Olen alkoholisti ja ollut kaksi viikkoa juomatta, se siitä, asia joka minua ottaa päähän on se että kun pyytää apua esimerkiksi kun pelkää viinakrampin iskevän tai hermot on menossa niin ei saa lääkettä siihen. Kerron esimerkin itsestäni. Olin Hagonkadun katkaisuasemalla seitsemän päivää ja sain asianmukaisen lääkityksen, ja sen jälkeen en ole juonnut, nyt sitten koska olen aika hermoheikko tyyppi ja voin alkaa juoda milloin tahansa kävin pyytämässä apua itäkeskuksen a-klinikalta, ja kerroin näin, pyytäisin rauhoittavaa lääkitystä siihen etten alkaisi juoda, en siksi että vaihtaisin viinan diabameihin vaan siksi että jos hermot alkaa voida huonosti minulla olisi apu kotona 1 tabletti rauhoittaisi ja saisi minut rauhoittumaan enkä lähtisi spontaanisesti juomaan päätäni täyteen, tuhlkaAMAAN RAHANI JA TÖIHIN EN PÄÄSISI SEURAAVANA PÄIVÄNÄ, NO NYT LÄÄKÄRIT LUULEVAT ETTÄ KUN OLEN JUOPPO SYÖN TABLETTEJA JA JUON VIINAA, EIVÄT YMMÄRRÄ ETTÄ HUUDAN APUA! eli en siis tarkoita koko päiväistä diabami lääkitystä vaan sitä että pysyn rauhallisena ja otan sen tabletibn vaan sen takia jos joudun paniikkiin. Minulle kerrotiin a-klinikalta että ehdottomasti ei minulle sellaista reseptiä kirjoiteta, sanoin että jos jollain särkee hammas se ottaa siihen särkylääkkeen, jos minulle menee paniikki päälle ja meinaan alkaa juoda ottaisin yhden diabamin ja asia olis minunkohdasltan selvä, sillä tiedän että se auttaisi minua, No nyt jos joku lääkäri lukee tämän niin se alkaa jankuttamaan sitä samaa paskaa että joudun bami riippuvaiseksi, miten voin kun en syö niitä joka päivä vaan niinkuin sanoin silloin kun hammas särkee?? eli apua ei saa vaikka pyytää.Itäisen A-Klinikan sairaanhoitaja jonka nimeä en voi sanoa ja jonka asiakkaana olen ollut monta vuotta uskoo minuun mutta ei voi auttaa, hän sanoikin että sulle se toimisi koska et täällä juokse kun muutaman kerran vuodessa. Minua siis vituttaa niin paljon ettei alkoholistin sanaa usko kukaan lääkäri ja nyt on turha mulle alkaa jankuttamaan mistään mieliala lääkkeistä tai antabuksesta sillä ne ei mun ogelmaa ratkaise. Nyt sitten tähän loppuun sen verran etten todellakaan aio alkaa juoda nyt, mutta pelkään sitä joka viikko.
Alkoholisti
4
309
Vastaukset
- Vanha doku..
Pääkoppasi luonnonmukaisin keinoin, esim. liikunta on hyvä keino mielenrauhoittamiseen ja se pitää myös ajatukset poissa ryyppykuvioista. Aika monella mun tutulla pamit sun muut rauhoittavat toimivat kimmokkeena uuden ryyppyputken aloituksessa, vaikka asian luulisi olevan juuri päinvastoin. Alkoholin vieroitusoireiden hoitoon diapam on erinomaisen hyvä lääke..
- Framaseukki
Ja kannabis vieläkin parempi, koska ei aiheuta noille bentsolääkkeille ominaista voimakasta riippuvuutta, joka synnyttyään on joillekin aika hankala hoidettava. Monillahan se menee valitettavasti lopulta siihen, että vedetään laillista viinaa ja laillisia pillereitä sekaisin.
- mahdoton.
Framaseukki kirjoitti:
Ja kannabis vieläkin parempi, koska ei aiheuta noille bentsolääkkeille ominaista voimakasta riippuvuutta, joka synnyttyään on joillekin aika hankala hoidettava. Monillahan se menee valitettavasti lopulta siihen, että vedetään laillista viinaa ja laillisia pillereitä sekaisin.
bentsoja kyllä kirjoitetaan lääkkeeksi mutta kannabista ei. toinen aiheuttaa voimakasta riippuvuutta ja
toista nimitetään huumeeksi. eihän lääkekannabiksesta ole mitään hyötyä jos lääkärit eivät sitä mihinkään oireisiin kirjoita lääkkeeksi. onko kyse tiedon puutteesta vai uskalluksesta?
- DarkNinjaHiiri
Kuulemma millään muulla ole merkitystä kuin se että ihmisestä saadaan raitis keinolla millä hyvällä... vaikka kiristämällä ajokortilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait223057- 402674
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381513- 841350
- 631251
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä401009Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.125913- 33829
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi29663Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59621