RKP:n ongelmat syvenevät

Olin torstaina RKP:n avoimessa keskustelutilaisuudessa Kulturfondenin tiloissa pohtimassa uudistusta etsivän puolueen tulevaisuutta. Tilaisuus oli monella tavalla mielenkiintoinen ja suomenkielisten kommentit yllättävän yhdensuuntaisia. RKP haluaa uusia jäseniä nimenomaan kokoomukselta ja vihreiltä, mikä ei ole ollenkaan yllättävää. Toinen tärkeä kohderyhmä heille ovat maahanmuuttajat, joita paikalle oli tullut kymmenkunta – värikästä porukkaa! Heille oli englanninkielinen tilaisuus. RKP on ollut aina leimallisesti yhden asian kielipuolue – ruotsin kieli. Eivätkä he siitä näytä pääsevän irti Kasnaisten seminaarin raportissaankaan. Lopputoteamuksenani sanoin, että ei RKP nuuskaan kaadu, mutta aivan varmasti pakkoruotsiin.

Opetushallituksessa on menossa hyvin tärkeä hanke – peruskoulun tuntijako. Jos siinä aiotaan säilyttää pakollinen ruotsi – puhumattakaan että sitä aikaistettaisiin – niin uskoakseni poliitikot iskevät kirveensä kiveen. Ehkä olisi hyvä palauttaa mieliin, mitä tapahtui 16.3.2004, jolloin yli 40.000 suomenkielistä lukiolaista poistatti pikavauhtia “toisen kotimaisen kielen” pakollisuuden ylioppilastutkinnossa.
Opetusalan komiteoiden pitkäaikainen puheenjohtaja, Esko A. Niskanen puki asian niin, että pakkoruotsilla valtiovalta sulkee Suomen nuorison kahden kääpiökielen häkkiin. Nyt on aika avata tuon häkin ovi ja ottaa käyttöön opetusministeriön KIEPO-projektin vaihtoehto D, joka lähtee siitä, että opiskelija itse saa valita ne kaksi kieltä, jotka äidinkielen lisäksi kuuluvat opinto-ohjelmaan.
Suomenmaalaisten peruskielitaitoon on hyvä kuulua suomi ja englanti, joista englantikin voi edelleen olla vapaaehtoinen. Pakollisen ruotsin sijaan on saatava valinnaisuus eli toinen vieras kieli kieli voi olla mikä tahansa – myös ruotsi niille, jotka haluavat sen valita – vapaaehtoisesti!

RKP:n maahanmuuttoministeri Astrid Thors sanoo HS:n kuukausiliitteessä näin: "En suhtaudu myönteisesti siihen, että muslimilapset eritetään omiin kouluihinsa. Jos islamin uskonnonopetus peruskouluissa ei ole tarpeeksi hyvää, on koulutettava islamin opettajia." Samaan aikaan RKP vaatii ehdottomasti omia erillisiä kouluja ruotsinkielisille lapsille, jotka pitää eristää niin tarkkaan, että mitään yhteistä ei ole suomenkielisten kanssa.

RKP:n edellinen ministeri Ulla-Maj Wideroos puolustaa nuuskan vapaata tuontia Ruotsista, koska "ihmisten pitää saada päättää omista asioistaan". HS kysyi 21.2.2009 Wideroosilta "Miksi 'oikeus päättää omista asioistaan' ei koskekaan kieliopintoja?" Wideroos ei missään nimessä salli ihmisille oikeutta päättää siitä, mitä kieliä he haluavat opiskella. "Ei tietenkään", sanoo Ulla-Maj, "Onhan meillä pakkomatematiikkakin. Pitäisikö kaikki panna vapaaehtoiseksi?" Ei tietenkään, vastaan minä, mutta pakkoruotsi on poistettava kaikesta koulutuksesta peruskoulusta yliopistoon.
31661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

Ruotsinkielinen väestö ei ole vuosisatojen aikana lisääntynyt runsaan homoilun ja muun pervoilun takia.

Äänestä

todellisia fasisteja koko porukka.

Äänestä
  • Paskaa sakkia nuo germaanit. Hans Assmann, Karl Valdemar Gyllström, Nils Gustafsson, Axel Olof Freudenthal......... Kaikki samasta germaanisesta paskalaumasta tulleita.

    Barbaarit tulevat sanottiin Kreikassa ja Italiassa kun Wehrmachtin sotilaat olivat näkyvissä.

    Äänestä

  • Ludwig Beck kirjoitti:

    Paskaa sakkia nuo germaanit. Hans Assmann, Karl Valdemar Gyllström, Nils Gustafsson, Axel Olof Freudenthal......... Kaikki samasta germaanisesta paskalaumasta tulleita.

    Barbaarit tulevat sanottiin Kreikassa ja Italiassa kun Wehrmachtin sotilaat olivat näkyvissä.

    Mistä tunnistaa RKP:läiset?

    Kielenkäytöstä. 3 klp samasta koneesta.

    Äänestä

Tuntijako muistuttaa yo-pakkoruotsin tapausta:
Kaikki tahot alkavat olla sitä mieltä, että muutos on välttämätön.
Jopa EK:n koulutusjohtaja totesi, että pakollinen ruotsi on tulppa muiden kielten
opiskelun tiellä. Mutta myös OPH:n sisällä on ristivetoa asiasta..
Poliitikot eivät uskalla tehdä päätöstä..

Katselin muuten Rusi-tapauksen dramatisoinnin tv:stä.
Siinäkin systeemi toimi kansalaista vastaan- koko eliitti oli asian takia- kansalaista vastaan.
Varsinainen vuotajien vuotaja oli Suomalaisuuden Liiton vihollinen Ville Itälä..
Lipponen ja Itälä siis loistivat Rusinkin tapauksessa.. kansalaisen vihollisina.

Äänestä
  • RKP nimi on uuni tuore 2010 RKP ROISKI KULLI PERSEESEEN RKP

    Äänestä

  • Tossa on kyse, niin ministeriössä kuin puolueissakin, siitä että riittää kun lahjoo sen ylimmän. Se sitten hierarkiassa päättää mitä muut saa ajatella ja kuka ylenee ja saa vaalitukia jne.
    Suomessa ei ole mitään lahjonnanvastaista toimielintä.

    Äänestä

Tarvitaan taas uusi koululaisten voimannäyte, jotta päättäjät taipuvat kansan ja koululaisten oikeutettuihin vaatimuksiin.

Sadattuhannet koululaiset lakkoon! Ei pitäisi olla kovin vaikea yllyttää siihen.

Yksi hyvä keino on suunnattu lakko eli jäävät pois ruotsintunneilta.

Äänestä

"RKP on ollut aina leimallisesti yhden asian kielipuolue – ruotsin kieli. "

No sanoisin että SL on aina ollut tuolla yhdellä aisalla. Ja varmasti samasta syystä Talakaan ei ymmärrä muusta.

RKP on toki yhden asian puolue, ja hyvin menestyksekkäästi. Mutta se asia ei ole ruotsin kieli vaan hallitus. Hallituspuolue. Ja sen asian se on tehnyt jopa kadehdittavan hyvin. Kaikki muut pienpuolueet kadehdivat sitä.

"RKP:n maahanmuuttoministeri Astrid Thors sanoo HS:n kuukausiliitteessä näin: "En suhtaudu myönteisesti siihen, että muslimilapset eritetään omiin kouluihinsa. Jos islamin uskonnonopetus peruskouluissa ei ole tarpeeksi hyvää, on koulutettava islamin opettajia." Samaan aikaan RKP vaatii ehdottomasti omia erillisiä kouluja ruotsinkielisille lapsille, jotka pitää eristää niin tarkkaan, että mitään yhteistä ei ole suomenkielisten kanssa."

Tala sekoitta taas iloisesti asioita ikään kuin hän ei ymmärtäisi mistä on kyse. Muslimilasten kannalta tärkeintä on sulautua valtaväestöön. Hurrilapset ovat jo kantaväestöä joten heidän tarpeitaan voidaan tarkastella muista näkökulmista.

Kaksikielisten lasten faijana minä ymmärrän mistä on kyse - ja poliitikot. Se riittää. Pohjanmaalla paikka paikoin tilanne on päinvastainen. Siellä ruotsinkieliset vanhemmat haluavat lastensa toimvan samoissa tiloissa suomenkielisten kanssa. Ja se on siellä yhtä ymmärrettävää kuin se on haitallista pääkaupunkiseudulla. Ratkaisut siis tehtävä lasten kehityksen ehdoilla - milloin mitenkin.

"Ei tietenkään, vastaan minä, mutta pakkoruotsi on poistettava kaikesta koulutuksesta peruskoulusta yliopistoon. "

Niinpä intät. Mutta erustelut puuttuvat. No siitähän sinä et itseäsi tietenkään kritisoi vaikka samasta asiasta muita mollaatkin. No toisella osqapuolella tuossakin keskustelussa on valtaa, ja toisella ei. Onneksi valta tässä maassa on ansaittava

Äänestä
  • "Ei tietenkään, vastaan minä, mutta pakkoruotsi on poistettava kaikesta koulutuksesta peruskoulusta yliopistoon. "

    "Niinpä intät. Mutta erustelut puuttuvat. No siitähän sinä et itseäsi tietenkään kritisoi vaikka samasta asiasta muita mollaatkin. No toisella osqapuolella tuossakin keskustelussa on valtaa, ja toisella ei. Onneksi valta tässä maassa on ansaittava"

    Perustelut on kyllä annettu vapaan kielivalinnan suhteen, käy lukemassa sivustoja koskien juurikin tätä aihetta. Pakkoruotsille ei tosin löydy yhtään perustelua, mutta sinähän voisit toki kertoa miksi koko Suomi on pakkoruotsitettava.

    Äänestä

  • ovat myös kyllä hyvin kaukansa valtaväestöstä, koska heidän kieltään puhuu vain viisi prosenttia suomalaisista ja muutenkin tuntuu kuin osa heistä asuisivat Ruotsissa, kun tuntuvat suhtautuvan suomen kieleen niin ylimielisesti ja monien maahanmuuttajien pitämissä pizzerioissa saa parempaa palvelua suomeksi kuin esim. keskimäärin Suomen ruotsinkielisillä alueilla, vaikka suomenruotsalaiset ovat syntyperäisiä suomalaisia eivätkä muista maista Suomeen muuttaneita henkilöitä.Yksi elitistinen kielivähemmistö elää Suomessa suomenkielisen enemmistön verorahoilla ja vaatii vielä erityisoikeuksia, pakkoruotsia ja erilaisia kiintiöitä.Saisivat hävetä koko porukka ja RKP ei ole tavallinen puolue vaan puolueeksi naamioitu etu- ja rahanpesujärjestö, koska sen kautta virtaa runsaasti rahavaroja suomenkielisille poliitikoille, jotta nämä pitäisivät pakkoruotsin ja ruotsinkielisten edut voimassa.

    Tietenkin löytyy myös asiallisia ja järkevästi ajattelevia ruotsinkielisiä maastamme, mutta heidän mielipiteensä eivät valitettavasti pääse kovinkaan usein esille RKP:n valvomissa ruotsinkielisissä medioissa.

    Äänestä

  • -- kirjoitti:

    "Ei tietenkään, vastaan minä, mutta pakkoruotsi on poistettava kaikesta koulutuksesta peruskoulusta yliopistoon. "

    "Niinpä intät. Mutta erustelut puuttuvat. No siitähän sinä et itseäsi tietenkään kritisoi vaikka samasta asiasta muita mollaatkin. No toisella osqapuolella tuossakin keskustelussa on valtaa, ja toisella ei. Onneksi valta tässä maassa on ansaittava"

    Perustelut on kyllä annettu vapaan kielivalinnan suhteen, käy lukemassa sivustoja koskien juurikin tätä aihetta. Pakkoruotsille ei tosin löydy yhtään perustelua, mutta sinähän voisit toki kertoa miksi koko Suomi on pakkoruotsitettava.

    "Perustelut on kyllä annettu vapaan kielivalinnan suhteen, käy lukemassa sivustoja koskien juurikin tätä aihetta. "

    Ai ne perustelut. No ehkä Talalla ei pokka riittänyt ihan selaiseen livenä.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "Perustelut on kyllä annettu vapaan kielivalinnan suhteen, käy lukemassa sivustoja koskien juurikin tätä aihetta. "

    Ai ne perustelut. No ehkä Talalla ei pokka riittänyt ihan selaiseen livenä.

    Kerrotko sitten ne omat perustelusi vaikkapa virtuaalisesti tälle koko Suomen pakkoruotsitukselle. Vai eikö pokka riitä ?

    Äänestä

  • Rantapelle kirjoitti:

    ovat myös kyllä hyvin kaukansa valtaväestöstä, koska heidän kieltään puhuu vain viisi prosenttia suomalaisista ja muutenkin tuntuu kuin osa heistä asuisivat Ruotsissa, kun tuntuvat suhtautuvan suomen kieleen niin ylimielisesti ja monien maahanmuuttajien pitämissä pizzerioissa saa parempaa palvelua suomeksi kuin esim. keskimäärin Suomen ruotsinkielisillä alueilla, vaikka suomenruotsalaiset ovat syntyperäisiä suomalaisia eivätkä muista maista Suomeen muuttaneita henkilöitä.Yksi elitistinen kielivähemmistö elää Suomessa suomenkielisen enemmistön verorahoilla ja vaatii vielä erityisoikeuksia, pakkoruotsia ja erilaisia kiintiöitä.Saisivat hävetä koko porukka ja RKP ei ole tavallinen puolue vaan puolueeksi naamioitu etu- ja rahanpesujärjestö, koska sen kautta virtaa runsaasti rahavaroja suomenkielisille poliitikoille, jotta nämä pitäisivät pakkoruotsin ja ruotsinkielisten edut voimassa.

    Tietenkin löytyy myös asiallisia ja järkevästi ajattelevia ruotsinkielisiä maastamme, mutta heidän mielipiteensä eivät valitettavasti pääse kovinkaan usein esille RKP:n valvomissa ruotsinkielisissä medioissa.

    No joillekin teistä väestö määritellään suppeasti, sukupuolen tai kotikielen mukaan. Oikeassa maailmassa homma toimii toisin.

    "Yksi elitistinen kielivähemmistö elää Suomessa suomenkielisen enemmistön verorahoilla ja vaatii vielä erityisoikeuksia, pakkoruotsia ja erilaisia kiintiöitä.Saisivat hävetä koko porukka ja RKP ei ole tavallinen puolue vaan puolueeksi naamioitu etu- ja rahanpesujärjestö, koska sen kautta virtaa runsaasti rahavaroja suomenkielisille poliitikoille, jotta nämä pitäisivät pakkoruotsin ja ruotsinkielisten edut voimassa."

    Kas kun tuotakaan ei Tala kehdannut ottaa esille naamatusten. Kummallista?

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    No joillekin teistä väestö määritellään suppeasti, sukupuolen tai kotikielen mukaan. Oikeassa maailmassa homma toimii toisin.

    "Yksi elitistinen kielivähemmistö elää Suomessa suomenkielisen enemmistön verorahoilla ja vaatii vielä erityisoikeuksia, pakkoruotsia ja erilaisia kiintiöitä.Saisivat hävetä koko porukka ja RKP ei ole tavallinen puolue vaan puolueeksi naamioitu etu- ja rahanpesujärjestö, koska sen kautta virtaa runsaasti rahavaroja suomenkielisille poliitikoille, jotta nämä pitäisivät pakkoruotsin ja ruotsinkielisten edut voimassa."

    Kas kun tuotakaan ei Tala kehdannut ottaa esille naamatusten. Kummallista?

    Ottaako noin päähän, kun et itse uskalla kuin nimimerkin takaa huudella=)
    Etkö uskalla niitä pakkoruotsituksen perusteluja edes virtuaalisesti kertoa?

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    No joillekin teistä väestö määritellään suppeasti, sukupuolen tai kotikielen mukaan. Oikeassa maailmassa homma toimii toisin.

    "Yksi elitistinen kielivähemmistö elää Suomessa suomenkielisen enemmistön verorahoilla ja vaatii vielä erityisoikeuksia, pakkoruotsia ja erilaisia kiintiöitä.Saisivat hävetä koko porukka ja RKP ei ole tavallinen puolue vaan puolueeksi naamioitu etu- ja rahanpesujärjestö, koska sen kautta virtaa runsaasti rahavaroja suomenkielisille poliitikoille, jotta nämä pitäisivät pakkoruotsin ja ruotsinkielisten edut voimassa."

    Kas kun tuotakaan ei Tala kehdannut ottaa esille naamatusten. Kummallista?

    http://www.youtube.com/watch?v=t_CokDGoACY
    Voit vaikka katsoa tuosta alkupaloiksi..tämähän on näkynyt sitten kaikkien suomalaisten tv-ruuduissa, joten aika paljon pokkaa Talalla on..seuraavaksi voisit laittaa samanlaisen linkin omista perusteluistasi, jossa ET pelleile nimimerkin takana, kerrot perusteluja julkisesti sekä voit tulla ihan naamatustenkin kertomaan..mutta pokka ei taida riittää?

    Äänestä

  • -- kirjoitti:

    Kerrotko sitten ne omat perustelusi vaikkapa virtuaalisesti tälle koko Suomen pakkoruotsitukselle. Vai eikö pokka riitä ?

    Ei minulla ole asiaan kantaa, eikä koko touhu minulle kuulu.

    Mutta ehkä ruotsista voisi olla vähän hyötyä, ja ehkä kaksikielisessä maassa voisi kuulua yleissivistykseen osata hiukan molempia.

    Äänestä

  • -- kirjoitti:

    Ottaako noin päähän, kun et itse uskalla kuin nimimerkin takaa huudella=)
    Etkö uskalla niitä pakkoruotsituksen perusteluja edes virtuaalisesti kertoa?

    ...rassukoita.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Ei minulla ole asiaan kantaa, eikä koko touhu minulle kuulu.

    Mutta ehkä ruotsista voisi olla vähän hyötyä, ja ehkä kaksikielisessä maassa voisi kuulua yleissivistykseen osata hiukan molempia.

    "Ei minulla ole asiaan kantaa, eikä koko touhu minulle kuulu."

    Pakkoruotsille ei ole uskaltanut perusteluja esittää edes rautalapio ja aivan ymmärrettävästä syystä.

    "Mutta ehkä ruotsista voisi olla vähän hyötyä, ja ehkä kaksikielisessä maassa voisi kuulua yleissivistykseen osata hiukan molempia."

    Siksikö on perusteltua kiusata suomalaisia pakkoruotsilla läpi koko kouluajan.

    Äänestä

  • t.a.p. kirjoitti:

    "Ei minulla ole asiaan kantaa, eikä koko touhu minulle kuulu."

    Pakkoruotsille ei ole uskaltanut perusteluja esittää edes rautalapio ja aivan ymmärrettävästä syystä.

    "Mutta ehkä ruotsista voisi olla vähän hyötyä, ja ehkä kaksikielisessä maassa voisi kuulua yleissivistykseen osata hiukan molempia."

    Siksikö on perusteltua kiusata suomalaisia pakkoruotsilla läpi koko kouluajan.

    "Pakkoruotsille ei ole uskaltanut perusteluja esittää edes rautalapio ja aivan ymmärrettävästä syystä."

    Kerro ihmeessä. Tapsa on muisaakseni sanonut ettei asia häntä kiinnosta, mutta suomenkielisenä se kuitenkin vosi kiinnostaa häntä. Minuhana se ei edes koske. Minä luin aikanani pakkosuomea. Paljon enemmän ja pljon vaikeammalla tasiolla kuin pakkoruotsi. Mutta jotkut osaa ja oppii muita paremmin.

    "Siksikö on perusteltua kiusata suomalaisia pakkoruotsilla läpi koko kouluajan. "

    Jep. Esimerkikisi. Mutta varmasti joku asiaan vihkiintynyt osaa perustella asiaa minua paremmin.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "Pakkoruotsille ei ole uskaltanut perusteluja esittää edes rautalapio ja aivan ymmärrettävästä syystä."

    Kerro ihmeessä. Tapsa on muisaakseni sanonut ettei asia häntä kiinnosta, mutta suomenkielisenä se kuitenkin vosi kiinnostaa häntä. Minuhana se ei edes koske. Minä luin aikanani pakkosuomea. Paljon enemmän ja pljon vaikeammalla tasiolla kuin pakkoruotsi. Mutta jotkut osaa ja oppii muita paremmin.

    "Siksikö on perusteltua kiusata suomalaisia pakkoruotsilla läpi koko kouluajan. "

    Jep. Esimerkikisi. Mutta varmasti joku asiaan vihkiintynyt osaa perustella asiaa minua paremmin.

    "Mutta varmasti joku asiaan vihkiintynyt osaa perustella asiaa minua paremmin."

    Muistaakseni sinä olet perustellut ruotsin asemaa Suomessa sillä, että se pitää suomalaiset palvelijoinasi.

    Kerro ihmeessä, jos muistan väärin.

    Eräässä toisessa ketjussa puhuttiin, että Suomen kansantalous ei kestä tätä asetelmaa, koska se tarvitsee täyden panokseni.

    Vai mitä, pikku hiiri?

    Äänestä

  • 11111 kirjoitti:

    "Mutta varmasti joku asiaan vihkiintynyt osaa perustella asiaa minua paremmin."

    Muistaakseni sinä olet perustellut ruotsin asemaa Suomessa sillä, että se pitää suomalaiset palvelijoinasi.

    Kerro ihmeessä, jos muistan väärin.

    Eräässä toisessa ketjussa puhuttiin, että Suomen kansantalous ei kestä tätä asetelmaa, koska se tarvitsee täyden panokseni.

    Vai mitä, pikku hiiri?

    Piti tähän vielä kommentoida, että tilanne on ihan vertailukelpoinen Saudi Arabiassa, jossa "Pyhä Kirja" on sitä mieltä, että naisten pitää palvella miehiä.

    Tästä sitten seuraa, että noin 50% työpanoksesta menee hukkaan.

    "Pyhää Kirjaa" ei saa tietenkään kritisoida.

    Kas kummaa, meilläkin on tällainen "Pyhä Kirja". Sitä kylläkin nälvitään harva se päivä keskustelupalstoilla. Suomalaiset ovat menettäneet kaiken kunnioituksensa feikkejä auktoriteetteja kohtaan viime vuosina. Tervettä kehitystä.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    ...rassukoita.

    wanna be hurri..
    Ero Talaan nähden on silminpistävä..
    Tala esiintyy ryhdikkäästi omalla nimellään ja argumentoi taitavasti..
    Mitä sinäkin anonyymipelle muuta kuin uikutat..
    Et mitään.
    Nolla.

    Äänestä

  • -- kirjoitti:

    http://www.youtube.com/watch?v=t_CokDGoACY
    Voit vaikka katsoa tuosta alkupaloiksi..tämähän on näkynyt sitten kaikkien suomalaisten tv-ruuduissa, joten aika paljon pokkaa Talalla on..seuraavaksi voisit laittaa samanlaisen linkin omista perusteluistasi, jossa ET pelleile nimimerkin takana, kerrot perusteluja julkisesti sekä voit tulla ihan naamatustenkin kertomaan..mutta pokka ei taida riittää?

    "voisit laittaa samanlaisen linkin omista perusteluistasi, jossa ET pelleile nimimerkin takana, kerrot perusteluja julkisesti sekä voit tulla ihan naamatustenkin kertomaan.."

    Annetaan nyt vähän armoa palstan svekomaaneille, jos nyt edes kertoisivat jotain perusteluja vaikka nimettöminä.

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    "Pakkoruotsille ei ole uskaltanut perusteluja esittää edes rautalapio ja aivan ymmärrettävästä syystä."

    Kerro ihmeessä. Tapsa on muisaakseni sanonut ettei asia häntä kiinnosta, mutta suomenkielisenä se kuitenkin vosi kiinnostaa häntä. Minuhana se ei edes koske. Minä luin aikanani pakkosuomea. Paljon enemmän ja pljon vaikeammalla tasiolla kuin pakkoruotsi. Mutta jotkut osaa ja oppii muita paremmin.

    "Siksikö on perusteltua kiusata suomalaisia pakkoruotsilla läpi koko kouluajan. "

    Jep. Esimerkikisi. Mutta varmasti joku asiaan vihkiintynyt osaa perustella asiaa minua paremmin.

    "Kerro ihmeessä. Tapsa on muisaakseni sanonut ettei asia häntä kiinnosta, mutta suomenkielisenä se kuitenkin vosi kiinnostaa häntä. Minuhana se ei edes koske. Minä luin aikanani pakkosuomea. Paljon enemmän ja pljon vaikeammalla tasiolla kuin pakkoruotsi. Mutta jotkut osaa ja oppii muita paremmin."

    Minun puolestani pakkosuomi voidaan poistaa koska vain, jos hurrit niin haluavat, mutta ei sitten pidä ruikuttaa jos ei tässä maassa pärjää. Ensinkään ei tässä ole kysymys siitä, että oppiiko joku jotain hyvin vai ei, vaan siitä onko pakottamisessa ruotsin kieleen mitään mieltä. Lapio ei tietenkään esitä perusteluja pakkoruotsille, koska kokísi menettävänsä uskottavuuttaan. Lapion tapa on yrittää kiertää kun este on ylivoimainen ylittää suoraan.

    "Jep. Esimerkikisi. Mutta varmasti joku asiaan vihkiintynyt osaa perustella asiaa minua paremmin."

    Varmasti monikin osaa perustella pakkoruotsia sinua paremmin, mutta hekin vain huonosti.

    Äänestä

  • storknullare kirjoitti:

    "voisit laittaa samanlaisen linkin omista perusteluistasi, jossa ET pelleile nimimerkin takana, kerrot perusteluja julkisesti sekä voit tulla ihan naamatustenkin kertomaan.."

    Annetaan nyt vähän armoa palstan svekomaaneille, jos nyt edes kertoisivat jotain perusteluja vaikka nimettöminä.

    häntä koipien välissä =)
    Tuli niin kovaa tekstiä lumilapion naamaan että taisi mennä nuolemaan haavojaan jonnekin...

    Äänestä

  • pahavi kirjoitti:

    häntä koipien välissä =)
    Tuli niin kovaa tekstiä lumilapion naamaan että taisi mennä nuolemaan haavojaan jonnekin...

    Lapio-poju ei omien sanojensa mukaan ole katsonut koko ohjelmaa ;)

    Äänestä

Se on kai selvin johtopäätös, minkä voi tehdä.

Äänestä
  • miten se voisi vedota suomenkielisiin. Sen vuoksi RKP julkaisi kalliin moniväri-ilmoituksen HS:n sivuilla houkutellen ihmisiä Kulturfoindenin tiloihin rakentamaan uutta suomalaista ruotsinkielistä ruotsalaista kansanpuoluetta - liberaaleja. Kun kutsunb johdosta ilmoittauduin talkoisiin, niin se aiheutti paniikkireaktion RKP:n puoluetoimistossa ja EU-parlamentaarikolle. Kustannushyöty taisi jäädä varsin pieneksi, sillä vain kymmenkunta suomalaista tuli paikalle ja mamujakin vain 11. No, onneksi Suomen ruotsalaisilla riittää rahaa turhuuteenkin!

    Ruotsalaisomisteisen Eniron Suomi24 näyttää olevan allerginen suosituille aloituksilleni ja se sensuroi niitä rajulla kädellä. Laitan jatkossa sensuroidut aloitukset kotisivuilleni, jossa niitä voi käytä ihailemassa:
    http://www.simplesite.com/Tala

    Äänestä

  • old_profile_24681 kirjoitti:

    miten se voisi vedota suomenkielisiin. Sen vuoksi RKP julkaisi kalliin moniväri-ilmoituksen HS:n sivuilla houkutellen ihmisiä Kulturfoindenin tiloihin rakentamaan uutta suomalaista ruotsinkielistä ruotsalaista kansanpuoluetta - liberaaleja. Kun kutsunb johdosta ilmoittauduin talkoisiin, niin se aiheutti paniikkireaktion RKP:n puoluetoimistossa ja EU-parlamentaarikolle. Kustannushyöty taisi jäädä varsin pieneksi, sillä vain kymmenkunta suomalaista tuli paikalle ja mamujakin vain 11. No, onneksi Suomen ruotsalaisilla riittää rahaa turhuuteenkin!

    Ruotsalaisomisteisen Eniron Suomi24 näyttää olevan allerginen suosituille aloituksilleni ja se sensuroi niitä rajulla kädellä. Laitan jatkossa sensuroidut aloitukset kotisivuilleni, jossa niitä voi käytä ihailemassa:
    http://www.simplesite.com/Tala

    Suomi24:n ankaran sensuroinnin keskellä. Hyvä niin. Toisaalta nyt myös vanha media on ottanut pakkoruotsin käsittelyyn. Ruotsinkielisten television ja radioiden lisäksi nyt myös TV1, TV2, MTV3, Radio 1, YleX, jne ovat tehneet ohjelmia pakkoruotsista sen oikealla nimellä.

    Äänestä

  • old_profile_24681 kirjoitti:

    Suomi24:n ankaran sensuroinnin keskellä. Hyvä niin. Toisaalta nyt myös vanha media on ottanut pakkoruotsin käsittelyyn. Ruotsinkielisten television ja radioiden lisäksi nyt myös TV1, TV2, MTV3, Radio 1, YleX, jne ovat tehneet ohjelmia pakkoruotsista sen oikealla nimellä.

    ketju säilyneen - ja hyvä niin. Huomenna on taas kiireinen päivä, joten en juurikaan ehdi täällä netissä liikkua. Pakkoruotsi murenee joka tapauksessa päivä päivältä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heikki_tala kirjoitti:

Olin torstaina RKP:n avoimessa keskustelutilaisuudessa Kulturfondenin tiloissa pohtimassa uudistusta etsivän puolueen tulevaisuutta. Tilaisuus oli monella tavalla mielenkiintoinen ja suomenkielisten kommentit yllättävän yhdensuuntaisia. RKP haluaa uusia jäseniä nimenomaan kokoomukselta ja vihreiltä, mikä ei ole ollenkaan yllättävää. Toinen tärkeä kohderyhmä heille ovat maahanmuuttajat, joita paikalle oli tullut kymmenkunta – värikästä porukkaa! Heille oli englanninkielinen tilaisuus. RKP on ollut aina leimallisesti yhden asian kielipuolue – ruotsin kieli. Eivätkä he siitä näytä pääsevän irti Kasnaisten seminaarin raportissaankaan. Lopputoteamuksenani sanoin, että ei RKP nuuskaan kaadu, mutta aivan varmasti pakkoruotsiin.

Opetushallituksessa on menossa hyvin tärkeä hanke – peruskoulun tuntijako. Jos siinä aiotaan säilyttää pakollinen ruotsi – puhumattakaan että sitä aikaistettaisiin – niin uskoakseni poliitikot iskevät kirveensä kiveen. Ehkä olisi hyvä palauttaa mieliin, mitä tapahtui 16.3.2004, jolloin yli 40.000 suomenkielistä lukiolaista poistatti pikavauhtia “toisen kotimaisen kielen” pakollisuuden ylioppilastutkinnossa.
Opetusalan komiteoiden pitkäaikainen puheenjohtaja, Esko A. Niskanen puki asian niin, että pakkoruotsilla valtiovalta sulkee Suomen nuorison kahden kääpiökielen häkkiin. Nyt on aika avata tuon häkin ovi ja ottaa käyttöön opetusministeriön KIEPO-projektin vaihtoehto D, joka lähtee siitä, että opiskelija itse saa valita ne kaksi kieltä, jotka äidinkielen lisäksi kuuluvat opinto-ohjelmaan.
Suomenmaalaisten peruskielitaitoon on hyvä kuulua suomi ja englanti, joista englantikin voi edelleen olla vapaaehtoinen. Pakollisen ruotsin sijaan on saatava valinnaisuus eli toinen vieras kieli kieli voi olla mikä tahansa – myös ruotsi niille, jotka haluavat sen valita – vapaaehtoisesti!

RKP:n maahanmuuttoministeri Astrid Thors sanoo HS:n kuukausiliitteessä näin: "En suhtaudu myönteisesti siihen, että muslimilapset eritetään omiin kouluihinsa. Jos islamin uskonnonopetus peruskouluissa ei ole tarpeeksi hyvää, on koulutettava islamin opettajia." Samaan aikaan RKP vaatii ehdottomasti omia erillisiä kouluja ruotsinkielisille lapsille, jotka pitää eristää niin tarkkaan, että mitään yhteistä ei ole suomenkielisten kanssa.

RKP:n edellinen ministeri Ulla-Maj Wideroos puolustaa nuuskan vapaata tuontia Ruotsista, koska "ihmisten pitää saada päättää omista asioistaan". HS kysyi 21.2.2009 Wideroosilta "Miksi 'oikeus päättää omista asioistaan' ei koskekaan kieliopintoja?" Wideroos ei missään nimessä salli ihmisille oikeutta päättää siitä, mitä kieliä he haluavat opiskella. "Ei tietenkään", sanoo Ulla-Maj, "Onhan meillä pakkomatematiikkakin. Pitäisikö kaikki panna vapaaehtoiseksi?" Ei tietenkään, vastaan minä, mutta pakkoruotsi on poistettava kaikesta koulutuksesta peruskoulusta yliopistoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu