onko olemassa laskuria, jolla leipomo "keksii" tuotteille hinnan? raaka-aineet ei montaa senttiä maksa, mutta työntekijän palkka-työhön mennyt aika-sähkö-vesi-lämmitys jne. tietenkin tekee hinnan. todellinen kulu plus toivottu kate = myyntihinta. mutta- onko olemassa jo joku valmis kaava joka opetetaan ammattikoulussa?
kysyn, koska leipomoiden hinnoissa on hurjia eroja, samanlaista tavaraa myydään aivan eri hintaan.
kysyn, koska leipomoiden hinnoissa on hurjia eroja, samanlaista tavaraa myydään aivan eri hintaan.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei meille ainakaan opetettu amiksessa mitään kaavaa, just tolleen yleisesti vaan puhuttiin. Mutta monestihan noihin hintoihin vaikuttaa suuresti sen leipomon tilan kustannukset (esim. Helsingis kalliit vuokrat!), ja monet ei leivo itte, niin ensin se kahvila joutuu itte maksamaan niistä tuotteista ja haluaa tietysti voittoa ku myy asiakkaille.
Ja miten niin ei montaa senttiä maksa? No ei tietysti esim. leivän raaka-aineet maksakkaan, mutta kermat yms... on kyllä kalliita, vaikka tukusta saakin!