Saksan tilastot

Carlos Gardell

Olen, ilmeisesti virheellisesti, olettanut että korealaiset autot ovat laadullisesti jotakuinkin japanilaisten tasolla. Näin ei näytä olevan ainakaan Saksan suurimman autokatsastajan vikatilastojen perusteella. Esimerkiksi Daewoo Nubira on 1-3 -vuotiaissa kymmenenneksi huonoin (113 automallista), ja 4-5 -vuotiaissa kolmanneksi huonoin (103 mallista). Myös Hyundait ja Kiat ovat listoilla peränpitäjien joukossa. Lähteenä HS 3.4

P.S. don't shoot the messenger!

4

1694

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilastoja löytyy kaikkeen

      Ottamatta kantaa sen paremmin Daewoon huonouteen tai paremmuuteen, totean vaan että ihmetyttää kuinka Nubirasta voi Saksassa olla tilastoja kun meidän tuntemamme malli (Nubira) tuli markkinoille vasta viime syksynä. Ilmeisesti nuo tilastot viittaavat aikaisempaan Nubiraan, jota ei edes koskaan tuotu Suomeen.

      Toisaalta, samasta syystä esim Australiassa meillekin tuotu Nubira on nimiteään Lacetti ja vastaavasti siellä Nubiralla tarkoitetaan myös ko. vanhaa mallia.
      Tässä muutama linkki, joissa sekä hyviä että ei niin hyviä kommentteja Lacettista. Mielestäni on hieman vaarallista luottaa vain yhden lehden (vrt. TM tai Tuulilasi) tai muun median edustajan mielipiteeseen - kannattaa enemmänkin vertailla yksityiskohtia hieman laajemmin. Jossain päin samaa tuotetta kehutaan ja toisaalla taas haukutaan lyttyyn...
      Tosiasia kai on että Daewoosta on ilmeisesti muodostunut Suomen markkinoilla varteenotettava merkki, riippumatta siitä haluavatko sitä määrätyt tahot vai eivätkö :o)

      esitteitä/ lehtiartikkeleita /vertailuja:

      Australiasta:
      http://www.daewoo.com.au/lacetti/index.html
      http://www.theaustralian.news.com.au/common/story_page/0,5744,8573583^13232,00.html

      Espanjasta:
      http://elmundomotor.elmundo.es/elmundomotor/coches/466/2/77918402_prueba.html
      http://motor.terra.es/motor/articulo/html/mot19369.htm
      Ruotsista:
      http://www.expressen.se/index.jsp?a=120693
      Englannista:
      http://www.tiscali.co.uk/motoring/roadtests/roadtest_845_1.html
      Irlannista:
      http://www.dealernet.ie/news/news24.html
      Muita:
      http://www.auto-report.net/index.html?03lacetti.html

      • toisinaan ajattelija

        Voihan sitä Daewoota pitää varteenotettavana merkkinä se kelle riittää parhaimmillaan keskinkertaset ominaisuudet (TM:n, Tl:n, Moottorin ja brittilehtien Top Gear ja Car mukaan, aussilehtiä tai epsanjalaisia ei tule luettua), kyseenalainen laatu ja vain nimellisesti parempia kilpailijoita halvempi hinta (mikä etu menetetään suurelta osin myytäessä)

        Mun mielestä Daewoo voisi olla rehdisti halpis-auto. Ennustan kuitenkin tälläistä kehitystä: ensin kilpaillaan hinnalla, sitten uusien mallien myötä päästään lähemmäksi kilpailijoiden ominaisuuksia -> hinta nousee. Viime vaiheessa uhotaankin sitten että tuote on "premiumia". Näin on pilattu esim. Volkkari, johon tavallisella duunarilla ei enään ole varaa.


      • valto
        toisinaan ajattelija kirjoitti:

        Voihan sitä Daewoota pitää varteenotettavana merkkinä se kelle riittää parhaimmillaan keskinkertaset ominaisuudet (TM:n, Tl:n, Moottorin ja brittilehtien Top Gear ja Car mukaan, aussilehtiä tai epsanjalaisia ei tule luettua), kyseenalainen laatu ja vain nimellisesti parempia kilpailijoita halvempi hinta (mikä etu menetetään suurelta osin myytäessä)

        Mun mielestä Daewoo voisi olla rehdisti halpis-auto. Ennustan kuitenkin tälläistä kehitystä: ensin kilpaillaan hinnalla, sitten uusien mallien myötä päästään lähemmäksi kilpailijoiden ominaisuuksia -> hinta nousee. Viime vaiheessa uhotaankin sitten että tuote on "premiumia". Näin on pilattu esim. Volkkari, johon tavallisella duunarilla ei enään ole varaa.

        Totta turiset


    • Kurtbyy

      Mikäköhän tilasto tämä nyt oikein oli? Luin nimittäin itse jotain aivan muuta Tekniikka&Taloudesta. Otsikkona oli "Koreasta laatuautoja". Jutussa todettiin: Korealaisten henkilö- ja kuorma-autojen laatu on ajanut ohi yhdysvaltalaisten ja eurooppalaisten merkkien. Hyundai- ja Kia-merkeissä havaittiin 117 vikaa sataa ajoneuvoa kohti, viisi vähemmän kuin eurooppalaisissa ja kuusi vähemmän kuin yhdysvaltalaisissa autoissa. Korealaiset ovat vielä japanilaisista jäljessä. Korealaisautojen laadun paraneminen on kuitenkin merkittävää, sillä maan laadulla on pitkään ollut maailmanlaajuisesti huono maine. Selvityksen teki J.D. Power and Associates.

      Siinä koko juttu. Painukaa helvettiin trollaamasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      438
      1901
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      150
      1237
    3. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      90
      1141
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      113
      1131
    5. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      69
      1125
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      176
      984
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      100
      783
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      701
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      699
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      664
    Aihe