Freteistä Kiinnostunut

Eläinrakas23v.

Heippa!

Ollaan pidempään jo pähkäilty avomieheni kanssa,että mikä olisi meille se paras lemmikki! Itse ihastuin fretteihin jo jokinaika sitten ja kun kerroin poikaystävälleni,hänkin innostui! Asumme maalla isossa omakotitalossa,kera tooodella ison pihan:) Joten fretillä olisi tilaa elellä ja kesällä sille voisi varmasti rakentaa myös ison ulkohäkinkin (tietenkin se sisältäisi varjo ja suojapaikan). Vai saako pitää ulkohäkissä? Ja siis lämpimällä kelillä tietenkin :)!
Löytyisikö täältä fretin omistajaa joka vaihtaisi mun kanssa ajatuksia/kokemuksia tästä suloisesta lemmikistä:)!?
Ja yks AIKA tärkeä kysymys mun täytyy selvittää ihan ensin. Itse me ei poikaystäväni kanssa olla allergisia, mutta osaako kukaan kertoa onko fretti kuinka "allergisoiva" eläin? ..Kun esim. hylkäsimme aikanaan kissan hankinnan kokonaan ihan sillä, että allergiset sukulaiset ja kaverit voi tulla meille kyläilemään ilman nuhailua:) !
Kiitos jo vastauksista:)

4

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasper&Lasse

      Moi!

      Mä voin kertoo omia kokemuksiani meidän karvakamuista jos kiinnostaa.. :)
      Tässä mun sähköposti osote, jos haluut laittaa kysymyksiä yms.
      [email protected]

    • xxxferrettixxx

      Hei :) Ei ole yhtä allergisoiva kuin kissa, mutta riippuu ihmisistä. Yksi kaverini joka on allerginen kissalle, saa oireita. Itse olen kissalle, en saa oireita fretistä, samoin kun toinen kaverini joka saa allergiaa kaneista ja kissoista, mutta ei koirista eikä freteistä.

      Ulkotarhasta: olisi monen fretin mieleen jos se on tarpeeksi iso (=kallis). Fretit pärjäävät siellä paremmin viileällä kuin kuumalla säällä. Tykkäävät kaivaa multaa ja tutkia hajuja. Tärkeää on että verkkoa on joka suunnalla, myös maan alla/hyvin syvälle ja verkkokatto/joku systeemi joka estää niitä kiipeämästä yli. Varo sinkittyä verkkoa. Fretti haluaa kuitenkin olla myös ihmisten kanssa, joten sitä ei pidä sulkea yksin pitkäksi aikaa tilavaankaan tarhaan. Hyvä ratkaisu olisi esimerkiksi jonkinlainen putki/luukku jonka kautta fretti pääsisi sisälle kun haluaa seuraa.

      Tutustuthan myös ihan fretteihin erikoistuneisiin foorumeihin, kuten vs-fretit, tampereen seudun, ja pk-seudun fretit :)

    • Turkufretti

      Missäpäin asutte? Itse asun Turussa, ja minulla on kaksi frettiä. Jos haluatte hieroa lähempää tuttavuutta elikoiden kanssa ja asutte järkevän ajomatkan päässä saa tulla käymään=)
      Laittakaa vaikka sähköpostiosoite tänne jos tuntuu siltä että haluatte päästä niitä haistelemaan ja rapsuttelemaan =)

      • KatiR

        Hei kaikille! Oma fretti on ihana, tällä hetkellä minulla sellainen onkin. Asumme mieheni kanssa Liedossa, ja poikasiakin on tulossa... Jos kiinnostuit poikasista, tai haluat muuta tietoa tai ohjeita freteistä, meilaa [email protected]

        Autan mielelläni kaikessa missä voin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1242
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      338
      709
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      111
      655
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe