Kulukuuri liikaa demareille

Demareita ketuttaa, kun Niinistö on yrittänyt laitta kuriin eduskunnan kuluporsastelua. Pitääkö sitä olla oikeus lentää business-luokassa ja nukkua viiden tähden hotelleissa, kun kansa maksaa. No näin ajatteleepi demarit. Nämä armoitetut kansan kurittajat. http://www.demari.fi/content/view/9348/319/#easyentry

Onko oikein, että kaikki muut kuin kansanedustajat laitetaan säästämään?
14186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kokoomuslaiset taas lentää aina rahtitilassa ja majoittuu torakkahotelleihin ihan vapaaehtoisesti.
Katainen nukkuu matkoillaan aina halvimmassa hostellissa ja syö purkkitonnikalaa.
Onneksi on Kokoomus se vaatimaton köyhien äänitorvi.

Äänestä
  • Kyllä veettä nyt demua. Hyvä niin. Rahanpolttaja demukat ojenukseen ja kuriin. Oikein, että demut maksaisi loppuajan omat matkansa. Miksi demun pitäisi muuten päästä matkalle?
    Menisivät vaan soppatykkejä kiillottaa, näin vaalien alla.

    Äänestä

  • voisinua kirjoitti:

    Kyllä veettä nyt demua. Hyvä niin. Rahanpolttaja demukat ojenukseen ja kuriin. Oikein, että demut maksaisi loppuajan omat matkansa. Miksi demun pitäisi muuten päästä matkalle?
    Menisivät vaan soppatykkejä kiillottaa, näin vaalien alla.

    Juuri näin demut on tunnettuja rahanpolttajia. Kaikki heidän hoitamansa yritystoiminta on aina kaatunut kannattamattomana. Demukat ei saa mitään toimimaan, kun ei ne ymmärrä pitää tarpeettomia kustannuksia kurissa.

    Äänestä

ajattelutapa. Leikkaavat mielellään köyhiltä ja työttömiltä, mutta itselle kelpaa vain paras ja kallein KUNHAN YHTEISKUNTA MAKSAA. P:kele demaripuolue pitäisi kieltää Suomessa. Niin paljon vahinkoa ovat päässeet tekemään.

Äänestä
  • ei ole koskaan olleet demareiden prioriteetti. SAKhon kuuluvat eivät yleensä ole näitä köyhiä ja kipeitä, joten ei haittaa vaikka köyhiltä ja kipeiltä leikataan.

    Äänestä

Niinistö maininnut mitään selvää säästökohdetta johonka hän olisi valmis eduskunnan laittamaan. Miten olisi palkan puolittaminen, eläkekattoraja 3000 euroa jne......

Olisi hauska kuulla hänen säästö ehdotuksistaan hyvin toimeentulevien osalta!

Äänestä
  • - ei enää matkustamista kalleimmassa business-luokassa
    - ei enää asumista viiden tähden hotelleissa
    - viinipröystäilyihin pitäisi saada jotain rajaa
    - kansanedustajat itse maksamaan osan käyntikorteistaan, jos kylvävät niitä ympäriinsä niin kuin siemeniä pelloille jne.

    tämän takia sossudemut käyvät hermona. he ovat tottuneet pistämään yhteiskunnan piikkiin kaiken.

    Äänestä

Vuonna 2008 eduskunnan valiokuntien valtuuskunnat vierailivat kymmenissä ellei sadoissa eri kohteissa eri puolilla maapalloa. Matkakertomuksia ja tai tietoa matkojen hyödyllisyydestä emme ole saaneet mediasta lukea tai sitä miten matkoja perustellaan veronmaksajien piikkiin?

Vuonna 2008 kansanedustajat matkailivat (valiokuntien) seuraavasti:

Valiokuntien valtuuskuntamatkojen kustannukset
olivat noin 510 000 €,
EU-matkojen 150 000 €,
seminaari- ja kokousmatkojen 67 000 € sekä
kotimaanmatkojen 75 000 €.

Joidenkin valiokuntien valtuuskunnat tekivät
opintomatkoja, minkä lisäksi yksittäisiä jäse-
niä osallistui valiokuntien edustajina erilaisiin
ulkomaisiin seminaareihin ja kokouksiin.
Useat valiokunnat tekivät varsinkin edus-
kunnan kesätauon aikana tutustumismatkoja
kotimaisiin kohteisiin.

---

Jotta matkoilta olisi hyödytä kansantalouden kannalta, matkailijoiden kielitaidon pitäisi olla riittävä. Onko kielitaito ollut riittävä verorahoilla kustannetuilla matkoilla?

Pankkivaltuuskunta matkaili Kuubassa ja Brasiliassa ennen joulua tutustumassa näiden maiden pankkitoimintaan.
Kun Suomessa lakataan rikkailta perimästä omaisuusveron lisäksi myös perintöveroa Suomen kansantalous hiipuu Etelä-Amerikan köyhimpien maiden tasolle ennustusten mukaan. Kävikö pankkivaltuuskunta tutustumassa miten rikkaiden omaisuuksia hoidellaan köyhissä maissa - ja miten siellä kansan kahtiajako hyväksytään - jo etukäteen...

Eduskunnan "kuluporsasteluun" kuuluu se, että eräät kansanedustajat ja ministerit ottavat verottomat kulukorvaukset täysimääräisinä ikäänkuin asuisivat vanhoissa kotikunnissaan, vaikka asuvat pääkaupunkiseudulla, esim. Katainen ja Lehtomäki.

Todellisiin "kuluporsasteluihin" ei Niinistö ole puuttunut. Hän kerää sen sijaan irtopisteitä ja tekee vaalityötään simpumattamalla esim. käyntikorteista.

Eduskunta käyttää verorahoja tänä vuonna 122 miljoonaa euroa menoihinsa. Kanslian menot ovat 75,37 miljoonaa euroa. Valtiontalouden tarkastusvirasto käyttää 13,94 miljoonaa euroa - mitähän se tarkistaa - ei ainakaan kansanedustajien verottomia kulukorvauksia.
Eduskunnan menot vähenevät lamavuonna 2010 vain -2,4 % verrattuna viime vuoteen kun esim. sosiaali- ja terveysministeriön menoja pudotetaan -24,9 % verrattuna viime vuoteen.
Puoluetoiminnan tukemiseen käytetään 36 miljoonaa euroa verorahoja.

Sauli Niinistö sanoi aamu-tv:ssa, että julkinen sektori on pantava kuriin.
Kurittajiksi hän toivoo saavansa demareita, joita sitten voitaisiin leikkauksista haukkua kuten viime laman jälkeen. Ensin otetaan velkaa ulkomailta, tehdään valtava varallisuuden siirto rikkaille ja sitten velan maksavat pieni ja keskituloiset.

Näin Niinistö haluaa panna julkisen sektorin (lue köyhät, pieni- ja keskituloiset) kuriin:
- verotusta pitää kiristää (Ben Z. sanoi, ettei rikkaiden veroja kannata lisätä, koska lisäys ei riitä valtion ulkomaan velan maksuun)
- palveluja pitää leikata (lue: palveluja pitää yksityistää...)
- eläkeikää pitää myöhentää (lue: palkansaajien eläkeikää pitää myöhentää, maatalousyrittäjät eläkkeelle entiseen tapaan 58-vuotiaina ja yritysjohtajat silloin kun haluavat...)

Niinistö ei mainitse, että epäoikeudenmukaista verotusta tulisi korjata siten, että kaikkien tulokehitys on samalla veroviivalla ja verotus on kaikista tuloista progressiivinen.
Tulot on eriytetty siten, että pääomatuloja verotetaan 28 %:n tasaverona ja palkkatuloja verotetaan progressiivisesti. Eriyttäminen tehtiin Esko Ahon lamahallituksen aikana.

Niinistö ei mainitse, että veronkannon perusteena pitää olla veronmaksukyky eikä "talvisodan henki" eikä veroluokkaan kuuluvien lukumäärä.

Niinistö ei mainitse, että ylisuuria eläkkeitä pitäisi myös Suomessa leikata, kuten muissa maissa on tehty, eli Alankomaat, Belgia, Britannia, Espanja, Irlanti, italia, Itäväalta, Kreikka, Luxemburg, Portugali, Ranska, Ruotsi, Saksa, Tanska, Norja, Sveitsi, USA, Kanada...
SUOMI EI TYÖELÄKEJÄRJESTELMÄN ELÄKEPALKKAKATTOA EIKÄ PALKKAKATTOA (eläkkeen perusteena olevien tulojen ylärajaa)

Suomessa ei ole mahdollista tasata tuloeroja verotuksen keinoin. Tuloeroja on mahdollista kyllä kasvattaa, kasvattaa, kasvattaa - kuten nykyinen hallitus on tehnyt - verotuksen keinoin eli rikkaiden verohuojennuksilla ja nollaveroilla. Verottomat maataloustukiaiset, 2,1 miljardia euroa vuodessa, 200 eri tukimuodosta ovat vertaansa vailla verrattuna muihin EU-maihin.

Sauli Niinistö on yritysjohtajien, yrittäjien ja kokoomuksen vaalirahoittama eduskunnan puhemies.
Vaalirahoitus ei ole pyyteetöntä Niinistönkään kohdalla, joten Niinistö toimii tehokkaasti kokoomuksen ja EK:n kellokkaana saaden kokoomuksen ja EK:n tavoitteet läpi paremmin kuin Katainen.

Sauli Niinistö sanoi aamu-tv:ssa, että Leipposen hallitus leikkasi rajusti. Leikkasi rajusti.
Niinistö unohti kertoa, että hän itse, Sauli Niinistö, toimi Lipposen hallituksissa valtiovarainministerinä ja leikkaajakunkkuna. Aika kornia - vai mitä?

Äänestä
  • hah hah haa onneton punikkiluuseri. Prääh...

    Kyllä oot onneto, voi vittu!

    Äänestä

  • vihaksi. Että kehtaavat meitä pienituloisia raskaissa töissä olevia patistaa jatkamaan työelämässä entistä pidempään jne, jne, mutta itse elävät rahankäytön suhteen kuin pellossa.

    Ei näytä laki olevan kaikille sama, säästösuunnitelmat koskevat vaan heitä joilla jo muutenkin huonosti menee.
    Helppo se on toisilta ottaa, mutta itse eivät ole valmiita mistään eduistaan luopumaan, esim. vaikka nuo ylisuuret eläkkeet.

    Niinistön puheet ovat pelkkää sanahelinää!!

    Äänestä

  • työläinen..... kirjoitti:

    vihaksi. Että kehtaavat meitä pienituloisia raskaissa töissä olevia patistaa jatkamaan työelämässä entistä pidempään jne, jne, mutta itse elävät rahankäytön suhteen kuin pellossa.

    Ei näytä laki olevan kaikille sama, säästösuunnitelmat koskevat vaan heitä joilla jo muutenkin huonosti menee.
    Helppo se on toisilta ottaa, mutta itse eivät ole valmiita mistään eduistaan luopumaan, esim. vaikka nuo ylisuuret eläkkeet.

    Niinistön puheet ovat pelkkää sanahelinää!!

    Sdp vastusti ylisuurten eläkkeiden leikkaamista ja nyt heidän periaatteensa ovat että syödään ensin kaikki ruoka ja juodaan kaikki juomat talosta ja sitten leikataan kaikki lopuilta. Leikkauksiin pitää ryhtyä silloin, kun voi itse vielä päättää mitä leikataan - ei silloin kun ei enää ole vaihtoehtoja.

    Äänestä

demarit ovat myyneet isänmaamme kaikenmaailman maahanmuuttajamamuille. Kun deamrit eivät kerran arvosta itsenäisyyttä, niin painukoot itse rajan taa älköötkä tuoko tänne mamuja toisten elätettäväksi.

Äänestä

Käsittämätöntä tuhlausta ja sossut haluavat jatkaa samalla menolla, vaikka kaikilta muilta leikataan. Herrojen pitää näyttää esimerkkiä ja siinä Niinistö on oikeassa.

Äänestä

Demarit ja kokoomus löytävät kyllä yhteisen sävelen; molemmat ovat armottomia pakkoruotsittajapuolueita -- ne tietävät mistä päin kana pissii ja kenelle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hakaniemestä kirjoitti:

Demareita ketuttaa, kun Niinistö on yrittänyt laitta kuriin eduskunnan kuluporsastelua. Pitääkö sitä olla oikeus lentää business-luokassa ja nukkua viiden tähden hotelleissa, kun kansa maksaa. No näin ajatteleepi demarit. Nämä armoitetut kansan kurittajat. http://www.demari.fi/content/view/9348/319/#easyentry

Onko oikein, että kaikki muut kuin kansanedustajat laitetaan säästämään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu