Saksan tilastot

Carlos Gardell

Olen, ilmeisesti virheellisesti, olettanut että korealaiset autot ovat laadullisesti jotakuinkin japanilaisten tasolla. Näin ei näytä olevan ainakaan Saksan suurimman autokatsastajan vikatilastojen perusteella. Esimerkiksi Daewoo Nubira on 1-3 -vuotiaissa kymmenenneksi huonoin (113 automallista), ja 4-5 -vuotiaissa kolmanneksi huonoin (103 mallista). Myös Hyundait ja Kiat ovat listoilla peränpitäjien joukossa. Lähteenä HS 3.4

P.S. don't shoot the messenger!

4

1687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilastoja löytyy kaikkeen

      Ottamatta kantaa sen paremmin Daewoon huonouteen tai paremmuuteen, totean vaan että ihmetyttää kuinka Nubirasta voi Saksassa olla tilastoja kun meidän tuntemamme malli (Nubira) tuli markkinoille vasta viime syksynä. Ilmeisesti nuo tilastot viittaavat aikaisempaan Nubiraan, jota ei edes koskaan tuotu Suomeen.

      Toisaalta, samasta syystä esim Australiassa meillekin tuotu Nubira on nimiteään Lacetti ja vastaavasti siellä Nubiralla tarkoitetaan myös ko. vanhaa mallia.
      Tässä muutama linkki, joissa sekä hyviä että ei niin hyviä kommentteja Lacettista. Mielestäni on hieman vaarallista luottaa vain yhden lehden (vrt. TM tai Tuulilasi) tai muun median edustajan mielipiteeseen - kannattaa enemmänkin vertailla yksityiskohtia hieman laajemmin. Jossain päin samaa tuotetta kehutaan ja toisaalla taas haukutaan lyttyyn...
      Tosiasia kai on että Daewoosta on ilmeisesti muodostunut Suomen markkinoilla varteenotettava merkki, riippumatta siitä haluavatko sitä määrätyt tahot vai eivätkö :o)

      esitteitä/ lehtiartikkeleita /vertailuja:

      Australiasta:
      http://www.daewoo.com.au/lacetti/index.html
      http://www.theaustralian.news.com.au/common/story_page/0,5744,8573583^13232,00.html

      Espanjasta:
      http://elmundomotor.elmundo.es/elmundomotor/coches/466/2/77918402_prueba.html
      http://motor.terra.es/motor/articulo/html/mot19369.htm
      Ruotsista:
      http://www.expressen.se/index.jsp?a=120693
      Englannista:
      http://www.tiscali.co.uk/motoring/roadtests/roadtest_845_1.html
      Irlannista:
      http://www.dealernet.ie/news/news24.html
      Muita:
      http://www.auto-report.net/index.html?03lacetti.html

      • toisinaan ajattelija

        Voihan sitä Daewoota pitää varteenotettavana merkkinä se kelle riittää parhaimmillaan keskinkertaset ominaisuudet (TM:n, Tl:n, Moottorin ja brittilehtien Top Gear ja Car mukaan, aussilehtiä tai epsanjalaisia ei tule luettua), kyseenalainen laatu ja vain nimellisesti parempia kilpailijoita halvempi hinta (mikä etu menetetään suurelta osin myytäessä)

        Mun mielestä Daewoo voisi olla rehdisti halpis-auto. Ennustan kuitenkin tälläistä kehitystä: ensin kilpaillaan hinnalla, sitten uusien mallien myötä päästään lähemmäksi kilpailijoiden ominaisuuksia -> hinta nousee. Viime vaiheessa uhotaankin sitten että tuote on "premiumia". Näin on pilattu esim. Volkkari, johon tavallisella duunarilla ei enään ole varaa.


      • valto
        toisinaan ajattelija kirjoitti:

        Voihan sitä Daewoota pitää varteenotettavana merkkinä se kelle riittää parhaimmillaan keskinkertaset ominaisuudet (TM:n, Tl:n, Moottorin ja brittilehtien Top Gear ja Car mukaan, aussilehtiä tai epsanjalaisia ei tule luettua), kyseenalainen laatu ja vain nimellisesti parempia kilpailijoita halvempi hinta (mikä etu menetetään suurelta osin myytäessä)

        Mun mielestä Daewoo voisi olla rehdisti halpis-auto. Ennustan kuitenkin tälläistä kehitystä: ensin kilpaillaan hinnalla, sitten uusien mallien myötä päästään lähemmäksi kilpailijoiden ominaisuuksia -> hinta nousee. Viime vaiheessa uhotaankin sitten että tuote on "premiumia". Näin on pilattu esim. Volkkari, johon tavallisella duunarilla ei enään ole varaa.

        Totta turiset


    • Kurtbyy

      Mikäköhän tilasto tämä nyt oikein oli? Luin nimittäin itse jotain aivan muuta Tekniikka&Taloudesta. Otsikkona oli "Koreasta laatuautoja". Jutussa todettiin: Korealaisten henkilö- ja kuorma-autojen laatu on ajanut ohi yhdysvaltalaisten ja eurooppalaisten merkkien. Hyundai- ja Kia-merkeissä havaittiin 117 vikaa sataa ajoneuvoa kohti, viisi vähemmän kuin eurooppalaisissa ja kuusi vähemmän kuin yhdysvaltalaisissa autoissa. Korealaiset ovat vielä japanilaisista jäljessä. Korealaisautojen laadun paraneminen on kuitenkin merkittävää, sillä maan laadulla on pitkään ollut maailmanlaajuisesti huono maine. Selvityksen teki J.D. Power and Associates.

      Siinä koko juttu. Painukaa helvettiin trollaamasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1325
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1210
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      383
      1172
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      863
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      781
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      760
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      372
      702
    8. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      702
    9. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      690
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      223
      675
    Aihe