Istuitteko siellä lentokentällä odottamassa sitä -16% tänäkin iltana?
Itse istuin rapulla tikkurilassa odottamassa sitä taksia mennessä 45min ja hotlalta lähtiessä venttasin 1,5h.
Nämä uutiset lehdissä on joko paskapuhetta tai sitten taksit Vantaalla vain todella laiskoja ottamaan kyytejä vastaan muualta kuin kentältä.
Kuljettajan mukaan taksit eivät vain vaivaudu kuittaamaan osoitteita kun nekin vähät jotka olivat töissä paahtoivat putki punaisena joko kentälle tai ottivat vain "vähän lumisia"(?) asiakkaita kyytiinsä..
Olisi tosi kiva nähdä tilastot vaikka sieltä taksikeskuksesta, kuinka paljon yleensäkkään oli edes autoja töissä tänään ja kuinka moni heistä istui siellä kentällä tyhjän panttina kuluttamassa aikaa?
Todennäköisesti alle 10% takseista oli töissä YLLÄTÄIN vilkkaana viikonloppuyönä. Niin vähän niitä näkyi katukuvassa.
Luvat vapaiksi että saadaan taksipalvelu toimimaan!
Itse istuin rapulla tikkurilassa odottamassa sitä taksia mennessä 45min ja hotlalta lähtiessä venttasin 1,5h.
Nämä uutiset lehdissä on joko paskapuhetta tai sitten taksit Vantaalla vain todella laiskoja ottamaan kyytejä vastaan muualta kuin kentältä.
Kuljettajan mukaan taksit eivät vain vaivaudu kuittaamaan osoitteita kun nekin vähät jotka olivat töissä paahtoivat putki punaisena joko kentälle tai ottivat vain "vähän lumisia"(?) asiakkaita kyytiinsä..
Olisi tosi kiva nähdä tilastot vaikka sieltä taksikeskuksesta, kuinka paljon yleensäkkään oli edes autoja töissä tänään ja kuinka moni heistä istui siellä kentällä tyhjän panttina kuluttamassa aikaa?
Todennäköisesti alle 10% takseista oli töissä YLLÄTÄIN vilkkaana viikonloppuyönä. Niin vähän niitä näkyi katukuvassa.
Luvat vapaiksi että saadaan taksipalvelu toimimaan!
Vastaukset 23
Vanhimmat
kun olet joutunut odottamaan noinkin kauan. Itse ajan pirssiä Espoossa. Joka kaupungissa ravintoloiden sulkemisaikaan muodostuu jonoja johon ei mikään automäärä riitä. Taksien ongelma on se että kiire-aikaa ei ole kuin 2-3 tuntia viikonloppu öisin ja muu aika menee monesti verkkaisesti kyyti silloin tällöin mikä ei todellakaan tuo kuskille kuin noin 5 euroa/ tunti palkkaa. Tuo sinun sanomasi 10% ei varmasti pidä paikkaansa koska viikonloput on nykyään ainoita aikoja milloin on mielekästä yleensä olla töissä. Mitä tulee lupien vapauttamiseen niin nykyisiinkään autoihin ei löydy tarpeeksi kuljettajia. Miten tämän ongelman ratkaisisit? Vantaan taksin asiaan en ota kantaa sen enempää mutta moni ei kuulemma aja kuin kentältä?! Siihenkin voi olla syynä totaalinen kyllästyminen juoppojen vittuiluun ja uhkailuun mikä on hyvin tavallista öisin. Itse en kyllä nää järkeä siinä että ajaa vain yhdestä paikasta.
Tuskin lähitaksi on edes viitsinyt ilmoittaa tilaustasi autoille?Akat istuu siellä kahvilla ja vastaa milloin huvittaa;)
Klo 00.00 töissä 47% autoista.
Klo 04.00 töissä 10% autoista
Klo 05.00 töissä 27 autoa koko lähitaksi-alueella. Autoilijat ilmeisesti totaalisen kyllästyneitä juoppojen vinoiluun. Asennoitumis-ongelma?
Älä viitsi tuollaista soopaa pistää tänne, tiedät itsekin että luvut on tuulesta temmattu. 05.00 on ajossa vielä satoja autoja ja tuo mainitsemasi 27 autoa löytyy jo pelkästään keravalta.
Jos 04.00 olisi ajossa vain 10% koko Lähitaksin kalustosta tilanne olisi käytännössä se että kukaan ei saisi autoa. Maanantain ja tiistain välisenä yönäkin on enemmän autoja ajossa kun 10%.
Ketjun aloittajan mainitsemat odotusajatkin on täysin keksittyjä tai sitten kyseinen asiakas on käyttäytynyt agressiivisesti tai on muuten ollut kusipäinen ja on pistetty boikottiin. Ei silloin autoa saa jos alkaa soittamaan poskeaan sille ensimmäiselle joka paikalle tulee. Eka lähtee veks ja ilmoittaa muille ettei kannata mennä.
Jos näillä taksoilla tätä paskaa on valmis syömään kymmenenkin prosenttia..
Pitäiskö keskuksien välittäjille maksaa paremmin, yritin lauantaina klo:18.15-18.40 päästä keskukseen tilamaan taksia.
Toivotonta, onneksi sain naapurin äijän heittämään hotelli vantaalle.
Ilalla klo 3.30 tolpalle, sain taksin jo klo.4.55.
Sitten te tolppa homppelit kehtaatte valittaa liksoista ja ajojen vähyydestä!
Mitkä ne todelliset prosentit ovat klo 00.00
04.00
05.00
Jos tämän santran lukemat eivät kerran pidä paikkaansa.
Faktaa, kiitos!
Sopii miettiä asennoitumista. Itse ajan auton kotiin kahteen mennessä melkein järjestään, jotta vältyn mahdollisimman usein kaltaisiltasi, joiden mielestä voivat vaikka pissata päälleni kun "mittarihan pyörii".
Eikö olisi jo tällä perusteella syytä vapautttaa luvat?
Autoilijat eivät viitsi ajaa edes vahvistettuja vuoroja loppuun kun eivät pidä asiakkaista!!
Silloin voisi nostaa taksat oikealle tasolle.
Jos kilpailu vapautuisi minä ajaisin asiakkaita kentältä keskustaa ja takaisin 15 euroa suunta.
Siitä alkaisi todellinen hintakilpailu.
Silloin olisi taksat oikealla tasolla!
Niin varmaan. Mitä luulet että kestää ajaa kentältä keskustaan? Meno paluu olisi 30 euroa. Ruuhka aikana edestakainen matka kestää vähintään1,5 tuntia. Eli tienaisit keskimäärin 20euroa tunnissa. Luuletko että se menee omaan taskuusi? Siitä maksat 8%alv. eli 1,60.Polttpainetta palaa muutama litra ehkä 4 euron edestä. Nyt sinulla ei olekkaan enään kuin 14,40. Miten auton laina? Millä sen meinasit hoitaa? Ja kai haluat itsellesikin vielä jotain palkkaa? Tuosta 14,40 eurosta ei paljoa jäisi palkkaa maksettavaa kun siitä pitäisi vielä varata auton huoltoon ym. vakuutuksiin rahaa. Tuo summa muuttuu näillä sinun "oikeilla" taksoilla miinus merkkiseksi. Ja kaiken lisäksi OIKEASSA elämässä kyydissä ei kokoajan ole asiakasta! Oikeasti luulen että tuo sinun 15 euroa on viikkoraha mitä vanhempasi sinulle maksaa vielä muutaman vuoden:)
että autoilija ei osaa laskea edes alvia.
Kahdesta kympistä 8% alv on 1,48 €.
uudestaan. Se on juuri se 1,60 vaikka sillä nyt ei jutun kannalta ole isoa merkitystä.
Tiedän, että keravalla oli klo 5.00 12 autoa tolpalla odottamassa kyytiä, että revippä siitä :D ja tähän voi lisätä vielä silloin alueella olleet autot. 27 autoa on aika hazardi väite. Mistäköhän ihmeestä ne tiedot oot onkinu?
et osaa laskea.
Häpeä!
Oho keravalle on lauantaina tullut uusia lupia,kun oli 12 autoa tolpalla,hih,hih.
Tää on sitä lähitaksin kuuluisaaa tiedotusta.Ei myönnetä tosiasioita.
Totuus oli kuitenki että klo:5jlk oli vain 27 autoa koko lähitaksin keskukseen kuuluvia takseja.
Keravalla oli klo 5.30 4 ennakkotilausta kentälle kuittaamatta.
Kertooko tämä nyt sen että taksien ajot on vähentynyt 16% kun isännät on vähentäneet työntekoa?
Mutta minkäs teet? Luvat saa kun on ajanut pidempää kuin se, joka ensimmäisenä ei saa omia lupia. . Ei muita perusteita..
Keravan tolppa oli tyhjä klo 5.07.
4 avointa ennakkoa hoitamatta.
Kerro neropatti sitä faktaa välillä.
Ei taida olla lähiötakseilla munaa kertoa koko totuutta.
Ajot todellakin vähentynyt kun isännät makaa himassa...
tuo isäntä laskea tai ei niin tuo 15 euroa suunta on liian vähän jos siitä maksaa kaikki lakisääteiset maksut. Se asia ei siitä muuksi muutu oli alv. sitten 1,6 tai tuo 1,48.
Sellainen looginen apu vkl öihin olisi huomattavasti korkeampi taksa jostain puolestayöstä viiteen-kuuteen, pääsisi ehkä edes mäkkärin myyjän palkoille..
Mihin tulen jos osoite on ; rapulla hotlalta venttasin ?
Tilaa pizza.