Miten tehdä elokuva?

Kuraaa

neuvot tänne!

2

889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksinkertaisin vastaus lienee että istut tietsikan ääreen ja väsäät käsiksen. Kerää sitten ympärillesi sopiva poppoo ja hanki kamera. Kun kuvat on purkissa niin mene sellaisen tietsikan ääreen jossa on editointi ohjelma ja niin leffasi on valmis. Jos kuiteskin haluat tehdä jotain hieman suurempaa, niin ota selvää onko asuinseudullasi toimivia leffakerhoja ja liity sellaisen jäseneksi. Itse aikoinani kaverien kanssa pistettiin pystyyn Tampereen Filkkarit että saatiin oma leffa esitettyä suurelle yleisölle

      • leffagirll

        Harrastelijaelokuvista ne kaikki alkaa. Ei tietysti yksityinen ihminen yleensä pääsekään sellaista isoa projektia tekemään.
        Niin no, tarvitset ensinnä ihmisiä. Itse olen tehnyt pari leffaa jopa vain yhden kaverin kanssa koska minusta kahdestaan on hauskempaa eikä tarvitse aina pitää huolta että kaikki leffan ihmiset ovat paikalla. Toisaalta aika heppoisen juonen saa tehtyä kahdella ihmisellä varsinkin kun jonkun pitäisi kuvatakin : D
        Muttei tarvitse olla mitään jättiporukkaa kun tekee leffan huvin vuoksi, hauskanpito on yleensä se kaikkein tärkein asia.. Ei tarvitse pyrkiä mihinkään oscar elokuvaan, harrastelijaleffat ovat ihania muistoja ja voit antaa niille oman elämäsi oscarit :--)
        Muuta mitä tarviit on tietysti joku millä kuvata, eli jonkunlainen videokamera ja tietokoneelle editointiohjelma. Editointiohjelmia on laidasta laitaan, koneessa on joku aina valmiina mutta jo vähällä rahalla saa paljon lisää editointimahdollisuuksia.

        Miten sitten teet sen, ensin keksit idean ja kehität sitä yksin tai jonkun kanssa. Kun tiedät millaisen tarinan haluat kirjoita siitä lyhyt tiivistelmä (treatment) missä näkyy suurinpiirtein mitä leffassa tapahtuu missäkin kohti. Ja/tai tee synopsis joka muistuttaa vähän elokuvan takakansitekstiä, sellainen lyhyt kuvaus elokuvasta. Sitten vain käsikirjoittamaan, kohtaus kohtaukselta, kirjoita ylös kaikki, vuorokauden aika, miten kuvaat minkäkin kohdan jne. Käsikirjoituksesta pitäisi tulla kymmeniäkin sivuja pitkä koska yksi sivu vastaa yleensä n. 1 minuuttia(riippuen vähän siitä miten tarkkaan kirjoitat kohtaukset, omassa elokuvassa tein 10 sivua ja luulin siitä tulevan pitkän, mutta siitä tuli 10 minuuttia pitkä.)
        Kässärin jälkeen suunnittelet miten toteutat sen, kuvakäsikirjoitus on hyvä idea siinä vaiheessa. Sitten valitset näyttelijät eli kavereita varmaan :) Pikkuelokuvassa lähinnä tarvitaan joku joka kuvaa ja näyttelijät. Voi siinä olla ohjaajakin pitämässä järjestystä ja sanomalla miten mitäkin kuvataan..
        Kun olette kuvanneet kaikki kohtaukset, siirrä videot kamerasta koneelle, ja avaa ne elokuva-ohjelmassa. Sitten leikkaat kohtaukset, järjestelet ne oikeisiin kohtiin jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5237
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      87
      4658
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      51
      4268
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3983
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3663
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3363
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      191
      2311
    Aihe