Moi! Voisiko joku ystävällisesti kertoa miten tämä lause käännetään espanjan tai latinan kieliseksi: "elä ennen kuin kuolet"? Netissä olevalla käännös palvelulla sain latinaksi " imus antequam tu imus" ja espanjaksi "vivir antes de morir", mutta en oikein luota noihin että ne olisi aina oikein.
Kääntämiseen apua!
4
281
Vastaukset
- uggrug
että saisit varmempaa tietoa tältä palstalta?
Tuolla on ihan ilmainen latinan kielen koulu:
http://www.nationalarchives.gov.uk/latin/beginners/- Tyttönen :)
No en tietenkään tähänkään ihan 100% luota, mutta jos täällä nyt joku sattuisi osaamaan kääntää ton ja että onko noi mun saamat käännökset ees sinne päinkään! Enpä taida kouluun lähteä tuon yhden vaivaisen lauseen takia.
live is life:)
Espanjan käännös on mielestäni kelvollinen.
Latinaa en osaa, mutta lause vaikuttaa omituiselta, koska siinä on kahden eri verbin (elää ja kuolla) kohdalla sama sana "imus", joka ainakin oman latinan-sanakirjani mukaan tarkoittaa "alin".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045271Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12326006SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011213Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17310814Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229717Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858498Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491