Mitä haittaa voisi olla aktiivihiilen käytöstä aluksi kypsyttämisvaiheessa, jos vesi kiertää niin että ensin menee vaahtomuovisuodattimen läpi ja sitten vasta aktiivihiilen läpi? Jos sitä hiiltä ei sitten enää siinä vaiheessa käytä kun kalat laittaa, niin mitä ihmettä sen tilalle laitetaan? Vaahtomuoviako? Voiko aktiivihiili vaikuttaa negatiivisesti bakteereihin jos se on siinä viimeisessä lokerossa? Missä ne bakteerit siellä asustaa?
Vastaukset 2
- fish KING
.. on kerätä kaikki vedessä olevat biologiset epäpuhtaudet, kauan käytettýnä esim. erämaa joista tulee juomakelpoista jne.
Kypsyvässä akvaariossa EI saa aktiivihiiltä käyttää, sehän nollaa koko tilanteen kehittymisen eikä mahdollista hajoittaja bakteeriston lisääntymistä akvaariossa.
Aktiivihiilen tilalla ei tarvitse käyttää mitään jos suodattimessa on kaikki muut massa asennettuna; vanut, levyt, rakeet etc.
Bakteerit asuvat ja lisääntyvät kiinteillä pinnoilla akvaariossa, nopeasti virtaavassa suodattimessa ne eivät saa otetta vaan 80% biologisesta toiminnasta on juurikin akvaarion lasien, hiekan ja suurten kasvien lehtien pinnoilla.- Alokkaat
pikaisesta vastauksesta, otin siis hiilet pois, kerkisi olla vuorokauden, tulikohan siitä haittaa? Nyt siis ilman niitä. Olisiko se vaahtomuovisuodin siellä suodattimen sisällä pitänyt pestä tai itse suodin? Siellä se nyt porisee ja toivottavasti jotain alkaisi tapahtua. Erään ohjeen mukaan kasvit on jo istutettu ja nyt lueskelin että niin ei pitäisikään tehdä? Vesittyyköhän koko homma?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921556
- 831052
- 67967
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su374966Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177914- 94841
- 64623
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60612Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta165594- 37588