusduunaripuolue on lupsakkaampi kuin 10% epämääräinen sekatavaraläävä.
perusduunarilinjan. Hän ei tule hyväksymään, että peruSS tervattaisiin natsipaskalla uudestaan, kuten keväällä 2009 tapahtui.
Soinilla on edessään vain huonoja vaihtoehtoja. Kaikki polut johtavat suureen pettymykseen.
"Soinilla on edessään vain huonoja vaihtoehtoja. Kaikki polut johtavat suureen pettymykseen. "
Hänellä on kakista parhain ja toimivin polku jäljellä: palata yhdenmiehenpuoluelinjalle ja ottaa iisiti.
Sisulaiset on jo ehdokaslistalla. Nimimerkki rautaako? oli taas väärässä.
Nyt on sisulaisille tilausta! Katsoitte varmaan viimeisimmän MOT-ohjelman Yleltä?
pSS läpimenijöistä tulee olemaan Sisulaisia. He pistävät ikonin ojennukseen. YESS!
Käyttääköhän lehdet sisulaisia taas lyömäaseena perussuomalaisia vastaan...
soinistiset roikkuhousut. YESS!
pSS ikonin mennen tullen. Kuka olisi uskonut niin potrasta pojasta? ;D
Kaikki avauksessa mainitut sisulaiset ovat nuivan vaalimanifestin allekirjoittajia.
persupuheenjohtaja? Hänellä on jo Hesarinkin tuki takanaan?