keinovalo, millainen?

tipitii..

millainen pitää esikasvatettaville kukille tarkoitetun keinovalon olla? ajattelin tänä keväänä kokeilla lisävaloa, jos osan siemenistä laittaisi vähän aiemmin jo kasvamaan..

minkälainen lamppu pitää hommata, että siitä olisi hyötyä? riittääkö jos jatkojohdon päähän laittaa jonkun energiansäästölamppusysteemin? hehkulampun? montako tuntia päivässä tätä valoa tulisi kasveille näyttää?

sormet syyhyää jo, tulisipa jo kevät!

3

532

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi tulokas...

      eli ajatuksena olisi minullakin saada tuohon ikkunan luo kasveille ja siemenenkasvatukseen avuksi jotain lisävaloa, loisteputki tms. En ymmärrä mitään noista valoista, ainoastaan sen, että valon värillä on väliä ja ei saa kamalasti se valo kuumentaa. Sanokaa jotain lamppumerkkejä selkeästi, mitkä on hyviä ja kuitenkin suht edullisia! ja sitten se, että mistä niitä saa hankittua...Kiitos!

    • parempi ku hehku

      Kasvilamppuja on erikseen, mutta ovat tyyriitä. Lämminsävyinen loisteputki on hyvä, mutta valon pitää olla n. 20 cm kasvien yläpuolella, muuten ei auta.
      Energiansäästölampuissa on valoteho aika huono, jos semmosen laittaa, niin suuritehoisin mitä löytyy. Valaistus päällä koko valoisan ajan ja pari tuntia päälle, liian pitkä päivä venyttää kasvua honteloksi.
      Ihan pimeässä paikassa keinovalo ei riitä, mutta normaali huonevalossa siitä on pikkusen hyötyä, jos tarjolla ei ole aurinkoista ikkunalautaa.

      • aurinkoisia päiviä

        Liian pitkä päivä ei tee honteloita kasveja vaan liian vähän valoa. 20 senttiä kasvista ei loisteputkellakaan ole paljon hyötyä; pitää olla 5-10 senttiä kasvista.
        Valoisaa aikaa 12-16 tuntia eli päivänvalo lamput.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      167
      2720
    2. 84
      1177
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      878
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      731
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      598
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      95
      520
    Aihe