Kannabiksen turistimyynti jatkuu sittenkin Hollannissa
julkaistu 04.01. klo 23:05
Hollannin eteläosan kannabiskahvilat jatkavat sittenkin myyntiä myös ulkomaalaisille turisteille. Limburgin maakunnassa piti tammikuun alusta alkaen myydä kannabista vain rekisteröityneille asiakkaille, mutta suunnitelmaa on nyt lykätty. Viranomaisten mukaan muutoksen lainmukaisuus vaatii vielä tarkempaa selvittämistä.
Lähellä Belgian rajaa sijaitsevan alueen kannabiskahvilat ilmoittivat toukokuussa muuttuvansa vuodenvaihteessa klubeiksi, jotka vaativat asiakkailtaan rekisteröitymistä. Huumeostoksiin vaadittaisiin lisäksi hollantilainen pankkikortti. Samalla suurin yhdelle ostajalle päivittäin myytävä kannabismäärä olisi laskenut viidesta grammasta kolmeen grammaan.
Muutoksen tarkoituksena oli estää naapurimaista tulevien huumeturistien ostokset. Limburgissa käy vuosittain huumeostoksilla arviolta noin neljä miljoonaa ulkomaalaista. Huumeturisteja saapuu erityisesti Belgiasta, Saksasta ja Ranskasta.
Hollannin hallitus on tukenut alueellista kokeilua, ja siitä saatavia kokemuksia on ollut tarkoitus hyödyntää valtakunnallisesti. Viranomaisten mukaan selvityksen suunnitelluista rajoituksista on määrä valmistua tammikuun puolivälissä.
Hollannissa on noin 700 rekisteröityä kahvilaa, jotka saavat laillisesti myydä kannabista.
AFP, YLE Uutiset
http://yle.fi/uutiset/ulkomaat/2010/01/kannabiksen_turistimyynti_jatkuu_sittenkin_hollannissa_1347410.html?origin=rss
Joku kirjoitti täällä vähän aikaa sitten, että Hollannin kannabiskahvilat suljetaan... :)
Kannabiksen turistimyynti jatkuu
allergo
0
293
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7410254Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827028Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit266993Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016255Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1016082Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455354Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh835101Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik834987Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus394879Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa534590