Aluetiede vai suunnittelumaantiede?

JP

Pitäisi päättää jompikumi: aluetiedettä Tampereen yliopistoon vai suunnittelumaantiedettä (joka kuuluu aluetieteeseen) Helsingin yliopistoon. Esittelyitä lueskellessa huomaa, että molemmat aineet kävelevät lähes käsi kädessä. Tampereella on oma pääsykoekirjansa, Helsinkiin on maantieteen luokio-oppimäärä.

Onko ihmisillä kokeumuksia aineista? Mitä asioita aineissa korostetaan ja opetetaan?

4

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sumalainen

      Tampereen aluesuunnittelu ei tosiaankaan ole sama kuin suunnittelumaantiede. Suma on erikoistumisalansa Helsingissä aluetieteilijöille, mutta ei sama kuin pelkkä aluetiede Tampereella. Sumalaiset työllistyvät yhdyskuntasuunnittelu- sekä aluekehittämistehtäviin, mutta aluetieteilijät Tampereelta työllistyvät vain aluekehittämistehtäviin.

      Itse olen juuri valmistumassa sumalainen ja olen juuri hetki sitten aloittanut täysipäiväisesti kaavasuunnittelijana kunnalla. Alkupalkka on vähän päälle 3000e/kk, jos se kiinnostaa. :)

      Työlistymistilanne on tosiaan aika hyvä valmistumisen jälkeen, ja muihin maantieteen erikoistumisaloihin ja pelkkään Tre:n aluetieteeseen verrattuna todella hyvä.... Muista on kai aika vaikea työllistyä, mutta sumasta taas helppo työllistyä. Joten jos maantiede kiinnostaa ja haluat "oikeita töitä" niin valitse suunnittelumaantiede erikoistumisaloista.:)

    • Suma-alumni

      Alue- ja yhdyskuntasuunnittelu - aivan sama asia työtehtävien kannalta. Työnantajia ei tuollainen erottelu kiinnosta. Tampereella on vapaa sivuaineopiskeluoikeus ja voit halutessasi opiskella sivuaineena yhdyskuntauunnittelua vaikka teknillisellä yliopistolla.

      Ihmettelen kyllä tuota valikoimaasi: suosittelisin pitkän elämänkokemuksen perusteella lääkärin tai juristin uraa.

      • Nimimerkki unohtui

        Ja lääkkiksen ja oikiksen ovethan ovat "wide open" kaikille halukkaille. Voi jumankekka, mitä kommentointia.


      • Suma-alumni
        Nimimerkki unohtui kirjoitti:

        Ja lääkkiksen ja oikiksen ovethan ovat "wide open" kaikille halukkaille. Voi jumankekka, mitä kommentointia.

        Samanlailla kuin kaikille muillekin - jos et osaa laskea lue suoratekstistä oikiksen pääsykoekirjaa. Se on vielä suomeksi. Täytyy vain lukea kunnolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4165
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2303
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      61
      999
    4. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      861
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      186
      860
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      854
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      831
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      785
    9. 36
      776
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    Aihe