Koska harrasteliigalle ei ole omaa sivua, laitoin tänne:
"Sarjan puolivälissä voi antaa jo väliaikaraportin: harrasteliiga on edennyt tähän mennessä hyvillä fiiliksillä hyvässä hengessä, herrasmiesjoukkueiden kesken. Ainoan poikkeuksen on muodostanut visiitti Nurmijärvelle, jossa Hustler kohtasi Keskustapuoluetta lähellä olevan paikallisjoukkueen Keskarit.
Harrasteliigassa on jo pitkään keskusteltu Nurmijärventaudista. Taudin kuvaan kuvaan kuulu voimakas kotiinpäin veto Keskareiden kotiotteluissa. Tauti on alkanut oireilemaan myös muissa harrasteliigan joukkueissa tavalla joka ilmenee haluttomuutena lähteä enää kyseiselle paikkakunnalle pelaamaan.
Muistutettakoon vielä tässä, että harrasteliigassa päätavoite lähes kaikilla pelaajilla on kotoa karkaaminen, ei voitto hinnalla millä hyvänsä. Keskareilla tämä puoli on päässyt unohtumaan ja yhdessä nurmijärveläisen tuomarikaksikon kanssa peleihin on luotu pelityyli joka muistuttaa enemmän kunnallista päätöksentekoa kuin jääkiekkoa; Keskarien kanssa pelatessa vastustajan täytyy varautua jopa sairaalahoitoa vaativiin loukkaantumisiin ja räikeään tuomaripeliin, jossa vierailijat viettävät suurimman osan ajastaan jäähyllä.
Keskustan mädännäisen politiikan ja sen otteiden tuominen harrasteurheiluun ole hyväksi lajille ja sopii vain toivoa, ettei nurmijärveläinen tyyli ulotu sikäläiseen nuorten urheilutoimintaan. Mutta tätä yhtä poikkeusta lukuunottamatta harrasteliigalaisilla ja Hockey Club Hustlerilla on ollut hauskaa lajin parissa."
Pelipäiväkirja:
http://www.hcpipot.com/www/pelipaivakirja_fin.jsp?messageid=124
Harrasteliigassa kuohuu?
DoeRMi
0
754
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733774Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92031Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261353- 1351256
- 1121148
- 1111125
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701040Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik61005- 60984
- 35896