lyhyt kuvaus omasta toiminnasta. kaikki alkoi pienestä pelaamisesta joka sitten paisui ja paisui hallitsemattomaksi. lopulta pelaaminen hallitsi elämää eikä päinvastoin. ja sitten oltiinkin siinä että se ensimmäinen pikavippi...toinen..alku meni hyvin ja takaisinmaksu onnistui.sitten tuli se että alkoi jäämään maksamatta.kerkes kuitenkin vielä nyhtää rahaa joka paikasta mistä vain sai kun oli luottotiedot kunnossa. lopulta velkasaldo oli 25 000 eur.ja seinä edessä.sen jälkeen vuorossa olikin se vaikein osuus että joutui myöntämään itselle et tuli sössittyä pahemman kerran ja miten tästä eteenpäin.joulukuussa 2008 otin yhteyttä velkaneuvojaan ja siitä alkoi selviminen.tammikuussa 2009 jätettiin hakemus takuu-säätiöön. kesä meni kituutellessa ja todistellessa että jotain saattas vaikka olla virheestä oppinut. myönteinen päätös tuli marraskuussa 2009.takuu-säätiö takas lainan 28000/8v maksuajalla.tällä hetkellä lyhennän 350/kk ja rahaa jää elämiseen.nukuttaa yöt ja elämä hymyilee.
tyhmyydestä
sakotetaan
7652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen onnellinen puolestasi! Hyvä, että sait ton poikki ennen kuin summa olis kasvanut liian isoksi, ja et olis saanut Takuu-Säätiön lainaa. Itselläni tämä tilanne. Ja hienoa, että jaksoit kaiken sen näyttörumban jne. Olethan nyt ottanut opiksi? Kaikkea hyvää sinulle! :)
että sait asiat järjestykseen. Tiedän kyllä miten huonosti nukkuu kun raha asiat ovat pielessä. Olin vuosia hoitanut raha asian kohtuullisen hyvin kunnes viime vuonna tuli lukuisia vastoinkäymisiä jotka tuhansien ylimmääräisiä kustannuksia. Kesällä rupesi niitten tavanomaisten laskujen maksuni tökkimään ja syksyllä rupesi jo velkojilta ja perintätoimistolta tulemaan huomautus ja perintä kirjeitä. Yksi aikasemmin hallussa ollut suurempi kulutusluoton maksut myöhästelivät sen verran että meni kertamaksu perintään. Vaimoni ei tiennyt miten pahassa tilanteessa olin kunnes loppuvuodesta tuli ulosotosta perintälasku. Itse oli jo aivan puhki enkä ollut jonkin aikaa enää avannut edes kirjeitä. Laskuja oli kertynyt liki 10 tonnin edestä. Onneksi vaimoni otti asiat hoitaakseen ja varasi ajan pankkiin juuri ennen joulua. Itse olin jo niin lamaantunut. Menimme pankkiin ja esitin laskupinon ja kerroin asiani. Meillä oli onnea sillä hieman velkaisen asuntomme vakuusarvo laskettiin 170,000 euron arvoiseksi ja saimme heti seuraavana päivänä (22.12)lainan jolloin menimme uudestaan pankkiin sen laskunipun kanssa. Pankkivirkailija maksoi laskun kerrallaan pois ja kun se viimeisen laskun kuitti lyötiin käteeni purskahdin itkuun.
että luottotiedot meni.
Mitä helvetin väliä luottotiedoilla on jos elämä on menny pieleen.
Miljoona kertaa hienompi juttu on selvitä henkisestä ahdingosta ja maksaa sovitulla tavalla velkansa pois.
Luottotiedot kunnossa,joo saat lisää lainaa ym .
Mitä helvettiä noilla luottotiedoilla on merkitystä, ylikorostettu juttu hieno nenäsille!
Mulla on perhe, auto, työpaikka, terveys,asunto mutta luottotiedot hevon perseessä ja saa ollakkin.
Olen onnellinen mies ja jaan onneani muillekki!
kyllähän ne luottotiedot meni mut mitäs sitte.asiat on muuten järjestyksessä.
Et aiemmin hoksannut että nyt ei homma skulaa? Esim. vaikka siinä 10 000 euron kohdalla? Kai sä silloin ja hokasit että velkaa tulee koko ajan lisää pirusti mutta maksamisesta ei tule mitään?
Ongelma valkeni vasta kun mistään ei enää saanut lisää vippiä?
niin,tiesihän sen että nyt ei oikein skulaa mutta mutta..sitä vaan luuli että kyllä tämän saa hoidettua. sitä ei voi tietää jos ei ole itse kokenut että miten ajatukset kulkee kun on jo tarpeeksi syvällä suossa. itsellä ainakin kynnys kertoa jollekkin mihin on ajautunut oli niin korkea et huh. sitä vaan oli yritettävä vaikka takaraivossa hakkas et vituiks menee.et nuku,et syö,kaikki ajatukset on vaan veloissa.mut onneks sit jossain kohtaa sai sen verran rohkeutta et sain kerrottua niin siitä se sit lähti purkautumaan.alkoi ajatella selvemmin kun ei enää ollut yksin asian kanssa.mutta niinku sanoin sitä ei voi kukaan tietää miten tollasessa tilanteessa myllertää jos ei ole itse kokenut asiaa tai ollu joku läheinen samassa tilanteessa.toivotan voimia kaikille samojen asioiden kanssa painiville.