ONNELLISUUS KUUNNELTAVISSA NETISSÄ :)
3
476
Vastaukset
- TommiMies
Moi,
Menee vähän ohi otsikosta, mutta etsii naista keikoille seuraksi...
Kuudellle paikkakunnalle on varattu liput jo kahdelle :)
Ismo on vähintäään JUMALA!!!
Terv. Tommi vailla naista... - lokaajakuita
Soundista:
http://www.soundi.fi/arvostelut?nid=10262
Paraikaa kuuntelen Onnellisuuden joka säiettä. Livekeikat taitavat muodostua tämän levyn myötä villeiksi tapahtumiksi. Potkua löytyy sen verran että Ismon ja Tehon peräämä hurmos on varmaa. - lokaajakuita
netistä löytyi tämä kuvaus Onnellisuuden iloittelevasta pop-luonteesta:
ONNELLISUUS 10.2.2010
Ismo Alangon ja Teho Majamäen herrasmiesduo Ismo Alanko Teholla on ehtinyt albumiin numero kaksi. Siinä missä debyytti oli rujo ja spontaani purkaus, kakkoslevy, 'Onnellisuus', on loppuun saakka hiottu pop-järkäle.
Tuottaja Riku Mattilan vuosikymmenien saatossa ja soitossa hioituneet pop-sensibiliteetit olivat 100% yhteneväisiä kaksikon tavoitteiden kanssa. Pääosin Itä-Helsingissä viime vuoden kääntyessä kohti loppuaan äänitetty levy yhdistää Majamäen inhimisellä kosketuksella paukutetut hypnoottiset rytmit Alangon hienoihin sävellyksiin ja koskettaviin sekä hirtehisiin teksteihin. Kuvitelkaa Nick Cave lähimetsän aggregaattibileissä ja saatte aavistuksen siitä mitä 'Onnellisuus' on.
Debyytin akustisen ja taiteellisen äänimaiseman korvaavat sähköiset perkussiot sekä rajun kauniit kieli- ja kosketinsoittimet. Ihmisen soittama, koneellista transsia tavoitteleva rytmi on vastustamaton. Työkalu voi vaihdella Marokon vuoriston vuohennahkaisista kalvoista Kraftwerkin sähköisiä impulsseja vapauttaviin lyömäpintoihin, mutta tavoite on sama, eli hurmos.
'Onnellisuus' on pop-levy. Se saavuttaa tavoitteen rehellisesti, yksi valtava kertosäe kerrallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-719635Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1388588Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056739Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1945130- 1734879
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1043643- 1702531
- 702456
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642363- 582192