Suuren suuri kiitos Sak:lle, Sttk:lle ja Akavalle näistä eläkeneuvotteluista. Kun ette antaneet periksi porvareille tässä eläkeputkikiistassa. Tämä työnantajien esitys asiassa on tyhjästä vetästy. Kuka näitä vanhoja ottaa töihin. Ensin potkitaan perseelle ja sitten nämä jää olemattomalle sippikassatulolle. Ei 400 euron tulolla kukaan tule toimeen. Nyt porvarien valtakaudella tälläiset esitykset on mahdollisia. Nämä hulluudet pitää eliminoida pois kaikella mahdollisella tavalla.
kiitos
ei orjuutta.........
7112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eläkeputken poiston vaikutus eläkkeelle lähdön iän nousemiseen ei ole kuin 1 kuukausi.
Eli se on tekosyy, tarkoitus on ollut hakea keinoja eläkkelle lähdön myöhentämiseen. Se voidaan siis säilyttää, sillä se ei vastaa hallituksenkaan tavoitetta.
http://yle.fi/uutiset/talous_ja_politiikka/2010/02/sak_elaketavoitteet_saavutettu_1409976.html
Todellinen syy miksi EK sen haluaa pois on se, että siinä vähenee työnantajien maksuja sata miljoonaa
100 000 000€!
Mikään ei näytä työnantajajärjestölle riittävän, sillä juuri viime vuonna työnantajat saivat miljardin
(1 000 000 000) eli tuhat miljoonaa euroa helpotusta Kataisen pyramidihuijauksessa, kun työnantajilta poistettiin kela-maksut kansalaisten maksettaviksi veroina ym. maksuna.
...porvariduunarit sitä mieltä, että eläkeputki pois? Kun niistä ei tiedä, niin kysytään? Eli kustaanko omille kintuille vai ei?
lumitöissä porvariduunari-arit eikä jouda vastailemaan :D
ON NE KUMMALLISIA NUO AMMATTILIITOT KUN NE AJAVAT PORVARIDUUNAREIDENKIN ETUA VAIKKA NÄMÄ VIHAAVAT SYDÄMENSÄ POHJASTA LIITTOJA.
NYTTENKIN, JOS EI AMMATTILIITTOJA OLISI OLLUT, ELÄKEPUTKI OLISI MENNYT SEN SILIÄN TIEN.
JOS KAIKKI OLISIVAT SIINÄ LOIMAAN KASSASSA, JOKA ON TYÖNANTAJIEN PERUSTAMA KASSA, NIIN KASSANEITIKÖ SIELLÄ OLISI OLLUT PUOLUSTAMASSA JÄSENIÄÄN JA NEUVOTTELEMASSA?
NYT ON PORVARIDUUNARI-ARILLAKIN (ARIKIN ON VIITTÄ VAILLE ELÄKEIÄSSÄ) TURVA, JOS BUSSIFIRMA VAIKKA HEITTÄÄ VANHAN UKON KADULLE JA OTTAA BARONALTA 5€N MIEHEN TILALLE.
Mutta kun nämä porvariduunarit (arit) haluaa olla vähän parempia. Vaikka kuset tulevatkin omille kintuille. Ei haluta huomata märkiä housuja. Tuollaiset tollot ansaitsisi potkut perseelle ja putkista pois. Vai auttaisko se loimaan liitto näitä? Hulluudellakin pitäis joku raja sentään olla! He vain nauttivat toisen ajamasta etuudesta.
Siipeilijöitä ovat kaikki porvariduunarit. Kyllä ammattiyhdistysliikkeen ajamat palkankorotukset ja muut edut kelpaavat, mutta Loimaan kassaan maksetaan "jäsenmaksut". Luusereita ja paskiaisia. Ei ne kyllä samaan jutturinkiin kehtaa oikeiden ammattilaisten kehtaa tullakkaan. Lähtö tulisikin, alta aikayksikön. Puolipohjat vain vilahtaisivat......
Kyllä se on tärkeä tuo ammattiyhdistysliike, se pitää puoliamme. Kyllä olisi käynyt huonosti, jos kaikki olisivat Loimaan kassan kirjoissa. Ne toopet jotka siellä Loimaan kassassa ovat, eivät ilmeisesti ymmärrä, että se on EK:n perustama kassa, saman EK:n joka nyt olisi vieneet sen eläkeputkenkin meiltä pois. Loimaan kassan kassaneiti kun ei pahemmin kassan jäseniä puolusta!