Onko kovinkin yleistä että syyttäjä tekee syyttämättäjättämispäätöksen mm sillä perusteella, ettei syylliseksi epäilty ole tekoa tunnustanut? Näin syyttäjä toimi ns.tuhotyönyrityksessä eli mielestäni kyse oli kahden lapsen murhayrityksestä.
Entäpä kun syyttäjä tekee päätöksen, että vaikka perusturvajohtaja on kirjoittanut perätöntä tietoa sisältävän lausunnon, ei hän ole syyllistynyt rikokseen koska ei ole itse sellaista keksinyt vaan sellainen perätön väite on hänelle kerrottu.
Laki ei tunne sellaista seikkaa, etteikö kyseessä ole rikos jos viranhaltija kirjoittaa virallisen lausunnon huhupuheiden perusteella. Viranhaltijan on lausunnoissan pitäydyttävä tosiasioissa. Mikäli viranhaltija kirjoittaa perätöntä tietoa sisältävän lausunnon ja vieläpä käyttää tällaista asiakirjaa huostaanoton tukena, on hän syyllistynyt rikokseen.
Syyttäjän toiminta
0
134
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802047Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661259Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu271105- 1411038
- 95794
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa131790- 45717
- 60690
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63672- 61656
