Vanha koneeni temppuilee siihen malliin että olen katsellut uutta läppäriä ja vielä tällä viimeisimmällä windows 7 käyttöjärjestelmällä...mutta ..suuri yllätys on ollut se että liike kuin liike on hanakasti myymässä omia koneitaan..niin kukaan silti näistä liikkeistä ei toimita ( jos ostan) koneen mukana käyttöjärjestelmä levykettä..miksiköhän ?????
Ja mistähän järjestelmälevykkeen sitten mahtaapi saada jos ei tule koneen mukana..jos ongelmia sattuu..niin ei voi silloin levyn puutteessa edes asentaa käyttistä uusiksi !!
Ja mistähän järjestelmälevykkeen sitten mahtaapi saada jos ei tule koneen mukana..jos ongelmia sattuu..niin ei voi silloin levyn puutteessa edes asentaa käyttistä uusiksi !!
Vastaukset 5
Vanhimmat
merkkivalmistajalla on käytäntö, että palautus-dvd tehdään itse käyttöönoton yhteydessä.
Niissä on Recovery toiminto,eli kiintolevystä on lohkaistu osio palautustoimintoa varten.Käyttöjärjestelmä on yleensä osiossa C: ja se toinen osiossa D:.Järjestelmänpalautuslevyke kannattaa tehdä heti asennuksen jälkeen itse,DVD-levyt ovat siihen sopivia.Palautus onnistuu myös palautusosiosta,mutta eihän vara venettä kaada,Windowsin vain... :)
uusissa koneissa suorastaan patistellaan luomaan ne palautuslevyt, melkeinpä heti aloituksen eli asennuksen jälkeen. Koneha useinkaan ei ole käyttövalmis, kun kaivat sen paketista. Aluksi windows asentaa itsensä sinun myötävaikutuksellasi ja muutaman tunnin päästä (lievää liioittelua...) oletkin koneesi kanssa valmiina aloittamaan työskentelyn. Jokunen päivitys vielä ladataan jne.
Tuossa vaiheessa tyhjiä dvd-levyjä esiin ja polttamaan niitä levyjä, joita et saanut mukaan.
Jotkin laitevalmistajat lähettävät levyt veloituksetta eri pyynnöstä. Kuitenkin usein levyt voi polttaa itse asennuksen jälkeen. Erona on se, että itse poltettuna saat palautuslevyn jolla on kaikki valmistajan asennukseen mukaan liitetyt sovellukset. Erikseen tilattuna käyttöjärjestelmä ja sovellusohjelmat ovat eri levyllä jolloin kaikkia sovelluksia ei ole pakko asentaa.
Kyllä kaikenmailman majat ja mikrot ,jmmssit myyvät .
Joudut vain ostamaan tietokoneen käyttöjärjestelmällä (ilman cd:tä) ja Windows 7 full retail käyttöjärjestelmän erikseen ja asentamaan sen sitten erikseen.
Kannattaa luoda ensin palautuslevyke ja asennuksessa jättää regovery kansio paikalleen,
jos tulee ajuri ongelmia tai haluat palauttaa koneen alkuperäiseen asuunsa