Luontaistuotteita ja ravintohoitoa!!!

Vilkkaan pojan äiti

Meillä kohta 10v. poika oli erittäin vilkas ihan pienestä pitäen. Häntä olen juoksuttanut vaikka millaisilla lääkäreillä, terapeuteilla, psykologeilla, jne jne... Tuloksetta. Joka kerta.

Kyllästyin tähän ainaiseen juoksemiseen ja tutkimiseen, koska ne eivät koskaan johtaneet muuhun kuin "Lääkekokeilua, lääkekokeilua"!! No, ei ainakaan minun lapselleni!!

Kokeilimme lääkäri/homeopaatin suositusten mukaisesti:
- Sokeritonta, vähärasvaista ja monipuolista ruokavaliota. (=yksinkertaisesti monipuolista kotiruokaa, ei mäkkärin reissuja ja perjantaikarkkeja!)
- Lisäravinteina B-vitamiini, aikuisten monivitamiini, rasvahappolisät (aloitusannos x3/vrk 3kk ajan, sen jälkeen vasta normaaliannos!) ja nyt vielä D-vitamiini.
Lähes aina kun on add/adhd-lapsilla vajautta ko. vitamiinien ja hivenaineiden kanssa!

Tulos oli lähes välitön!!!
Tarhassa luulivat meidän aloittaneen lääkehoidon, kaveritkin kommentoivat "Uutta poikaa".
Muutimme vain elintapojamme, ei muuta. Ravinnon lisäksi rauhoitimme menoja ja vältimme telkkaria. Eipä ole tullut kaduttua näitä päätöksiä.
Poika on nyt normikoulussa ja hyvin menestyy. On mukava ja rauhallinen, vaikka tietysti riehuu ulkosalla edelleenkin. Lukihäiriökin parani omegojen myötävaikutuksella paljon.

Kannattaa kokeilla. On kovin yksinkertainen "resepti" onneen.. =)

4

1183

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vuosia

      Meillä neurologi ehdotti kalaöljyjä ja antoi annostusohjeet oppimisvaikeuksista kärsivälle lapselle, samoin saimme ohjeet välttää sokeria ja valkoisia jauhoja mm. Tämä tohtori sanoi, että on lukuisia tutkimuksia, jotka puoltavat muistihäiriöissä ja oppimisvaikeuksissa omega 3-rasavahappolisien käyttöä.

      • 3 lapsen äiti

        annat omegaa?


      • hoitokeino
        3 lapsen äiti kirjoitti:

        annat omegaa?

        Hei! tosi kiinnostavaa. Mitä omegaa annatte ja kuinka paljon. Menen nimittäin sekaisin näistä epoista ja dha:sta, luontaistuotekaupassa kun niitä on useata sorttia. Syötin pojalleni Efalexia mutta sitten kuulin, että siinä on dha ja epa väärässä suhteessa.
        Ja kuinka kauan kesti, ennenkuin tuloksia alkoi näkymään?


      • D325OH
        hoitokeino kirjoitti:

        Hei! tosi kiinnostavaa. Mitä omegaa annatte ja kuinka paljon. Menen nimittäin sekaisin näistä epoista ja dha:sta, luontaistuotekaupassa kun niitä on useata sorttia. Syötin pojalleni Efalexia mutta sitten kuulin, että siinä on dha ja epa väärässä suhteessa.
        Ja kuinka kauan kesti, ennenkuin tuloksia alkoi näkymään?

        Kuten ap kertoi ei pelkkä O3 auta vaan sokeri jauhot ym. nopeet hiilarit pois, kuin myös atsovärit ja e621. Lisäksi aivot tarvitsevat runsaasti oikeita rasvoja: auringonkukansiemeniä, manteleita, pähkinöitä, papuja ja siemeniä jaD3, öljykapseleina. Joten koko ruokavalio remonttiin JOS haluaa tuosta syntyvän!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      174
      2881
    2. 86
      1260
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      242
      1077
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      1016
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      84
      926
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      89
      752
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      657
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      655
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      572
    10. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      102
      571
    Aihe