Ilta-Sanomille vahvistettiin, että vangittu on tapahtumahetkellä 18-vuotiaana tovereidensa seurassa telttaillut entinen sähkömies Nils Wilhelm Gustafsson. Hän on tällä hetkellä 62-vuotias.
Miten se on mahdollista, eikösse itsekkin ollut puukotettu ja telottu? Vai itsekkö se on itseänsä puukottanut?
Miten se on mahdollista, eikösse itsekkin ollut puukotettu ja telottu? Vai itsekkö se on itseänsä puukottanut?
Vastaukset 168
Vanhimmat
Itsekin mietin just samaa, että miten on voinut iskeä itseään tylpällä esineellä takaraivoon. Ja jos niin pahaan kuntoon saanut itsensä pahoinpideltyä, että hyvä jos henkiin jäi. Kuulostaa hieman oudolta, yrittiköhän itsemurhaa?
Tai saanut jonkun tilapäisen mielenhäiriön. Ei vissiin taustalla ole mielenterveys-ongelmia edeltävältä tai myöhemmältä ajalta..??
Mikä olisi parempi alibi kuin lavastaa itsensä syylliseksi? Jos itse sattuisitte muutaman nuoren surmaamaan, niin etteköhän samaa tekisi. Melkein mies onnistui, vasta viikko sitten käry kävi ja pistettiin mies hakuseen. Ja eiköhän meillä kaikilla olisi tuossa surma-tilanteessa pikkunen mielenhäiriö, ei ihminen tuollaista pelkästä milenkiinosta mene tekemään.
takana taitaa olla mustasukkaisuus tappelu. Epäilen riitaa näiden kahden pojan välillä. Jonka johdosta on saanut myös köniinsä. Sen jälkeen on pitänyt surmata silminnäkijät/todistajat.
Mutta missa on kadonneet vaatteet??? Ehtiko se vieda ne tajuttomuuden rajamailla jonnekin piiloon. Niitahan ei viela tanakaan paivana ole loydetty???? Mysteerin aineksia?? Soittakaa Sherlok, Neiti Marple tai Vanha Kettu paikalle!!!
että päässä saatta yhtäkkiä napsahtaa ja todella seota...vaikkakin vain hetkelliseksi...
se on vienyt ne tavarat muualle ennen kuin puukotti itseään ja laitto naamansa paskaks kivetystä vasten, ja veikkaan että takaraivoon tullut isku on tullut kamppailusta mitä hän sai vastaansa. Tässä teoriaa...
Eli Nilsin ruhjeet ovat tulleet todennäköisesti muiden tehdessä vastarintaa. Hypnoosin voi helposti ohittaa hämäämällä.
kyllä hullut sellaiseen pystyy!
Missä puukko on ollut sillon kun 4 telttailijaa oli nukkumassa? Koska tuntuu aika oudolta, että joku vaan tulee kello 6.00 aamulla ja löytää puukon siitä teltan ulkopuolelta ja tappaa 3 hengiltä. Tai sitten jos puukko on ollut teltan sisällä, niin on tullut sisään ja ottanut puukon ja tappanut 3 niistä=)
Vahvasti tuntuu, että nyt syyllinen jäi kiinni!
Mä kyl luulen et se murhaaja on kyl iha joku muu tyyppi, joka on kuollu aaaiiikkkkoooojjjjjaaaa sitte. Ja nyt sitä onnellisesti henkiin jäännyttä syytetään, no mut pian se selvii............ Se oli kyl paljon kiehtovampi tolloin arvoituksena, eikä nyt ku sitä ratkotaa............
kallovamma siitä kuulemma lähti tajuki kankaalle. kukas se ihme mies sitte oli siäl? ei ainakaa mac gyver vai mikä se oli.
Kerrottiin että ne kaksi lintubongari poikaa olivat liikuskelleet teltan lähellä moottoripyöriä ihailemassa, ja nähneet jonkun kävelevän rantaan selkä heihinpäin.
Miten Nils on voinut kävelle rantaan,
jos hän on ollut jo tajuttomana siinä vaiheessa?
oliko se nils, joka käveli aamulla kuuden aikaan rantaan, ja pitikö sen teoriassakaan olla siihen aikaan vielä tajuttomana? tarkkaa aikaa ei ole tapahtumissa, nils on todistettavasti vasta nähty siinä klo 11 aikaa verissään
Eikös joku kalastaja ollut viiden kuuden aikaan
nähnyt, että teltta oli ollu kasassa joku maannut sen päällä. Tosin ei sitä voi kukaan
todistaa, että Nils oli siinä vaiheessa
tajuttomana..hän saattoi yhtä hyvin olla nukkumassa.
Niin aivan! mihin hän olisi tavarat vienyt? ja jos vei johonkin niin miksei niitä koskaan löydetty? ja jos hän olisi vienyt omansa ja boismanin kengät johonki tien varteen, hänenhän olisi silloin pitänyt palata rikospaikalle paljasjaloin ilman kenkiä. eiköhän tuo olisi helposti selvinnyt tutkimuksissa oliko jalkapohjat sen näköiset että risukasassa oli juostu! ja kaiken kruunaa: missä on murha-ase???????? mihin hän sen muka piilotti????
Minun mielestä kyseisen mies on syytön.
Tuskinpa olisi pystynyt elämään normaalia ja tasapainoista elämää, jos olisi tappanut kolme ihmistä.Ärsyttää tuollainen mustamaalaaminen, kun ei olla edes vielä varmoja asiasta.Ja puhutaan että hän olisi aiheuttanut itse kyseiset puukoniskut itsellensä..siihen tarvitaan jo aika moista pokkaa alkaa hakkaamaan itseänsä puukolla..huh huh.taas pilataan turhaan jonku ihmisen elämä,turhilla syytöksillä.Ja murhaaja voi olla kupsahtanut jo aikoja sitten.hyvä siinä on sitte hakea syylistä.Pitihän ne ruotsissakin väärää ihmistä syyllisenä sen poliitikon murhasta.ja maksavat varmasti lopun ikäänsä korvauksia kys.henkilön maineen pilaamisesta.mutta tämä on vain minun mielipiteeni.toivottavasti asia ratkeaa pian.
..useita tapauksia jolloin kukaan olisi ikinä voinut uskoa ettei meidän "naapuri" olisi voinut tehdä sellaista, kun se oli niin kiva ja auttavainen, löytyy poliiseja, pappeja, kilttejä perheenisiä, lista on loputon. Jos tunteella ajatellaan, niin homma menee täysin poskelleen
edelliseen yhtyen.Kyllä vaatisi valtavaa pokkaa 18-vuotiaalta vahingoittamaan itseään.Eikö häneltä löytynyt jopa kymmenkunta puukoniskua kasvoista(en kylläkään ole nähnyt sellaista lehtikuvaa).Kyllä 18-vuotiaalta vaadittaisiin uskomaton kyky toimia tässä tilassa hävittään jäljet ja jopa johdattelemaan tutkijat harhaan.Eiköhön kioskin omistajan jäljet johda syttytehtaalle.Valitettavasti ukko on jo manan-majoilla!
Eikös NG:n hypnotisoinut lääkäri ole todennut
lopuksi hypnotisoineensa tämän niin ettei
NG muistaisi enää mitään? (Ettei tulisi liian raskaaksi jatkaa elämää tuon tragedian jälkeen.)
Miten tuollainen 44 vuotta vanha hypnotisointi
"vaikutus" voitaisiin purkaa?
Eikös sellaistakin ole joissain tapauksissa tehty?
Muistaisiko NG sitten paremmin?
Uusimman IS:n hyvästä kartasta katsottuna
poikien kengät ovat olleet huiman
kaukana tapahtumapaikasta. JOS NG olisi ollut
tekijä, tuskin hän olisi niitä tuonne saakka
vienyt. Helpompi tapa olisi ollut nakata kengät kaislikkoon tai kivi sisälle ja järveen.
Ja se Olavi-todistajahan on nähnyt jonkun
vaalean miehen hiippailevan juuri kenkien
löytymissuuntaan eli ko. tielle päin.
Olisiko NG ottanut riskiä ja vienyt kengät TIEN viereen? Ei mahdu ainakaan minun tajuntaani.
ajattelivat, kun tappoivat Heinot kännykkämurhassa pari vuotta sitten, silppoivat, laittoivat lätkäkassiin ja upottivat järveen. Miten se oli sitten mahdollista!!. Kysyn sitten sinulta, paljonko se vaati pokkaa?!?!?!?
Kuten eräs NG:n tuoreeltaan tavannut konstaapeli asiasta totesi: "Hänellä näkyi ainoastaan poski turvoksissa. 10 pistohaavaa päässä ja muut listat vammoista ovat minulle täysin vierasta." Otsassa hänellä oli ilmeisesti ollut haava (joka sekin parani 3vko:ssa lähes tunnistamattomaksi), muista teräasevammoista ei ole mitään todisteita, muuta kuin NG:n omat kertomukset. Edes hänen omien sanojensa mukaan hänellä ei päänalueen ulkopuolella ollut kuin naarmuja kyynärpäissä ja rystysissä nahat kärsineet.
niinpä, ja jos kiikutti kengät johonkin niin miksei sitten kiikuttanut samalla reissulla murha-asetta sinne pusikkoon? sehän varmaan olis ollu tärkein piilotettava.. mäkään en ymmärrä miksi se olis niitä kenkiä lähteny kiikuttaa, jokuhan ois ihan hyvin voinu nähä!! ja varmaan olis koko tien matkalla näkyny veri vanaa tai muita jälkiä jos ois tapettuaan ja loukkaannuttuaan lähteny juoksentelemaan!
no jaa..tavaroista pääsee ensinnäkin melko tehokkaasti eroon..toiseksi voisit kokeilla liikkua paljasjaloin ulkona..ei siitä paljo jälkiä jää..ei sitä aina tarvi heti itteensä teloa ja talloa ties minkä päälle..
"Verivana" on yhdyssana.
Kenkien löytö paikka känniläisten poikien tappelu paikka missä Seppo veti kunnon alakoukun ja Nils kaatui ja iski päänsä kiveen tai maahan ja menetti tajunsa.
Seppo meni tyttöjen teltaan ja Nils tuli myöhemmin teltalle ja jos Seppo olis ollut viellä Nilsin mielitietyn kans jotain touhuamassa teltassa niin ...
Voihan kyseessä olla puukkotappelu jota pojat on käyneet keskenään. Tai sitten se toinen poika on sen verran herännyt, et on jaksanut vielä löydä Nilssiä ja tämän jälkeen Nils on viimeistellyt jutun.
Well, puukkotappelu ehkäpä hyvinkin. Nils kenties luuli kaverinsa vieneen hänen puukkonsa - joka kuitenkin löytyi myöhemmin Nilsin kotoa - hirveä tappelu.
Ja sitten tuhat muuta spekulaatiota perään.
tyyppi, josta lääkäri-Jorma on ihan kirjan saanut aikaiseksi? Joku Hans, joka oltiin tuotu niihin aikoihin kirurgille...
"Eloon jääneellä Nilsillä oli vartalossaan kymmenen puukonpistoa ja ylä- sekä alaleuka murskana. Hänet vietiin Töölön sairaalaan"
On se ihme näätä jos 10 kertaa muka pistää itseään..
Onhan niitä tapauksia joissa mannenkin puukkoon on juostu toistakymmentä kertaa ja vielä selkä edellä!
ovat arvaamattomia tai sitten täysin tyhmiä..
Eli tämän päiväisessä lehdessä tuli sitten lisätietoa siitä, että vammat olivat alunperinkin vahvasti liioiteltuja. Tuskinpa tämä mies itse itseään puukottanut vaan vammat tulleet esim. Seppo Boismanin (toinen nuorukaisista) tehdessä vastarintaa. Miksi Nils ainoana teltan päällä? Johtuen yksinkertaisesti siitä, että hän hyökkäsi päältäpäin muiden nukkuvien päälle, mutta koki sen verran vastarintaa, että lopulta itsekin luhistui teltan päälle. Tämä selittää myös miksi moottoripyöriä ei oltu varastettu. Tässä minun teoriani tapahtuneesta.
Joo kerran yx manne kertoi että hän istui ihan
rauhassa tien pientareella ja vuoli koivun lehvää, kun nimismies tuli polkupyörällä ja kaatui suoraan puukkoon!
mutta olet unohtanut monta asiaa kuten murha-aseen katoamisen ja tavarat jotka oli varastettu! missä ne on? ja tuosta liiottelusta, kyllä kai sitä itse kukin voisi sortua liiottelemaan tuollaisen kauhean tapahtuman jälkeen vammojaan! vähän niinkuin kalajuttuja..
sanomalehdissä on liioiteltu roimasti nilsin vaurioita.
Uskon poliisien napanneen väärän miehen???
Jos poliisilla on DNA-näytteet, jotka ovat täysin ristiriidassa sen kanssa, jota tyyppi on itse aiemmin kertonut, niin aika hankalassa asemassa kaveri on. Niitä DNA-näytteitä kun ei voi kiistää. Eli jos siellä muijien teltassa on niiden tyttöjen veren seassa ollut myös tämän jätkän verta, niin mitähän mahtaa mies kertoa selitykseksi? Sillä siitähän tässä on kyse.
Jopa se tarina tukee tuota.. eli jos on samssa teltassa tullut puukotetuksi, niin totta vitussa siellä on senkin verta HALOOO!!!!!
Eikö se epäilty löydetty siitä teltan päältä makaamasta?? Silloinhan teltan sisältä ei voi tod. näk. löytyä epäillyn verta.
Jotenkin vaikuttaisi siltä, että niille on tullut kärhämä jostain, ja se epäilty on saanut mm. leukaansa iskun, kun se on ollut siinä teltan päällä; alhalta, teltasta käsin siis , annettu mojova potku, on hyvinkin voinut saada epäillyn leuan sijoiltaan.
Epäilty on myös sanonut että takaraivoon on osunut isku. Eikö sen pysty valehtelemaankin, ei jää mitään jälkiä?
Hypnoosiselityksiin en usko alkuunkaan. Ihminen ei koskaan menetä hypnoosissa omaa tahtoaan, joten on ihan mahdollista että tyyppi on teeskennellyt hypnoosia ja selitellyt mitä on halunnut. Hypnoosin suorittanut lääkäri tietenkin pitää omaa tutkimustaan aitona jo oman maineensakin vuoksi.
Paha juttu, että silloiset tutkimusmenetelmät olivat niin alkeellisia. Nyt pitäisi kutsua Hollywoodin CSI:n joukot peliin selvittämään tämä! Ihan oikeesti.
Kyllä on mies kovan rangaistuksen jo saanut kun
on, yöt ja päivät miettinyt kolmen ihmisen surmaa.
Totta. Mut kun pitää löytää syyllinen, niin pitää löytää syyllinen. Ja suomen poliisit ei tee virheitä. Kyllä sitä ton vuosikymmenien kestäneen piinan jälkeen on vapauttavaa tulla listityks. Pitäis poliisien vaan ottaa Glock 17:set ulos halsterista ja ampua aivot pihalle, kyselemättä onko syyllinen vai ei. Tottakai se on syyllinen kun poliisi niin sanoo...
perehtyisit asiaan ennen kuin alat muita haukkumaan. Sen tyypin verta oli siis TYTTÖJEN teltan sisällä. telttoja oli kaksi. Eli jos se on ollut itse nukkumassa poikien teltassa hyökkääjän iskiessä, niin silloihan sen verta ei voisi olla tyttöjen teltan sisällä.
Jos vasta nyt tuo tajuavat tutkia, tekniikka on ollut käytössä jo vaikka kuinka kauvan.
kun tappaja oli iskenyt ulkoapäin niin Nilsin DNA:ta ei löytynyt teltan sisäpuolelta, sitä löytyi vain ulkopuolelta josta on tehty päätelmiä siitä että Nils ei ollut tekoaikana teltan sisällä vaikka hänen olisi pitänyt olla.
JUURIHAN SIITÄ ON TOITOTETTU ETTÄ KUN SE EI MUISTA MITÄÄN..mutta luulenpa että teeskennellyt on..hullut ovat sellaisia.
telttoja oli yksi..siitä lukee monessa paikassa...Nilsin työkaveri oli lainannut sen töistä, kahden nukuttavan teltan jossa he kaikki pienet ja laihat mahtuivat juuri ja juuri nukkumaan.s ekerrotaan Nilsin haastattelussakin mikä tehtiin vuonna - 80. ja lehdissä on ollut vain yksi teltta, josta on otettu kuvia..kokoajan on puhuttu yhdestä teltasta ja niitä todellakin oli yksi.
se oli vissiin ollut jossain vähän kauempana kiven päällä kun oli löydetty. Varmaa raahautunu ite sinne.
Nilsin vertahan teltassa on ollut alunperinkin, sillä hänhän myös haavoittui, eikä se ole ollut mikään salaisuus, sillä veri voitiin tunnistaa jo aikoinaan ennen DNA-tutkimuksen kehittymistä. Alunperäinen teoriahan oli se, ettei syyllisen verta teltassa edes ole, vaan ainoastaan uhrin jollaiseksi Nils myös luettiin.
Ainoastaan veren roiskuminen voi jossain määrin hahmottaa tapahtumien kulkua. Tätä voidaan puolestaan verrata Nilsin kertomaan tapahtumien kulkuun. Mutta jokatapauksessa uskon Nilsin syyllisyyteen, koska ei KRP julkaisisi tietoja jos ne eivät olisi pitäviä.
Perustele väite? odotan mielenkiinnolla vastaustasi.
Iltasanomissa: Nukkumaan asettauduttiin jalat suuaukkoa kohden.
Teltan oikealla sivulla nukkiun Mäki, sitten Boisman, hänen VIERESSÄÄN Gustafsson ja aivan vasemmalla oli Björklund.
Eli oli VAIN yksi teltta..
Että perehdy itse asiaan ensin!
Jos kaikki ovat maanneet teltassa tappajan iskiessä, kai siellä on kaikkien verta, vai onko NG sellainen joka ei vuoda?
Juristille sen verran, että et taida mikään huippu juristi olla jos, jo tuossa menee sormi suuhun. Kaveri on sanonut ettei muista mitään ja jos on iskuja tullut päähän, niin sitä ei tiedä mitä ihminen tekee se on voinut konttailla teltan sisällä ja pitkin mäkiä ja mantuja. Sama kuin unissakäveliä voi kävellä alushoususillaan -20 asteen pakkasella puolen kilometrin päässä kotoaan. Ja jälkeen päin kysellään etkö sä siihen herännyt kun olit paljain jaloin eikö yhtään nipistellyt. -Nipisteli mutta musta tuntui että kävelin kuumalla hiekka rannalla.
Juristille, vaihda meidän kaikkien onneksi ammattia, koska mä en ainakaan haluaisi sinua jurstiksi, jos jossain asiassa tarttisin
niinhän juuri sanoinkin että niitä oli vain yksi teltta...et tainnut lukea tarkasti...olen lukenut tiede-lehdestä, iltiksestä, netistä ja nähnyt isäni säilyttämän lehtileikkeen kyseisestä tapahtumasta..jossa telttakin oli...mitä perehdyttämistä enään tarvitsen..??niitä oli yksi, en muuta väittänytkään..
Edellinen vastaushan ei ollut sinulle, vaan nimimerkille "Minä". Eipä sinusta ole salapoliisiksi, jos et pysty edes tämän keskustelupalstan rakennetta ymmärtämään... Joo, muuten olen kyllä samaa mieltä.
kyllä mä tän rakenteen ymmärrän , mutta jostain ihmeen syystä oon nähnyt tosi vääsin :) aamuisin ei oikein vielä hereillä ole...heh :D
Niitä "telttoja" ei kyllä ollut kun yksi.
kun niillä oli vain yksi teltta jossa kaikki nukkuivat. eli teltassa on silloin kaikkien verta. tottakai.
huomaa ettet ole perehtynyt asiaan. lue ihan mistä lähteestä tahansa niin telttoja oli tasan yksi. toinen tyttö nukkui seinän vieressä, seppo hänen vierellään, sepon vieressä nils ja toinen tyttö toisessa sivussa.
niin et sinä väittänytkään vaan tuossa aikaisemmin niin väitettiin. se oli joku muu.
NO Shit Sherlock!!!! Noniin varmaan löytyy! Luuletkos ettei poliisit tajua moista? Mutta on aika ilmeistä, että VAHVAA näyttöä asiasta on, kun kerran ovat voineet Nilsin vangita. Myös mikäli teltalta EI löydy kenenkään muun DNA:ta, voidaan myös päätyä epäilemään Nilsiä. Enpä tiedä onko syyllinen vai ei, mutta HALOO nyt kuitenkin itelles!
no johan on perkeleen tyhmää mennä sanomaa että "teltassa oli NG:n verta ja DNA:ta"...totta perkeleessä oli ku se siel oli telttailemassa ja joku hyökkäs sen kimppuu siitä..
Tämä juttu epäilyttää todella paljon... Onhan se siis sinänsä mahdollista, että Nils ei olisi mennytkään nukkumaan samaan aikaan muiden kanssa vaan olisi tullut aamuyöllä, leikannut teltan narut poikki ja puukottanut kolme henkilöä... Seppo Boisman olisi yrittänyt laittaa vastaan ja potkinut teltassa ollessaan hyökkääjä... Hyökkääjän leuka olisi murtunut... Tämän jälkeen mies olisi puukottanut itseään (Kymmenen kertaa???)... Hävittänyt murha-aseen täysin, raahannut itseään vähän matkaa jotta kantapään jäljet olisivat jääneet maahan ja mennyt lepuuttamaan itseään teltan päälle ja vielä jossain vaiheessa lyönyt itseään takaraivoon... Onko Nilsin verta teltan sisällä? Tämä kertoisi jo paljon...Mutta kuka on vaalea mies joka hiippaili teltan luona? Mihin lähtivät kalastajat? Ja vielä kerran, entä Assman?
Tärkein unohdetaan aina.
Ne likat on varmaan piloillaan illalla vienneet poikien kengät piiloon metikköön eli se ei ole olennainen johtolanka, sellastahan nuoret tekee, piilottelee leikilläään toisten kenkiä.
On aivan selvää että nyt syytettyä miestä ei voida tuomita pelkän DNA:n perusteella ellei hän tunnusta. DNA itsessään ei todista mitään kun mies itse on kuulunut seurueeseen. Asianajajat kaatavat tuollaiset perustelut nauraen. Kyllä siinä jotain muuta on täytynyt selvitä tai joko juttu on pelkkää pelleilyä poliisien taholta.
..todisteena yksi varmimmista! Kun DNA:t täsmää, tarvii enää saada muut asiat tukemaan kyseistä löytöä. "Pudotuspelejä" eri teorioiden välillä käydään siis niin kauan että yksi v.e on jäljellä jota tukevat mm DNA testit. Tunnustaminen sinänsä ei vaikuta tuomitsemiseen millään tapaa. Vaikka syytetty tunnistaakin, todisteet on oltava jokatapauksessa toisin kun esim jenkeissä.
Mikäli DNA testit eivät yhdistä syytettyä murhaan, on todisteiden hakeminen ihan eri mittapuissa. Tämä nähtiin muunmuassa Anna Lindhin murhassa.. kehtaako joku vielä väittää että asianajajat nauravat tuollaisille.. huh huh..
mutta jos ja kun syyllinen ja yksi uhreista on yksi ja sama henkilö, niin mienkäs tuo DNA tähän liittyy. Jos paikalta ei esim löydy viidennettä DNA:ta, niin eihän tuolla uhrin/syyllisen DNA:lla ole mitään todistusarvoa... tai on hän on todistettavasti ollut paikalla, muttei poissulje sitä oliko hän syyllinen vai uhri!
Li se niistä "pitävistä" DNA todisteista!
Suomessa niin monella on DNA:n liittymä, että tuskimpa ne sen perusteella voi ketään syyttää =)
(Mielestäni saunalahti on parempi kuin DNA)
Niin kuin yritin jo aiemmin kertoa, on selvää että nyt epäillyn DNA:ta löytyy niin teltasta kuin tavaroista jota teltalla ja ympäristössä oli koska hän itse kuului seurueeseen. Ja nimenomaan tämän takia niillä on paha todistaa yhtään mitään. Ulkopuolisen kohdalla asia olisi jo paljon helpompi. Jotain muutakin uutta poliisilla täytyy siis olla kuin pelkkä epäillyn DNA. Muuten tästä kohusta tulee melkoinen vesiperä.
Juu, jokaisen neljän DNA:ta varmasti lenteli pitkin Bodomin pusikoita illan ja yön mittaan. Mutta pitää miettiä löytyykö paikkoja, joissa ei jonkun DNA:ta ole, vaikka PITÄISI olla...
Eli esim. jos N.G. sanojensa mukaan nukkui teltassa oikealla kyljellään ja sai kymmenisen osumaa kroppaansa, onko teltassa sillä kohtaa reikiä ja onko niissä rei'issä N.G:n verta (DNA:ta). Jos N.G:n oletetun nukkumapaikan kohdalla olevissa rei'issä ei ole hänen DNA:tansa, taitaa poliisi olla aika vahvoilla.
Jos taasen telttakankaassa on reiät hänen oletetun nukkumapaikkansa kohdalla, ja vieläpä hänen DNA:tansa, taitaa olla aika vaikea kuvitella, että kaveri olisi iskenyt itseään telttakankaan läpi.
Selvää on kuitenkin se, että jo N.G:n selvästi muita lievemmät vammat herättävät ihmetystä. Muiden saamilla vammoilla olisi ilmeisesti tapettu ihminen jo moneen kertaan. N.G. on varmasti ollut poliisin ykkösepäilty jo kohta 44 vuotta.
Nyt vain löytyi jotain uutta, esim. kuolemaa tekevä vanhus haluaa keventää tunnontuskiaan ja ilmoittautuu poliisille; "olin se pitkä vaaleahiuksinen mies joka paikalla nähtiin. olin siihen aikaan koditon. kuulin tappelun ääniä, menin katsomaan. kolkkasin kankaan päällä riehuneen miehen tainnoksiin ja heitin kiven bodomiin. pelästyin suurta verimäärää, joten varastin vain heidän tavaransa ja juoksin pois. tässä muuten löytämäni puukko..."
todellakin todistaa pelkästään henkilön tai esim. hänen verensä tai sylkensä olleen kosketuksissa kohdan josta DNA löytyy kanssa.
Tapahtumaketjuja joiden kautta seurueeseen kuuluneen henkilön DNA:ta löytyy melkeinpä mistä tahansa seurueen tavaroista voi tietysti olla lukematon määrä. Eli....ei ne pelkän DNA:n perusteella pysty TODISTAMAAN mitään, teorioiden kehittely sitä vastin onnistuu jos mielikuvitusta löytyy.
Ei Vanhene Koskaan tv-ohjelmassa sanottiin ettei tekovälinettä löytynyt vaikka alue haravoitiin läpi. Milloin N.G. sen olisi jemmannut?
Voihan se olla ihan hyvin siellä järven pohjalla. Tai mitä jos joku on aikojen saatossa puukon sieltä löytänyt eikä ole ajatellut sen olevan murha-ase. Voi olla jonkun matkamuistona jossain.
Alue haravoitiin tarkkaan enkä usko kenenkään hakeneen puukkoa ruumiskasan seasta ajatellen, että eipä kummempia..otan tosta puukon.
Niin, järvikin haravoitiin niinkin teknisellä laitteella kuin magneetilla!
Saa olla melkoisen kova magneetti, jotta jonkasta mitään löytyy.
En tiedä tarkkaan, mutta taitaa olla, ettei siitä enää sormenjälkiä saisi jos se on järvessä yli 40 vuotta maannut. DNA jälkiä kylläkin.
Kävi viemässä puukon hornan tuuttiin. Siellähän nähtiin joku kävelemässä.
Vaikka järvi on naarattu niin löytäisitkö edes itsekkään puukkoa ison järven syvyyksistä. Välttämättä? Voi se vieläkin siellä veden pohjalla uinua. Olishan se hyvä juttu jos löytyisi. Toivottavasti löytyisi.
Kova jätkä se Nils Holgersson .-)
Koko nuoruuden olen hämmästellyt tätä asiaa. Kaikissa meissä on siitä asti ollut pieni salapoliisi.
Yksi kysymys: Jos molemmat pojat ovat puukottaneet toisiaan ,oliko puukkoja siis kaksi?. Ei kai sentään oleteta,että he vaihtoivat asetta:ole hyvä, nyt sinun vuorosi sivaltaa.
Jos NG makasi teltan päällä joko itse vammansa aiheuttaen tai vammautettuna, miten hän sai aikaan omat raahausjälkensä hiekkaan?
Miten on mahdollista, että yhtä aikaa sekä lääkärit että poliisit eivät olisi huomanneet vammojen "ylimitoitusta"?
Onko mahdollista, ettei NG ollutkaan koko aikaa tajuttomana.Ollessaan ns, tajuton hän on saanut valtavasti toimintainformaatiota. Onhan siinä ollut monenlaista professoria pähkäilemässä ja tunnettua on, että lääkärit puhua pajattavat paljon.
Ng sai sairaalassa ollessaan valtavan määrän infoa ja apua. Osasi jatkaa siitä.
Olen ollut itse tajuton, eikä läsnäolevat sitä ymmärtäneet kun välillä olin puhunut ja välillä en tiennyt mistään mitään. Kukaan kymmenestä paikallaolijasta ei tiennyt, olinko tajuton vai en.
mutta jos joku ois hänet raahannut,eikö myös kengänjälkiä (vieraan ) ois löytynyt?
tuo on erittäin hyvä kysymys!! ei se ole VOINUT jemmaa sitä mihinkään jos kerta lähistöltä ei löydy.
mutta ei se oo voinu sitä heittää hirveen pitkälle kuitenkaan.. enkä usko että se on lähteny soutamaan syvemmälle ja sit soutanu takas.. ois varmaa kyllä veriset jäljet veneessä. ja kyllä rannikko on varmaan aika hyvin haravoitu!
Niin.. Outoa on ettei tähän vammojen liiotteluun ole puututtu aiemmin! Ja se uusi todistaja Siv sanoi että NG:n pää pilkisti teltasta, siis ei ollut maannut silloin teltan päällä. en voi tietää. Tässä jutussa on niin paljon asioita jotka eivät vaan mätsää...
Jos olisikin joku tappelu ollut poikien kesken jne. Niin mitä tytöt ovat tehneet? Tai jos puukolla on tapeltu jo teltassa niin kai tytöt olisivat menneet väliin. Aika outoa jos vaan sivusta ovat katsoneet. Tai jos epäilty yksin on kolmea ihmistä vastaan pärjännyt.
Jos pojilla on tullut tappelu ja toinen siin sit kuollu, ni sen on ollu pakko tappaa ne tytöt myös, koska muuten se ois heti jääny kiinni.
Se on voinut olla myös näin että pojilla on ollut tappelu jossa toinen kuollut.Sitten tämän henkiin jääneen pojan on ollut "pakko" tappaa
tytötkin.Viides, vaaleapuseroinen ja tummahousuinen mies on tullut väliin lähistöltä ja mukiloinut tämän vielä elossa olevan pojan.
Poistunut jalan paikalta ja vienyt tavaroita mennessään.
että tämä on oikein päässyt suomalaisiin julkkiksiin tämä bodomin murhaaja..uskomatonta!sekö tekee ihmisestä sitten täydellisen julkun kun murhaa??ohhoh...
Kyllähän moni muukin tappaja on julkkikseksi päässyt...
Mark Chapman oli aikoinaan jopa TIME-lehden kannessa, Lee Harvey Osvaldin tuntee kaikki, samoin Jack Rubyn ja Charles Mansonin. Listaahan voisi jatkaa vaikka kuinka...
Chapman ja Ruby tiettävästi tappoivat vain yhden henkilön, mutta silti julkkiksia. Bodomin tappaja listi kolme, niin eikös hänen silloin kuulukin olla julkkujen joukossa?
Ei se tosin tee sitä hommaa yhtään kunniallisemmaksi... julkkis voi olla myös negatiivisella maineella!
kieltämättä muakin hieman hymyilytti tän keskustelun kategorisointi..... :) suomalaiset julkkikset! joopajoo. no toisaalta, onhan tää juttu saanut valtavasti julkisuutta lähiaikoina.
Järvi naarattiin ja maastoa tutkittiin neliökilometrikaupalla. Mutta tutkittiinko yhtään puuta?
Teoria: NG kapusi väkivaltaisten surmatöiden jälkeen hieman etäämmällä sijaitsevaan puuhun, jonka alimmat oksat mahdollistivat kapuamisen korkeammalle, puoleenväliin tai lähes latvaan asti.
Mukanaan hän kuskasi makuupussia tai muuta varustekassin tapaista, johon oli sullonut uhrien vaatteet. Hampaidensa välissä hän kuskasi veristä puukkoa.
Päästyään kyllin korkealle, hän sulloi kassin tiukasti oksanhankaan.
Tuossa vaiheessa hänellä oli jo leuka murskana aiemman verityön aikana syntyneen kahakoinnin johdosta.
Kun kassi oli sijoitettu, hän kylmän viileästi tuikki itseään sinne tänne kyseisellä puukolla. Sitten hän iski puukon tiukasti puuhun kiinni, ja lähti verta vuotaen laskeutumaan alemma. Liekö sitten johtunut lipeämisestä tahikka tajunnanmenetyksestä, hän tipahti puusta ja kalautti takaraivonsa maahan. Tottakai on mahdollista että vasta tuolloin hänen leukansakin murtui.
Päästyään aikanaan sairaalasta kotiin ja toivuttuaan riittävästi, hän kävi hakemassa sekä kassin että puukon. Hän poltti varusteet esim. saunanpesässä ja pestyään puukon, jätti sen esim. vajaan jossa säilytti vaikka kalastusverkkoja.
Täydentäkää tai kumotkaa tätä teoriaa.
Uhvo tuli ja vei asusteet. Anal probe tehtiin kaikille ja vain yksi selvisi. Rauni-Leena Luukanen-Kilde oli silloin vasta ulalla. Jussi oli gran.
Linkittäkää jatkossa kaikki ufoilijat ja muut surkuhupailijat muualle poskettomat juttunne. Ei sen tähden että loukkaantuisin jotenkin kun teoriaani linkitetään turhanaikaisia ja alamittaisia huuhaa kirjoituksia, vaan sen takia, että bodomilla henkensä menetti kolme nuorta ihmistä. Yksi tapa kunnioittaa heidän muistoaan, on pysyä asiassa tälle palstalle kirjoitettaessa.
että se poika siellä järvellä, joka oli onkimassa näki jonkun juoksevan pois paikalkta. Kukas se oli. Jos ei ufo, niin mikäs sitten?
1. Käytän tässä hyväkseni poissulkevaa logiikkaa joten; Juoksija ei voinut olla UFO sillä ufot eivät juokse, ne lentävät.
2. Juoksija saattoi olla harhanäky, tahikka NG joka juoksi hädissään jonnekin, liittyen joko materiaalin kätkemiseen, jälkien lavastamiseen tai yleiseen suunnittelemattomaan panikointiin.
3. JOS juoksija oli NG, hän palasi joka tapauksessa jotain reittiä myöten rikospaikalle.
4. Oli juoksija sitten todellisuutta tahi ei, oli hän sitten kuka hyvänsä, tahikka mikä hyvänsä(isompi metsän eläin?), niin joka tapauksessa kyseinen asia on todistuskappaleena epärelevantti, sillä aidosti tunnistettavaa ja täten varmistettavaa hahmoa ei ole nähty juoksemassa.
5. Näiltä osin tutkintahaaraa ei voi jatkaa pidemmälle, ellei sitten todella saada selville, kuka tai mikä oli tuo juoksija.
No miks kukaan ei olis huomannut veristä puuta?
Koska teema "puusta pudonnut" on sellaisenaan silkkaa teoriaa, vastaan teoreettisella olettamuksella: Oletan että tekojen tekijä, olkoot sitten lopultakin kuka hyvänsä, olisi itseään muutaman kerran puukolla tuikattuaan laskeutunut puusta kohtuu rivakasti. Niinikään oletan että hänen vaatteensa olisivat tuon lyhyen, ehkä 1-2 minuutin pituisen alaspäin kapuamisen aikana imeneet hänestä vuotavaa verta niin, ettei sitä juurikaan olisi päässyt roiskumaan tahi hankaantumaan puun runkoon tahikka oksiin. Edelleen oletan, että hän olisi tuon teoreettisen puusta putoamisensa aloittanut verraten korkealta, jolloinka mahdolliset vähäiset verijäljet itse puussa, peittyisivät/sulautuisivat puunkuoreen lähinnä sataprosenttisesti, jolloinka niiden havaitseminen vaikka kirkkaassa päivänvalossa kaikkien lehvien tahikka neulasten ja oksaryppäiden lomasta, olisi likipitäen mahdotonta ihmissilmälle, vaikka tietäisi, mistä hakea ja katsoa.
Ja vaikka aluetta tutkittiin pitkään, paljon ja hartaasti, niin samoileminen laajassakaan etsintärenkaassa päivänvalossa metsän siimeksessä, on siksi hankalaa touhua, että todennäköisyys edes sattumalta katsoa juuri oikean puun alla ylöspäin ja katsellaan paikallistaa vaikkapa puun latvaosista jotain ylimääräistä, on lähes mahdotonta.
Kun tunnet asiaa, oliko mukana useita puukkoja? Miten muuten molemmat löivät toinen teltan päältä ja toinen sisältä? Olivatko kohteliaita ja sanoivat: James, nyt sinun vuorosi viiltää.
Telo itteäänki. Ajatelkaa, suomen kytät ja vaikka mitkä on tutkinu tota 44 vuotta ja murhaaja on ollu heidän nokkansa edessä kaikki ajat. Nolottavaa!
ottaKAA KANTAA
Arvostan suomalaisia rikostutkijoita kautta aikain. Poliisitkin ovat vain ihmisiä ja rikostutkinnan teoria, sen teoreettiset ja tekniset osa-alueet ovat, paitsi erittäin vaikeita ja raskaita, myös aivan ymmärrettävästi sikäli puutteellisia, että pelkällä tekniikalla ei saada rikoksia selvitettyä.
Juuri siksi rikoksia jää myös selvittämättä.
Siitä huolimatta sanoisin että suomalainen rikostutkinta on aivan pohjoismaiden kärkeä, ja epäilemättä erittäin korkealla myös koko euroopan mittakaavassa arvoteltuna.
Rikosten selvitysprosentti lienee maassamme olevan niinikään pohjoismaiden kärkikastia.
tutkia yhtä ja samaa juttua vuosikymmeniä..Tutkittavaa kun tulee vuosittain monia tapauksia lisää, koska ihmiset ei osaa elää ihmisiksi..Ei siitä poliisia voi syyttää!
..........
Sulla on aika hyviä pointteja... Oma heittoni on tälläinen, että Boismannilla olisi vintti sammunut ja hän olisi yrittänyt tappaa NG:n ja oli luullut onnistuneen, tämän jälkeen hän olisi mennyt telttaan ja listinyt tytöt, elossa ollut NG olisi kuitenkin tullut teltalle katkonut narut ja tappanut Boismannin teltan läpi... NG olisi kuitenkin ollut niin heikossa hapessa ettei päässyt mihinkään... Aukkojahan tässäkin teoriassa on...
Hittovie! Toi oli melko hyvä pointti!
Mut en tiedä saako kukaaan selvitettyä tätä juttua
mitä jos Boisman sekosi? sitten tämä NG tappoi boismanin vain itsepuolustukseksi?
www.icon.fi/~art3/waldemar/index.htm
on kuvattu valokuvaa jostain ihmisestä, tunnistaako kukaan sitä. Ja sitten vertaatte sitä siihen kuvaa joka piirrettiin. Samannäköisiä.
Dna testi paljastaa kaiken. Toivottavasti.
Mies kehunut josku paikallis bussissa tietävänsä surmaajan?? ;Lehdestä luettu.
Tyhmähän syytetty olisi jos nyt alkaisi vapaa ehtoisesti tunnustamaan perheenisänä vuosien jälkeen.. niin tyhmä tai tyhmä.
Äkkiä mustelmia syytettykin saa toisten vastarintaa tehdessä elämänsä pelastamisesksi.
Eikä se viinakaan ihan kaikkea muistia voi viedä.
Muistamattomuuskin on aika jännä juttu.. jossain vaiheessa pätkittäin palaa aivan varmasti.
Ei hiljaisuus ja "kiltteys" vielä todista etteikö ihmisellä niksahtaisi päässä hetken mieli johteesta. Varsinkin jos viinaa nuorella miehellä kokemattomuuttaan veressä. ja kauniita naisia.Jos vähän vielä viirannut valmiiksi päästä.
Eikös ne hiljaiset hissukat ole niitä arvaamattomimpia tällaisissa tapauksissa.
Toivottavasti murhaaja selviää. Omaisetkin saisivat mielen rauhan.
mutta kun mies ei ollut mikään hiljainen nassukka, vaan hyvinkin puhelias. Kaikesta muusta jutteli mutta Bodomin kohdalla pätki!
tietenkin poliisi on löytäny kengästä verta. eihän sen tarina oo pitäny jos se olis ennen murhaa pannu kengät "piiloon"
seon laittanu murhan jälkeen omat kenkänsä puunkoloon ja ny se on kuses
voin nukkua,kun Suomi on täynnä eteviä sherlokkeja.Ihan tavan ihmiset ossaavat ratkoa murhaprobleemeja..mihin ennää kouluttautumista tarvitaan ?vae haettako polliisikouluun?Ei olis ennää epäselvii tai ratkaisemattomii?rikoksii.
Tää aihe alkaa tulla jo korvista ulos. Ei jaksa enää.. Nimimerkki: mie vanha mummo -> kommenttisi oli varsin loistava!
Tunnettua tosiasia on, että isäpuolet tuntevat kasvattityttäriään kohtaan seksuaalista mielenkiintoa. Tässäkin tapauksessa tyttöä ei meinattu päästää mukaan. Kun tyttö pääsi, isäpuoli arvasi, että nyt tytöltä on joku muu mies pyytämässä sitä.Siitä voi nousta silmitön raivo.
Missä hän oli? Saadaanko dna vielä? Siihenhän riittää sukulaisenkin veri? Kukaan teltassa maanneista ei ollut isäpuolen sukulainen, joten helppoa.
En mäkää usko et se tyyppi ois murhannu ne. Miks se ois viillelly itteensä ja tehny kaikki vammat jne.. Mä ainaki tunnutstan luulevani et joku "huuhaa" on tappanu ne ja lähteny menee...ne kengät on taas sit iha toinen juttu...jos pojat esim oli keräämäs polttopuit ja halus testata kumpi kestää kauemmin ilman kenkii ja sit toinen ois vahingoittunu ja sit ne ois lähteny teltalle korjaa haavaa, ja ajatellu hakee kengät myöhemmin........
Ihanii nää mun selitykset!!! Mut hei se oli vaa esimerkki (aika idiootti sellan, mut silti)....
jos jotain ymmärtää hullujen ajatusmaailmasta, niin tämä ei ole mahdotonta. Pököjä olen nähnyt monelaisia elämäni varrella, tämä ei ole poikkeus.
uskokaa huviksenne poliisilla on väärä mies...täytyy olla tosi taitava että pystyy hakkaamaan itsensä puukotuksen jälkeen koska ihmisellä on luontainen refleksi niin että itseään ei pysty vahingoittamaan eli hakkaamaan esim nyrkeillä..samalalla tavoin kuin esim,toista.kysykääpä joltain ammattilaiselta asiaa...
Kysyppä itse, kyllä se vaan on ihan mahdollista, jopa todennäköistäkin siinä vaiheessa kun muut seuraamukset alkavat tarpeeksi pelottamaan.
Sitä paitsi onhan se mahdollista, että se toinen jamppa on pistänyt vastaan.
On se hienoa kun joku pidätetään niin sehän on hullu ja se ne murhat on tehnyt. Heti syytetään, paljon on mahdollista että sen ainoa vika oli että se jäi henkiin, ajatelkaa sitä. Suomi on väärällään hulluja ja vielä enemmän on tyhmiä.
Kukaan ei ole ehdottanut sitä näkökulmaa että
paikalle tuli vielä viides henkilö joka mukiloi
nyt epäillyn tajuttomaksi eikä voinut ilmottautua
koska häntä olisi voitu syyttää vääränä henkilöna
murhista.Siellähän nähtiin tämä vaaleatakkinen mies,yuo see !
Mistä löytyy kuva miltä Nils Gustafson nyt näyttää?
se se oli, oli vakooja, ei poliisi voi mitään
Se on Nils Gustafsson.
"Keskusrikospoliisi on löytänyt Bodom-surmista epäillyn Nils Wilhelm Gustafssonin, 62, jättämiä jälkiä monista "vääristä paikoista". Poliisi on dna-tutkimusten avulla löytänyt Gustafssonin jälkiä hänen kannaltaan raskauttavista paikoista, muun muassa yhden murhatun kengistä ja rikotun teltan saumakäänteistä".
DNA:ta löytynyt yhden murhatun kengistä. Nyt se on kusessa eikä pysty selittämään tätä mitenkään.
millä selität 3 silminnäkijän nähneen 25-30v miehen juoksevan pois
Murhattu poika löytää syytetyn oman tyttönsä päältä (oli puoliksi riisuttu) Kimmastuu pahanpäiväisesti ja humauttaa syytettyä takaraivoon = lyöty tylpällä esineellä. Syytetty nousee ja saa nyrkistä turpaan =murtunut leuka.
Syytetty nousee ja puolustautuu puukolla murhattu osapuolikin ottaa oman puukkonsa esiin. Syntyy puukkotappelu jossa syytetty saa haavoja, mutta toinen kuolee. Säikähtäneenä teostaan syytetty murhaa myös tytöt = todistajat. (äskeinen oli viellä tappo). Eli tässä selitys vammoille.
Hädissään syytetty alkaa piilottelemaan tavaroita. Mm kengät joihin nyt jää SYYTETYN ja ehkä myös murhatun verta. Kenties myös syytetyn veriset sormenjäljet.
Jos tuntematon murhaaja olisi piilottanut kengät näitä jälkiä ei olisi.
Lehditö pitää syytettyä uhrina ja ilmeisesti liioittelee vammojen vakavuutta = pahoja ruhjeita syytetyn kasvoilla ei voida havaita melko tuoreissa valokuvissa tapauksen jälkeen. Hypnoosia ei pidetä nykypäivänä luotettavana välineenä saada unohdettuja asioita alitajunnasta pinnalle. '60 luvulla hypnoosin kaikkivoipaisuuteen uskottiin enemmän.
se vaikuttaa päivänselvältä.Selittää hyvin Gustavssonin vammat.
Ja jos piilotti kuolleen kengät on tosiaankin aika hyvin nalkissa.
Aikaakin lienee ollut melko paljon piilotushommiin.
Ainoa keino selvitä, kun on alussa säilyttänyt pokkansa on pitää pokkaa yllä loppuun saakka.
Ihmismielen rakenne auttaa "unohtamaan" ja aika.
Sinut, Herlokki ottaisin asianajajakseni mielelläni..(olisin toki syytön)
On se ihme äijä kun se on voinu näin monta vuotta elää ton asian kanssa kertomatta kellekkään ja tavallista elämää. Sille tuli selvästiki joku mielenhäiriö ja sen takia se ei muista mitää
Monta teoriaa ja vain yksi oikea. Itselläni kävi mielessä seuraava.
Yöllä lähellä asuva nainen oli herännyt siihen että oli kuullut moottoripyörän ääntä, mitäpä jos N.G olisi ajanut moottoripyörällä tavarat piiloon. Näin siis päässyt kulkemaan nopeassa ajassa pitemmänkin matkan. Tuntuu ainakin loogisemmalta kuin se, että olisi kävellen haavoitettuna kulkenut niin pitkää matkaa. Vammathan kuitenkin olivat lievemmät mitä oli luultu. Samalla reissulla olisi käynyt piilottamassa puukon toiseen paikkaan, josta käynyt sen myöhemmin hakemassa. Kuulin jostakin huhun että N.G kotoa olisi löytynyt vastaavanlainen puukko (todennäköistä, että se olisi vain kuitenkin huhu.
Ottakaa kantaa onko teoriani ihan tuulesta temmattu?
He, entä jos se murhaaja ei olekaan se loukkaantunut eikä kukaan kuolleista, vaan joku ihan ulkopuolinen?
kaikki voi olla mahollista...mutta tuskinpa poliisikaan ihan hatusta tommosia syytteitä heittää...
Ristiriitaistako?
"Nils Gustafsson ei muista mitään."
"Nils Gustafsson kiistää kaikki häneen kohdistetut rikosepäilyt."
Miten voi kiistää asioita joita ei muista?
jos itse et muistaisi että olisit tappanut jonkun ihmisen nii sanoisitko "joo kai mä sen sitte tapoin"?
Sehän nyt on varma että kukaan ei heti rupea vuodattamaan tunnustusta syyllisyyttään etenkään jos ei muista tapahtumista mitään.
Mutta todellisuudessa ei hän voi kieltää tekoaan mistä ei muista mitään. Hän on muistamattomuuttaan yhtälailla syyllinen kuin syytön- kunnes poliisit valaisevat asiaa.
...niin ja jos asia halutaan ilmaista virallisemmin termein niin" hän on syytön ennen kuin toisin todistetaan".
Viitaten tuohon edelliseen viestiini syyllisyydestä ja syyttömyydestä.
Hetkinen. Siis jos hänet on lyöty tajuttomaksi, ei hän voi tietenkään voi sen jälkeisestä ajasta muistaa. Voi hän silti muistaa sitä edeltävän ajan, eli sen, että hän ei murhannut ketään ennen tajuttomuuttaan.
Vai oletatko, että hänet olisi ensin lyöty tajuttomaksi ja sitten hän olisi murhannut muut?
tuli joku ulkopuolinen tyyppi telttaan ja tappo ne. Tai sitten ei uskalla kertoa, jos niin kävi.
Lain mukaan kun toimitaan, niin epäillylle kerrotaan, mistä rikoksesta häntä epäillään, sitten häneltä kysytään, että myönnätkö vai kiellätkö syyllisyytesi? Siihen on sitten vastattava jompi kumpi, eli ei voi sanoa, ettei muista tai ei ole varma. Eli jos sinä et todellakaan muistaisi yhtään mitään, niin kummankohan noista vaihtoehdoista valitsisit?
Jopas on ollut hauska lukea lehdistä, että bodimilla oli ihan kymmenisen metrin päässä väkeä kuin kv-maalilla (kuten juti asian ehkä ilmaisisi). Sepäs kummaa, että ihmisten muisti virksityy vasta nyt; niin juu, olinhan mä siinä ja ääniä kuulin ja ruumihia näin, mutten sitten ilmoittanut..
Jubajuu
Kaikkein eniten asiassa minua kummastuttaa jutun psykologinen puoli. On todella vaikea kuvitella että aiemmin "normaali" henkilö tappaa kylmäverisesti kolme kaveriaan ja elää sen jälkeenkin ihan normaalia elämää.
Oletettavampaa olisi, että tappaja joko iskee uudestaan ja saadaan seuraavasta teosta kiinni tai että hän vähitellen alkaisi keventää mieltään jollekin tai että hän sekoaisi ihan totaalisti.
Psykologisena ihmeenä olisi siis Nilsin syyllisyyttä pidettävä! (Ihmeitä tosin aika ajoin tapahtuu)
kuvitellaan että murhaaja olisi ollut joku ulkopuolinen ja kaikki neljä nuorta oli yöllä teltassa nukkumassa. Olisiko mahdollista että kengät olisi siirretty teltan ulkopuolelta ennen "teurastusta" jotta uhrit eivät pääsisi mahdollisesti pakenemaan vaikeassa maastossa. Saattaa kuulostaa järjettömältä mutta on kuultu järjettömämpiäkin vaihtoehtoja ja tiedä sitten mitä tämä teurastaja on ajatellut.
Melkein mikä tahansa tuntuu uskottavammalta kuin se että Gustafsson olisi kylmäverinen murhaaja.
Uskon vakaasti kylläkin tuon Assmannin olevan syyllinen. Elämä tuntui olevan kovin hämärperäistä, ja alibikin oli ihan perseestä, ja olihan hän todistetusti väkivaltainenkin!
Ja Palon kirjassahan oli juttua myös erään Turkulaisen naisen murhasta, ja luultavimminkin Assmann oli viimeiseksi näkynyt kyseisen naisen seurassa. Ja kuinka Gustaffson sitten hypnoosissa antoi Assmanniin sopivat tuntomerkit (??) ja samoiten tämä poika joka oli ollut kalassa Bodom järvellä... no en tiedä, tämä vain minun mielipiteeni!
itse ,myös uskon että se saksalais ,mies olisi
syyllinen ,mutta ,minunpääni ,meni sekaisin kun kuulin siitä dna:sta? nyt en tiedä enää ketä epäillä!!!????!!!??!?!??!?!?!?!??!
ole faktaa vaan tietoja medialta, se on aika tärkeä ero!!
ON KUULUNUT NYÖS SELLAISTA ETTÄ BODOMISSA OLI KIOSKIN PITÄJÄ JOKA OLI HÄIJY JA JAHTASI OLESKELIJOITA TIEHENSÄ, USUTTAEN KOIRAA JA UHKAILEMALLA. NIIN KAUAN KUNNES PORUKAT LÄHTIVÄT POIS. JOS MIES VAALEISSA VAATTEISSA OLIKIN KYSEINEN?
KERROTTU ETTÄ OLISI KEHUNUT KÄNNISSÄ YSTÄVÄLLEEN TEILANNEENSA PORUKAKKAA NIMELTÄ MAINITSEMATTA. ONKO UKKO VIELÄ ELOSSA. VAALEAKIN ON KUULEMA OLLUT.? ONKOHAN PERÄÄ?
Kioskin pitäjä hukkui /hukuttautui Bodom-järveen.
Eli ei ole elossa!
Katsokaa nyt. Tätä keskustelua riittää ja koko kansa on ihmeissään. Miten yksi mies olisi voinut pitää kaiken sisällään 44 vuotta? Nisse ei ole syyllinen!
Kohtaa taitaa olla kasnalaisadressin vuoro.
se syyllinen vai syytön, sulla ei ole tutkimuskansioita
Kun kerta murhaa ei ole vielä tähän mennessä selvitetty, niin joku sen on pitänyt sisällään tähän asti, jos nyt ei ole kuollut. Se ei todista mitään et ei Nils voi pitää sitä sisällään 44 vuotta. Jokuhan sen on pitänyt kun ei oo juttu selvinny
joo joku on pitänyt sisällään (tai keronut, niinkuin kioskinpitäjä kertoi ennenkuin hukuttautui). Mutta semmonen joka pitää näin karmeen asian sisällään, on varmaan tehnyt myös muita väkivallantekoja, jos elossa on!
olet huono ennustaja, nimimerkistä päätellen
itse asiassa moni ihminen on tunnustanut tämän murhan, esim. se kioskin pitäjä. ja muistaakseni assmankin. ja joukko muita ihmisiä, joita poliisi piti vaan vakiotunnustajina tms. mutta ehkä murhaaja olikin näiden joukossa.. ei voi tietää.
En ole tiennytkään, että Suomessa on pitäjä nimeltä Kioski. Olikohan Bodominjärven kioskinpitäjämme alunperin kioskilaisia?
Veikkaus: Vain 1% Suomessa asuvista suomenkielisistä tajuaa nykypäivänä viestini sanoman. Miksi? Siksi, että 99% on kielellisesti niin vammautunutta väkeä, ettei osaa muodostaa kommunikointia auttavia kokonaisuuksia, vaan kirjoittaa kaikki sanat erikseen... ja muuta hauskaa :(
Hyvää pääsiäistä, veri vanat, rikos ja laki palstalaiset, kioskin pitäjät, dna tutkiat, teltta narut, ruhje vammat ja suvi yöt!
Eipä tämä Nils kauaa surenut murhattua tyttöystäväänsä, kun jo 20-vuotiaana
oli löytänyt uuden ja ehtinyt avioonkin tämän kanssa.
kamaan 18-vuotias kundi. Ei semmosen kuulu vielä jämähtää oaikoilleen.
Montokohan VUOTTA sitten pitäisi surra ja TUHLATA elämäänsä?
Kuka sitten on oikea murhaaja? Vastaus: Ennen telttaretkeään nuoret olivat ryöstäneet tavaroita lähellä olleesta kiskasta. Kiskan myyjä tunsi nuoret jo ennestään ja päätti tehdä asiasta lopun jo useiden varoitusten jälkeen. Tämä on fakta.
se ei valitettavasti riitä, kun ei ole faktaa
sen sijaan paikalla liikkunut matti haapoja vaan täydensi puhdetöitään. Tämä on fakta!
..käykää tsekkaamassa Hesus-nimimerkin uusi teoria julkkikset sivulta.
onko kukaan ajatellut,että Boisman olisikin tappaja.
..etteikö krp olisi käynyt asioita läpi, eihän tässä oli kuin 44 vuotta tutkittu sitä. Ihanko itse keksit tuon?
..on jostain syystä kadonnut tältä palstalta. Käykää lukemassa laki ja rikos palstalta, jos vielä löytyy.
Teoriani on siis lyhkäisyydessään se että Seppo olisi murhannut tytöt ja Nils Sepon. Tarkempi analyysi siis laki ja rikos palstalla.
näköjään krp ei ole käynyt näitä asioita kunnolla läpi, koska 44 vuoden päästä vasta epäilee nilssiäkin. eikä siis surmaajaa ole löydetty.
selviääkö koskaan et kuka ne murhas...? entä jos vangitaankin uhri? mutta onko se nils uhri vai syyllinen? ei sitä kai kukaan muu voi tietää ku se ite. miten se ois voinu ne murhata jos sillä oli itelläänki vammoja ja eiks se ollu tajuton? siitä varmaan tuntuu kamalalta ku sitä epäillään, ja jos se oli pelkkä uhri... kuka tietää???
noilla sun olettamuksilla ei todellakaan pitkälle pääsisi, faktat on eri asiaa, kuin pelkkä tunteilu. Toivottavasti et ole koskaan sellaisessa asemassa, jonka käsissä on jonkun elämä.
Yksi mahdollisuus on tietysti se, että paikalle tullut ufo nappasi oikean murhaajan sekä puukon ja muuta tilpehööriä. Nyt murhaaja on palaamassa vieraalta galaksilta ja on telepaattisesti sekoittanut tutkijoiden päät, jotta saisi sitten palattuaan viettää rauhalliset eläkepäivät. Eihän sitä koskaan tiedä...
..pihalla!! Älä tuota vammoja ulkopuoliselle..please!!
On ihmetelty että on outoa jos NG ei muista mitään. On kuulemma erittäin normaalia että ryöstön tms uhrina ollut menee niin shokkiin ettei oikeasti muista mitään. Minutkin kerran ryöstettiin ja en todellakaan osannut kuvailla poliisille juuri mitään. Koska en muistanut. Joten tuollaisen NG:n kokemuksen jälkeen on normaalia ettei muista mitään.
Laki ja rikos palstalta löytyy mielestäni kaksi varteenotettavaa teoriaa. Omani :) ja hieman tarkemman analyyttinen gemini-nimimerkin kirjoittama.
Niinpä niin, *huokaus*. Jos NG:lle tuli black-out, kuinka hän voi kiistää tehneensä sitä, mistä häntä epäillään? Miten voi kiistää tehneensä sen, mitä ei muista tehneensä tai olleensa tekemättä?
Vieläkö täälä on ihmisiä, jotka eivät tajua,että nisse on kusettanut kaikkia jo 45 vuotta...
Kyllä minä olen sitä mieltä, että ei älykkäät ihmiset voi enää puolustaa häntä.