carismasta vika

koodin lukeminen

Tiedättekö onko Carismassa -98 jossain sellainen vikakoodinluku töpseli. Olisi mahku käyttää lukijaa mutten tiedä onko autossa jossain se töpseli. Pakolliseksi se kai tuli 2001 vuoden menopeleihin mutta aattelin jos tossa sattuis oleen. Tai onko sitten tietoa minne liikkeeseen Tampereen seudulla kannattaa viedä koodin lukuun ja korjattavaksi.

6

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koodinluku töpseli

      Eli on siinä se vikakoodin luku töpseli, mutta ei ole samaa standardia kuin mikä tuli 2001 pakolliseksi. Helpoiten saat merkkiliikkeessä luettua vikakoodit.

      • vielä tarkemmin

        Missä päin autoa se on? Voihan sitä kokeilla vaikka voi toki olla että kone ei osaa lukea sitä vikakoodia.


      • on yleensä
        vielä tarkemmin kirjoitti:

        Missä päin autoa se on? Voihan sitä kokeilla vaikka voi toki olla että kone ei osaa lukea sitä vikakoodia.

        muistaakseni kuskin jalkatilassa vasemmalla kojeaudan alapuolella.


    • Nakutusanturi

      Nakutusanturi meni hajalle. Maksoi 150€ työt. Oli mennyt hajalle myös kampiakselin moniurarulla, joka hajotti jakopään suojakotelon.

      • mtsulla

        Mikä mitsumalli sinulla on .Paljonko ajettu,että osaisi ennakoida vian.


      • -98 1.6 GL
        mtsulla kirjoitti:

        Mikä mitsumalli sinulla on .Paljonko ajettu,että osaisi ennakoida vian.

        GL malli tosiaan. Ei pitäisi olla yleinen vika. Kannattaa aika ajoin katsoa, että jakopään viereinen hihnapyörä on kunnossa. Mulla oli auton hihnapyörästä menny se vulkanointi, joka on se musta kohta siinä pyörässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8201
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3942
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1400
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      35
      1282
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1030
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      797
    Aihe