Mondeo S80:n tilalle?

Kallistumassa....

Molemmat olen koeajanut ja mikä huolestuttavinta Mondeo kiehtoo enemmän. Ajettavuus, kulutus ja moottorit parempia. Varsinkin Fordin ajettavuus aivan fantastinen - paljon parempi kuin osasin odottaa. Vaikka laatuauto onkin, S80 vaikutti jotenkin "ikääntyneeltä" eli aivan kuin olisi ollut uutta käytettyä ajamassa. :(

Onko siis mitään syytä valita Volvoa...

Vietän paljon aikaa tien päällä ja siksi olisi hyvä, että ajaminen kävisi helposti eikä tarvitsisi koko ajan ohjailla.

12

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fordimies

      Riittääkö 40 000 tonnin auto hyväilemään itsetuntosasi vai tarvitaanko siihen 60 000 auto?

      • Ononon

        Volvo voitti juuri TM:n testin, jossa oli mukana Audi, uusi MB, BMW ja Citroen - Mondeo on kuitenkin luokkaa pienempi auto, joten jos massia löytyy, niin vaihtoehto on selvä.


      • Mondeo järkivalinta!
        Ononon kirjoitti:

        Volvo voitti juuri TM:n testin, jossa oli mukana Audi, uusi MB, BMW ja Citroen - Mondeo on kuitenkin luokkaa pienempi auto, joten jos massia löytyy, niin vaihtoehto on selvä.

        Totuus on, että Mondeo on "kasikymppistä" tilavampi. Joka suhteessa!


      • Pro-Kuski
        Mondeo järkivalinta! kirjoitti:

        Totuus on, että Mondeo on "kasikymppistä" tilavampi. Joka suhteessa!

        Näkeehän tuon nyt sokeakin pers-silmällään, että Ford on kosla. Montako Mondeota olet nähnyt taksina? - En minäkään.


    • Pikkuviiksi

      Olipas hauska provoilu tuokin, onko tylsää.

      • Anselmi Nenonen

        sen verran tietoa... Se on suuren kokoinen, mutta, mutta se ei pelkästään tee autosta hyvää ja laadukasta! Uusi Mondeo natisee pakkasella ja on hämmästyttävän levoton ajaa Fordiksi. Siitä häviää myös sellainen uuden auton tuntu yllättävän nopeasti. Unohtaisin kyllä tässä tapauksessa vertailun Fordin ja Volvon välillä. Nimittäin kokemusta löytyy...


      • Niva4ever
        Anselmi Nenonen kirjoitti:

        sen verran tietoa... Se on suuren kokoinen, mutta, mutta se ei pelkästään tee autosta hyvää ja laadukasta! Uusi Mondeo natisee pakkasella ja on hämmästyttävän levoton ajaa Fordiksi. Siitä häviää myös sellainen uuden auton tuntu yllättävän nopeasti. Unohtaisin kyllä tässä tapauksessa vertailun Fordin ja Volvon välillä. Nimittäin kokemusta löytyy...

        Osta Accord, pieksee jollain osa-alueilla nuo molemmat... Ai niin, Lada Niva kulkee suolla paljon paremmin kuin Volvo S80 ;)


    • FT

      Jos olet todella paljon tien päällä, kannattaa kiinnittää penkkeihin huomiota! Volvon penkit ovat aivan omassa luokassaan, kuten myös ergonomia - Fordin malleihin verrattuna.

      • Työkalut vain!

        Volvossa on tosiaan penkit. Mondeossa on oikeat istuimet! Kannattaisi joskus kokeilla. Meillä on työkaluina kaksi farkku Mondeota. Ennen Fordeja oli kaksi V70:ä. Juurikin tiloja, äänettömyyttä ja istuimia asiakkaat ovat kiitelleet. Kuskin kannalta Volvoissa oli kielteisimmät asiat ajoviiman suhinat, ripinät ja rapinat, sekä moottoritienopeuksissa autojen huojakka ajotuntuma. Ja isännän kannalta suuret kulut sekä usein toistuvat korjaamolla käynnit. Tosin takuujuttuja, mutta kuitenkin...... Ja, viimeisenä kaskena oli Volvojen kehnookin kehnompi jm-arvo. Ne tarvitsikin vaihtaa eri liikkeissä, kaksi yhdessä närästi myyjiä.

        Kokemuksieni myötä, en yhtään ihmettele, että Ford haluaa Volvosta eroon. On varmasti aika raskasta painia marginaalisten automerkkien kanssa. Ja vieläpä maksaa siitä tappioiden muodossa.

        Tämä artikkelini koskee ainoastaan omia työkalujani, joissa ei tarvita pienintäkään merkin tehostetta. Kaikilla henkilöautoilla kun on sama taksa!

        Hankintaa tehdessä kannattaakin kuunnella itseään, eikä kaiken maailman höpö- höpö juttuja kokemattomien suista. Ei se merkki, eteenkän tässä tapauksessa, yksin tee tuotteesta hyvää. Kuten eräs hyvä ystäväni sanoi, ostettuaan uuden Audi A4:n, ettei häntä haittaa, vaikka autossa lukeekin Seat Exeo. Neljän A4:n jälkeen hän kyllä tietää ja tuntee mistä on kysymys! Eikä tarvitse hävetä mitään höpö- höpö brändejä.

        Mutta kukin tavallaan. Pääasia, että maapallo pyörii!


    • S80-kuski

      Jos joku haluaa mieluummin Mondeon kuin S80, niin siitä vaan. Noista näkee heti, kun kuskin penkille istuu, että kumpi on premium ja kumpi halpa perheauto. Eroa kuin yöllä ja päivällä ja Mondeo on tosi halvan oloinen Volvoon verrattuna ja korvat kertoo loput koeajolla, kun S80 on huomattavasti hiljaisempi.

      Se mistä viestisi huomaa heti provoksi, on tuo, että Mondeossa on paremmat moottorit. Volvon dieselit alkaa 1,6DRIVe -mallista ja huipulla on D5, jossa on 205 hv. Volvon 5-sylinteriset dieselit on tällä hetkellä alan parhaimmistoa ja niitä ei saa Mondeoon. Bensamoottoreissa Mondeon valikoima loppuu siihen mistä se lähes vasta S80:lla alkaa eli Volvoon saa vielä 2,5T:n jälkeen 6 sylinterisen turbon ja V8:n.

    • S:llä paremmin

      Sopiiko pääsi Mondeon sisälle?

    • Vookuc/SVolvo

      Kaveri vaihtoi vuosi sitten V70 Mondeo farkkuun ja haaveilee jatkuvasti Volvosta jälleen sanoin: "sitten taas joskus kun on rahaa". Mondeo on valitettavasti alemman sekmentin auto laadukkuudessa ja tyylissä.
      Enkä puhu mistään mutu tuntumasta vaan kokemuksesta, kaksi volvo uutena ja viisi uutta Fordia omistaneena voin varmaankin asiasta jotain tietääkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3344
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      550
      2071
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      83
      1955
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1210
    Aihe