Puristuspaineiden mittaus

jh

Kun olette mitanneet puristuspaineita niin ootteko irrottanu bensapumpun sulakkeen, ettei syötä polttoainetta pakosaukosta putkeen?

Ja toinen kysymys on kun oon saanu kahdenlaisia neuvoja, että kannattaako kaikki tulpat irrottaa koneesta ja ottaa puolanjohto irti vai onko parempi pitää puolan johto kiinni ja tulpat kiinni johdoissa, ettei tee puolalle tai ohjausyksikölle hallaa?

5

1354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • motec

      kytkenyt läppärin auton moottorinohjauslaitteeseen ja sieltä ohjelmasta sulkenut polttoaineensyötön ja sytytyksen.

    • Autotalliohjeet alan harrastajille tässä. Kaikki tulpat irti, puolanjohto maihin ja kaasupoljin pohjaan. Bensansyötön voi toki sulkea turvallisuussyistä irroittamalla sähköpumpun sulakkeen tai tulppaamalla mek. pumpun paineletkun.

    • zdsr vgasdt

      tulpan voi laittaa takaisin tulpanhattuun ja maadottaa tulppat hyvin runkoon (jonnekin sivummalle tulpanreiästä) näinhän ne toimii normaalistikin eikä puola ole oikosessa ja poksahda paskaksi. joo polttoaineen syöttö pois sulakkeesta tai jostain

      • näin.,

        ”eikä puola ole oikosessa ja poksahda paskaksi” Tämä kohta on Sun ihan omaa tietämättömyyttäsi. Ei takulla poksahda paskaksi. Mutta voi mennä paskaksi tässä ”tulpan voi laittaa takaisin tulpanhattuun ja maadoittaa tulppat hyvin runkoon”. Startatessa tulee helposti sen verran tärinää, että tulppa liikahtaa ja tulee tilanne ettei tulppa saakkaan kontaktia runkoon ja se taas maksaa Euroja.


    • JanneK_69

      Puolan johto maihin tai ohjausyksiköltä puolalle tulevat piuhat irti. Voi sen bensapumpunkin rampauttaa, niin ei mene ylimääräistä bensaa kattia rikkomaan. Ja kaasuläppä täysin auki.

      Jotkut ottavat kaikki tulpat irti mittauksen ajaksi, mutta se on kyllä itsensä huijaamista kun kone pyörii startilla paljon normaalia nopeammin ja saadaan väljästä koneesta paremmat lukemat. Hyväkuntoisella koneella ei ole suurempaa merkitystä lukemiin. Jos hyvin teet mittauksen, niin yksi tulppa kerralla irti.

      Mielenkiintoisen näkökannan saat mittaukseen, jos mittaat myös kylmällä koneella kaasua painamatta. Tiedätpä sitten, millaisilla puristuspaineilla tosielämässä kylmäkäynnistellään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2503
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      82
      1363
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      913
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      900
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      33
      773
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      771
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe