Kreikassa ruuhkaa?

Missä vaiheessa kesää alkaa Kreikassa olemaan kyläsatamissa ruuhkaisaa. Viimme vuonna oltiin kesäkuun puolessa välissä ja tilaa oli. Miten on Heinäkuun alkupuoli ja puoliväli, alkaako kanssapurjehtijoita olla harmiksi asti vai onko sesonki vasta elokuun puolella.

Niin ja vielä toinen kysymys. Onko 37 jalkaisen käsittely huomattavastikkin hankalampaa kuin 30 jalkaisen kun olisi tuollainen isompikin mutta vähän vanhempi tarjolla samaan hintaan. Käsittelyllä tarkoitan tässä lähinnä sitä että jaksaako perheen nuoriso jalustaa purjeita ja onko käsittely satamassa paljonkin kömpelömpää.
3321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Isompi vene painaa enemmän ja on hankalampi rantauduttaessa. 37 jalkaisen köysistön käsittely ei onnistu lapsen voimilla.

Äänestä

Kreikan satamien tilanteesta saanee parhaiten infoa Internetin kautta paikan päältä.

Purjeen jalustamiseen tarvittava lihasvoima riippuu purjeen pinta-alasta, tuulen voimasta, kulkusuunnasta tuulen suhteen ja vinssin välityksistä. Rahalla löytyy myös sähkökäyttöisiä vinssejä.

Satamassa käsittelyn (minkä) kömpelöys on pelkästään kiinni miehistön perehtyneisyydestä niihin tilanteisiin, joita satamassa tulee (väkisinkin) vastaan.

Äänestä

Vastaus Kreikan satamien ruuhkista kesällä heinä-elokuussa ei ole ihan selvä Kyllä tai ei.

Ne ruuhkaisimmat alueet:
Tietysti ihan Ateenan lähitienoo noin päivämatkan päähän, kaarelle Kea Kythnos, Serifos, Hydra, Poros ja Aigina.
Toinen keskikesän ruuhkainen alue on Ionian meren puolella Lefkasin lähellä.
Aegean meren itäreunalla myös Kosin lähitienoo voi olla hiukan ruuhkainen.

Toisaalta heinä-elokuussa on Kreikassa aika kuuma ja satamissa tukalaa, paljon mukavampi silloin on yöpyä ankkurissa jossain lahdessa, pääsee helposti uimaan ja yleensä kumiveneellä rannan ravintolaan. Ankkuripaikoille tulee illalla yleensä hyvin tilaa, useimmat suuntaavat satamiin öiksi.

Kreikassa keskikesällä on usein aika voimakas päivätuuli ja reilu aallokko. Isompi vene on siinä selvästi mukavampi eikä yleensä mitenkään vaikea käsiteltäva yksinkään, jos veneessä on rullapurjeet. Olen purjehtinut Kreikassa jo noin 200 viikkoa 32-47 jalkaisilla, 32 ja 42 jalkaisilla aika paljon yksinkin. 32 jalkaisessa oli perinteinen isopurje, 42 jalkaisessa rullaiso. Yksin purjehtiessa tuo 42 jalkainen on paljon helpompi käsitellä ja kulkemiseltaan aallokossa ihan toista maata.

Lisäksi isompi vene on yleensä paremmin varusteltu ja isommat tilat ovat kuumalla myös miellyttävämmät.

Jos olet vasta valitsemassa venettä, ota noista se isompi. Tai oikeastaan, etsi vielä hiukan sitäkin isompi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seadog kirjoitti:

Missä vaiheessa kesää alkaa Kreikassa olemaan kyläsatamissa ruuhkaisaa. Viimme vuonna oltiin kesäkuun puolessa välissä ja tilaa oli. Miten on Heinäkuun alkupuoli ja puoliväli, alkaako kanssapurjehtijoita olla harmiksi asti vai onko sesonki vasta elokuun puolella.

Niin ja vielä toinen kysymys. Onko 37 jalkaisen käsittely huomattavastikkin hankalampaa kuin 30 jalkaisen kun olisi tuollainen isompikin mutta vähän vanhempi tarjolla samaan hintaan. Käsittelyllä tarkoitan tässä lähinnä sitä että jaksaako perheen nuoriso jalustaa purjeita ja onko käsittely satamassa paljonkin kömpelömpää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu