Kilpikonna oksensi.

espanjankilpikonna

Elikkä jonkin aikaa sitten Espanjankonnani oksensi, oksennus oli hyvin veden omaista ja hieman valkeaa. Viime vuonna laitoin konnan talviunille, mutta sen lpuupuolella tuli kilven alle punaista näppyä, käytiin eläinlääkärissä ja siellä todettiiin d vitamiinin puutos. Pian sen jälkeen oli taas konna kunnossa. Siksi tänä vuonna en laittanut unille, oisko pitänyt? Kun jotenkin olen vielä ymmärtänyt etteivät espanjankonnat välttämättä nuku talviunta luonnossakaaan. Mato kuurin olen antanut hieman reilu vuosi sitten, pitää varmaan antaa pian. Mutta Jos joku siis osaa sanoa miksi oksensi? Mitään muita oireita en kyllä ole huomannut.

2

974

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12345678910

      Oletko muuttanut ruokavalioo tai lisännyt siihen jotain uutta? Tarjoa konnalle d-vitamiinia sisältäviä mutta sille sopivia ruokia.
      Madota konnasi heti ja eristä se muista konnista. En usko, että oksennus johtui mitenkään talviunen väliin jäämisestä.

      Jos oksentelua jatkuu, vie kilpikonna eläinlääkärille.

      • espanjankilpikonna

        Juu madotin konnan heti pikemmiten jo samana päivänä kun laitoin tuon eka viestin . Tämän jälkeen kaikki oli taas hormaalisti. Kiitos.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      318
      3750
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2058
    3. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1703
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      45
      1674
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      109
      1422
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1215
    7. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1156
    8. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      82
      1123
    9. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      964
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      74
      894
    Aihe