Aika moni kallispalkkainen duunari (esim. paperimies) kahmii vuodessa valtion työttömyys-tukiaisia paljon enemmän kuin keskiverto maajussi maataloustukiaisia ( 27 000€/v).
Maajussi ostaa valtiolta saamillaan rahoilla siemeniä ja lannoitteita, korjaa rakennhuksia ja työvälineitään.
Mitä tekee työtön paperiduunari valtiolta lahjaksi saamillaan hirmusummilla. Sitä ei valvo mikään EU-komissaari. Paperimies voi ostaa kaikilla rahoilla vaikka viinaa ja huoria eikä kukaan kysy: "mihis veronmaksajilta saamasi avustuksen käytit?"
Maajussi ostaa valtiolta saamillaan rahoilla siemeniä ja lannoitteita, korjaa rakennhuksia ja työvälineitään.
Mitä tekee työtön paperiduunari valtiolta lahjaksi saamillaan hirmusummilla. Sitä ei valvo mikään EU-komissaari. Paperimies voi ostaa kaikilla rahoilla vaikka viinaa ja huoria eikä kukaan kysy: "mihis veronmaksajilta saamasi avustuksen käytit?"
Vastaukset 31
Vanhimmat
puheenollen, kerrohan esim perintökaaren 25 eduista "tilanostossa"
Noita autioita, hylättyjä tiloja on paljon varsinkin kun mennään Keski-Suomesta ylöspäin ja etelässäkin, kun mennään itään päin.
Siis valtio maksaisi minulle siitä, että ostan tuollaisen hukkaan heitetyn tilan jolla saisin helpolla elantoni?
No, kai se on hyväkin. Helpommalla kuitenkin paperitehtaassa nappuloita painelisin, sehän ei olisi edes säästä kiinni, millaista paperia pyöritän.
Valtio tukee kaikkea teollisuutta. Tehtaitakin. Siellä se raha pyörii! Ja palkat sen mukaisia. Vai miksi eivät tehdastyöläiset osta porukalla itselleen tehdasta,silloin, kun joku tehdas suljetaan/muutetaan ulkomaille? Onko helpompi olla työtön kuin osallistua työpaikan ylläpitoon!
ansiosidonnainen on noin 1000 euroa kuukaudessa. Ei kannata olla kateellinen.
Jos vaikka viikossa 1000,- pimeesti, niin se on 5000 tuhatta kuussa käteen, kysy vaikka raksamiehiltä, sähkö tai putkimiehiltä
teitä SAK/demarimafian verikoiria.
Heti olet vetämäässä jotain keskivertoa.
Jos jo pelkkä keskiverto on noin korkea, niin silloin yläpää liikkuu viidessä tonnissa, ja aläpää viidessä sadassa.
Eli ne joille raha olisi ilmeisesti kaikkein tarpeellisin, koska ovat olleet huonommalla palkalla, jää vähiten, ja ne joille on kertynyt jo muutenkin hilloa pankkin, ja eivät välttämättä tarvius kuin tuon viissatasen niin saavatkin entisten päälle vielä lisää.
Vieläpä kolminkertaisena sen, mitä joku on saanut työstään palkkana.
Kyllä SAK/demarimafia osaa tuon köyhänkusetuksen.
kaikkein paras ratkaisu olisi, kun työttömyyskorvaus olisi kaikilla sama. hakekoot sossusta loput, jos eivät pärjää.
olkoon tuo summa pienimmän eläkkeen suuruinen.
Nythä SAK/demarimafia esti perusturvan korotuksenkin.
kyllä ovat paska sakkia, nuo köyhän ystävät.
Valto Koski oli aivan oikealla asialla, mutta ei tiennyt aikaisemmin, mitä on SAK/demarimafia. Eikä sitä tiedä demariäänestäjätkään hyväuskoisuudessaan.
SAK/demarimafia on pelkkä yhteiskuntaa terrosoiva rosvokopla.
Minä en ainakaan halua moista äänestää, enkä heihin samaistua.
Joo nyt on vuorossa liikenteen ja tavarankuljetuksen terrorisointi.
MIKSI SAK/DEMARIMAFIA HALUAA SYVENTÄÄ LAMAA; JA AIHEUTTAA YHTEISKUNNALLE LISÄKUSTANNUKSIA?
SIKSI KUN SE ON MAFIA.
Muitanette italian roskajupakan? No samaa politiikkaa harrastaa SAK/demarimafia.
siinä on muuten viha erä, että on ääkkiä päästävä ansiosidonnaiselle, jotta pääsee kunnon hankkeile. Ei tietenkään kaikkien kohdalla, mutta rakennustyöläisten kohdalla kylläkin.
On niitä muitakin hommeleita, missä kuutamoivat. Kuljetusala yhtenä.
Kerro kuitenkin, oletko raksamies vai sähkö- tai putkiasentaja.
ANSIOSIDONNAISEN MAKSAJAT
valtiokonttori 50 prosenttia
työnantajat 45 prosenttia
liitot(kassat)VAIN 5 prosenttia
Eli valtavat rahat pyörivät automaattisesti kassojen/liittojen tileillä KORKOA KASVAMASSA, niinkauan kuin työttömyys pysyy korkealla,
. SDP ja SAK VIIS VEISAA TYÖTTÖMYYDEN ALENTAMISESTA
SAK:n mukaan keskimääräinen ansiosidonnainen päiväraha oli 1040 euroa kuussa vuonna 2007. Tässäkin varmaan näkyy jossain määrin ansiotason kehitys, joten olettaisin keskimääräisen ansiosidonnaisen päivärahan nykyään olevan n. 1050 euroa kuussa.
SAK:n mukaan ansiosidonnaista päivärahaa sai elokuussa 2008 yhteensä 81.000 ihmistä.
Valto Koski sanoi syntymäpäivähaastattelussaan vuoden 2009 alussa, että tämä nykyinen porvarihallitus on ollut paljon sosiaalisempi kuin se hallitus, jossa SDP oli mukana. Haastattelussan hän harmitteli sitä, että SDP ei ryhtynyt uudistamaan sosiaaliturvaa kun sillä oli mahdollisuus siihen. Valto Kosken haastattelusta sain sen käsityksen, että SDP:n olisi pitänyt ryhtyä sosiaaliturvan uudistamiseen juuri sillä tavoin kuin hallitus oli juuri tuolloin ryhtynyt.
Mihin on avustuksensa sijoittanut! Kyllä se raha on tosi "mustaarahaa"!
Siispä nyt tilusten hankintaan. Jos valtio ei lahjoita tilusrahoja, otetaan pankkilainaa. Pimeillä valtionavustuksilla (vai EU avustuksillako) velat on maksettu pois vuodessa. Sitten vaan kerran vuodessa avustuslapun täyttö ja rahaa tulee.
Oh, helpolla selvitään! Ei multakaan kuittia kysytä eikä tartte lomaketta täyttää, kun raahaudun töihin aamutuimaan. Kuulokkeet korviin ja kahdeksan tunnin päivän jälkeen kotiin. Enkä käy pyhäpäivinä töissä.
Enempi saan rahaa kuin perusteellisesti päivärahoilla elelevä. Voin jopa käydä kaljallakin joskus!
Kiitos ammattiliitto palkannoususta!
sinä kiittelet, kun köyhät pieree verta ammattiliittosi takia.
Katsos kun hintataso nousee aina kun sinä istut itsellesi lisää kaljarahaa.
Samoin myöskin jää se toinen työttömäksi sinun ahneutesi takia.
Jos saisi ansiosidonnaista 5000 € kuukaudessa, kuukausipalkan pitäisi olla yli 25 000 euroa. Kerro, missä duunariammatissa maksetaan moisia palkkoja.
Eli paskaa jauhat, ressukka.
juopoille kateellinen?
.on mitään 5000 euron ansiosidonnaisista puhunut. Jo 3000 euron bruttopalkalla ansiosidonnainen on yli 1800 euroa kuussa - eli saman verran mitä keskiverto maajussi saa tukiaisia. Maajusseja on on paljon-paljon vähemmän kuin ansidonnaista tukea saavia duunareita.
Jokainen ansiosidonnainen euro maksetaan verorahoilla. Maajussien saamat tuet ovat pikkurahaa duunarien saamien vastikkeettomien hirmusummien rinnalla.
Duunarina pitäisi kyllä turpansa kiinni maataloustuista.
Tässä ansidonnaisen laskentakaava (päiväraha):
http://www.tyj.fi/default.asp?id=465
taas paskaa. Vuoden 2010 budjetista tarkistettua tietoa:
Maataloustuet 2,23 miljardian euroa.
Työttömyyskassojen saama tuki 0,503 miljardia euroa.
Eli maataloustuki on melkein 5 kertaa suurempi.
tuloilla saa ansiosidonnaista 1555 euroa kuussa - verot.
Verovaroilla ne maataloustuetkin muuten maksetaan.
KUUKAUSIPALKKA €
3000,00
· vähennetään 3,5 %
2 895,00
· päiväpalkka
134,65
Päiväraha on taitekohdan päiväraha + 20 % todellisen päiväpalkan ja taitekohdan päiväpalkan erotuksesta eli
70,42 + [0,20 x (134,65 – 125,17)]
72,32
25x72,32 = 1806 €/kk -verot
Maatalousyrittäjäkin muuten maksaa verot jokaisesta saamastaan eurosta.
Kuukaudessa maksettavien päivien määrä on keskimäärin 21 (252-253 pv/v), joten 3000 €/kk ansainnut saa bruttona keskimäärin 21*72,32 = 1497,72.
Veronpidätys on palkkaa varten määrätty ennakonpidätysprosentti korotettuna kahdella (2) prosenttiyksiköllä kuitenkin aina vähintään 20 %.
..työpaikkojakin tuetaan miljardeilla. Jotta esim. Turun telakoiden duunarit saisivat mahdollisuuden tulevaisuudessakin työpaikasta johtuvaan onnentunteeseen, keskustajohtoinen hallitus suunnittelee myöntävänsä miljardeja euroja tukirahaa eteläkorealaisten omistamille telakoille.
Menkää hitsarit polvillenne ja kiittäkää keskustajohtoista hallitusta. Tehkää työnne kunnolla kuten maatalousyrittäjätkin, etteivät veronmaksajien teille antamat rahat menisi hukkaan.
ansiosidonnaista maksetaan 25 päivää?
Ei missään.
Lopetetaan maatalouden tukeminen ja ansiosidonnaisen tukeminen kokonaan, kyllä se mulle sopii. Kummalle mahtaa tulla suurempi hätä, taatusti maajussille.
Jos molemmat lopetettaisiin, kaupunkilainen duunari olisi pahemmassa kuin pulassa. Maajussilla olisi sentään mahdollisuus kasvattaa oma ruokansa. Kohta hänen pitäisi pitäisi ruokkia myös kaupunkilainen duunariserkkunsa, joka muuten kuolisi nälkään.
liiteri kyllä tuo halpaa ruokaa maahan. Lopetetaan vaan maataloustuet heti.
Kaikki tuet pois kaikilta. Ja ne, jotka viitsivät jotakin pikkuisen puuhastella, elättäköön vain itsensä ja perheensä.
Kaikki on ilmaista. Rahaa ei tosimies tarvi. Eikä nainenkaan!
loppuu elintarvikeketju, jossa työskentelee 20% työvoimasta.
Mitä saa kateuden siihen malliin, että annetaan vaikka kaikki rahat ulkomaan pellelle, kuin että annettaisiin suomalaiselle muutama euro, joka taasen hyödyttäisi toista ja kolmatta suomalaista.
ketjun aloittaneelta maajussilta, joka kadehtii työnsä menettäneen ansiosidonnaista. Säälittävää touhua.
on joutunut, kun ne ei antaisi nostaa satasella peruspäivärahaa ansiosidonnaisen kustannuksella?
Väitätkö ettei sitä kateutta olisi myös toiseen suuntaan. Turhaa touhua joka tapauksessa.
viljavarastot on täynnä maajusseilta tukirahoilla kasvatettua ohraa. Tuo määrä on miljoona tonnia!
Eli miljardi kiloa! Ohra ei mene kaupaksi ja tukien ollessa kysymyksessä, sitä ei saa viedä EU-sopimuksen mukaan EU-maihin, koska se vääristää viljan hintaa alaspäin. Eli nyt etsitään säilytystiloja valtion toimesta ,että saadaan loputkin ostetuksi maajusseilta. Millähän muulla alalla valtio ostaa ylimääräiset tuotteet!
Ei millään , vaan porukka laitetaan "kilometritehtaalle"! Kuinka voi yksi ihmisryhmä olla tuotteineen suojattu!
että he saavat tuottaa ja tuottaa, mutta eivät vastaa tuotteensa markkinoinnista. Eli halvemmaksi tulisi laittaa nämä maajussit luomaan vettä avannosta toiseen!
suunniteltu viljan polttoa voimaloissa.
Suunnitelma lämmittää varmasti kaikkia leipäjonoissa olevia.
Duunari ei pärjää siivelläelijä maajussinluuserille ansioissa, vaikka saisi kuukauspalkkansa päälle ansiosidonnaista.
Mutta kyllä me duunarit teidät elätetään pultsareiden ja pakolaisten tavoin, sillä vähän samaa kastia te olettekin, rahaa tulee vaikka ei mitään tekiskään.