Olen 25-vuotias yksin asuva nainen, innokas ruoanlaittaja ja, lieneekö syynä vai seurauksena, aktiivinen liikkuja. Ravitsemuksesta (sekä saavutettujen linjojen säilyttämisestä) kiinnostuneena keventelen ja muuttelen yleensä ruoka- ja leivontaohjeita mieleni mukaan kevyempään ja terveellisempään suuntaan. Elämä on paljon hauskempaa, kun voi hyvällä omatunnolla herkutella vähän useammin:)
Ensimmäisestä suklaa-mixistä tein rahkalla kevennettyä suklaakakkua, joka päällystettiin vanilja-jogurtilla ja banaanisiivuilla.
Näin se siis meni:
Vuorasin kakkuvuoan (hieman ohjeen suositusta pienemmän) leivinpaperilla.
Sekoitin kulhossa 1/2 dl rypsiöljyä (pehmeät rasvat!) ja 1/2 dl maitorahkaa, sekä noin 2 1/2 dl kylmää vettä. Vatkasin joukkoon kakkumixin, ja kaadoin vuokaan. Paistoin kakkua 20 minuuttia, jonka jälkeen kostutin kakun 3-4 rkl:lla kahvista ja kaakaojauhoista skoitetulla juomalla. Hieman jäähtyneen kakun laitoin jääkaappiin vielä mehevöitymään.
Seuraavana päivänä kakun päälle lisättiin vain n. 1 dl vaniljajogurttia ja päälle kauniisti aseteltuja banaanin siivuja.
Kakusta tuli todella hyvää! Koostumus oli aivan kuin mudcake:ssa - sopivan kostea ja hiukan tahmea. Jogurtti aavistuksen happamena toi kivan kontrastin makealle suklaapohjalle.
Tässä joitakin ideoita suklaakakun variaatioiksi:
- Aikuisille ja muille kuin raivoraittiille: Kypsän suklaakakun maustamiseen rommia, punssia tai minttuviinaa (lapsillekin tarjottavaan esim. manteliaromia)
- Rommimarinoidut rusinat tai kirsikat/ kuivatut hedelmät silppuna/ sitrushedelmän kuori raastettuna kakkutaikinan joukossa
- Keventäjille: öljymäärän vähentäminen 1/4 desiin. Jos mieli halajaa täytekakkua, kakun väliin voisi laittaa seuraavanlaisen kevyen moussen: 2 kovaksi vatkattua valkuaista, pari pieneen maitotilkkaseen liotettua liivatelehteä sekä n. 1 pikku purkki jogurttia (tarvittaessa makeutusjauhetta) sekoitetaan ja levitetään halkaistulle kakulle, sen päälle esim. tuoreita vadelmia/ säilykeaprikoosia/ appelsiinia (kalvottomiksi leikattuina palasina.
- Snickers-fanille uunissa paahdettuja ja suolattuja maapähkinöitä takinan joukkoon. Kypsän kakun päälle tai väliin kinuskivanukasta (esim. Nikke/ Jacky) sekä tummaa kaakaojauhetta päälle siivilöitynä. Päälle niin halutessa vielä pähkinärouheesta koristelut.
Kevyesti kevennetty jogurttikuorrutettu suklaakakku
krista-84
0
379
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729733Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1409337Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056769Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1985178- 1734919
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1443734- 1702571
- 762539
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642403- 582232